ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آزمایش های عملکرد تیروئید Thyroid Function Tests

اطلاعات کلی

آزمایش های عملکرد تیروئید چگونه است؟

آزمایش های عملکرد تیروئید یک سری آزمایش خون است که برای اندازه گیری میزان عملکرد غده تیروئید استفاده می شود. آزمایش ها عبارت است از: T3 ، T3RU ، T4 و TSH

تیروئید یک غده کوچک ، که در قسمت جلویی پایین گردن شما قرار دارد. مسولیت آن کمک به تنظیم بسیاری از فرایندهای بدن مانند متابولیسم ، تولید انرژی و خلق و خوی را دارد.

غده تیروئید دو هورمون اصلی تولید می کند: تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4). اگر غده تیروئید شما به اندازه کافی از این هورمون ها تولید نکند ، ممکن است علائمی مانند افزایش وزن ، کمبود انرژی و افسردگی را تجربه کنید. به این بیماری کم کاری تیروئید گفته می شود.

اگر غده تیروئید شما بیش از حد هورمون تولید کند ، ممکن است دچار کاهش وزن ، اضطراب ، لرزش و احساس بالا بودن کنید. به این حالت پرکاری تیروئید گفته می شود

معمولا ، پزشکی که نگران میزان هورمون تیروئید شماست ، آزمایش های غربالگری گسترده ای مانند T4 یا تست هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) را تجویز می کند. اگر این نتایج غیرطبیعی باشد ، دکتر شما آزمایشات بیشتری را برای مشخص کردن دلیل این مشکل تجویز می کند.

اگر نگران عملکرد تیروئید خود هستید و از قبلا مراقبت های اولیه نداشتین ، میتوانید به پزشک مراجعه کنید.

آمادگی برای آزمایش

گرفتن خون برای آزمایشات عملکرد تیروئید

برخی از داروها و باردار بودن ممکن است بر نتایج آزمایش شما تأثیر بگذارد ، قبل از انجام آزمایش در مورد تمام داروهای مصرفی و اگر باردار هستید پزشک خود را مطلع سازید.

خون گیری ، که تحت عنوان سوراخ کردن رگ نیز شناخته می شود ، روشی است که در آزمایشگاه یا مطب پزشک انجام می شود. وقتی برای آزمایش می روید ، از شما خواسته می شود که روی یک صندلی راحت بنشینید یا روی تخت دراز بکشید. اگر آستین بلند دارید ، از شما خواسته می شود یک آستین را بالا بزنید یا آستین را از روی  بازوی خود کنار بزنید.

یک تکنسین یا پرستار باند لاستیکی را محکم به دور بازوی شما می بندد تا رگ ها از خون متورم شوند. هنگامی که تکنسین یک رگ مناسب پیدا کرد ، آنگاه یک سوزن را در زیر پوست و داخل رگ قرار می دهند. هنگامی که سوزن پوست شما را سوراخ می کند ممکن است احساس خارش نیز کنید. پرستار خون شما را در لوله های آزمایشگاهی جمع می کند و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می فرستد

زمانی که  مقدار خون لازم برای آزمایش را گرفته شد ، سوزن را خارج میکنند و محل سوزن را  فشار می دهند تا خونریزی متوقف شود. سپس یک باند کوچک بر روی زخم قرار می دهد.

شما باید بتوانید بلافاصله به فعالیت های عادی روزمره خود برگردید.

عوارض جانبی و مراقبت های بعدی

خون گیری یک روش معمول و کم تهاجمی است. بلافاصله در طی روزهای پس از خونگیری ، ممکن است در ناحیه وارد شدن سوزن ، کبودی یا درد کمی داشته باشید. بسته یخ یا مسکن بدون نسخه می تواند به شما در کاهش ناراحتی کمک کند.

اگر درد زیادی را تجربه کردید ، یا اگر ناحیه اطراف محا آزمایش قرمز و متورم شد ، می تواند نشانه هایی از عفونت باشد فوراً از طریق  پزشک خود پیگیری کنید.

نتایج

نتایج T4 و TSH

آزمایش T4 و آزمایش TSH دو آزمایش رایج عملکرد تیروئید هستند. معمولاًهردو  با هم انجام داده می شوند.

آزمایش T4 به عنوان آزمایش تیروکسین شناخته می شود. سطح بالای T4 نشان دهنده پرکاری تیروئید (پرکاری تیروئید) است. علائم شامل اضطراب ، کاهش وزن برنامه ریزی نشده ، لرزش و اسهال است. بیشتر T4 موجود در بدن شما به پروتئین متصل است. سهم کمی از T4 را T4 آزاد می گویند. شکلی  از T4 آزاد  است که برای استفاده بدن شما به راحتی در دسترس است. گاهی اوقات سطح T4 ازاد به همراه تست T4 نیز بررسی می شود

آزمایش TSH میزان هورمون تحریک کننده تیروئید در خون شما را اندازه گیری می کند. محدوده آزمایش TSH بین 0.4 تا 4.0 واحد بین المللی میلی هورمون در هر لیتر خون (mIU / L) است.

اگر علائم کم کاری تیروئید دارید و میزان TSH بالای 2.0 mIU / L  را نشان می دهد ، در معرض خطر پیشرفت کم کاری تیروئید هستید. علائم  شما شامل افزایش وزن ، خستگی ، افسردگی و شکنندگی موها و ناخن ها است. پزشک شما احتمالاً مایل است حداقل هر سال در آینده آزمایشات عملکرد تیروئید را انجام دهد. همچنین ممکن است پزشک تصمیم بگیرد درمان شما را با داروهایی مانند لووتیروکسین برای کاهش علائم شما آغاز کند.

هر دو آزمایش T4 و TSH به طور معمول بر روی نوزادان تازه متولد شده انجام می شود تا غده تیروئید کم عملکرد را شناسایی کند. در صورت عدم درمان ، این بیماری که کم کاری مادرزادی تیروئید نامیده می شود ، می تواند منجر به ناتوانی در رشد شود.

نتایج T3

آزمایش T3 سطح هورمون تری یدوتیرونین را بررسی می کند. اگر آزمایش های T4 و TSH پرکاری تیروئید را نشان دهند معمولاً آزمایش تجویز می شود . اگر نشانه هایی از پرکاری غده تیروئید نشان دهید و T4 و TSH شما بالا نباشد ، ممکن است آزمایش T3 تجویز شود.

دامنه طبیعی هورمن در هر دسی لیتر خون T3 100-200 نانوگرم (ng / dL) است. سطوح غیرطبیعی بالا معمولاً نشان دهنده بیماری به نام بیماری گراو است. این یک اختلال خود ایمنی است که به پرکاری تیروئید مرتبط است.

نتایج جذب رزین T3

جذب رزین T3 ، که به آن T3RU نیز گفته می شود ، یک آزمایش خون است که ظرفیت اتصال هورمونی به نام گلوبولین متصل به تیروکسین (TBG) را اندازه گیری می کند. اگر سطح T3 شما بالا باشد ، ظرفیت اتصال TBG شما باید کم باشد

سطح پایین TBGبه صورت  غیرطبیعی،  اغلب نشان دهنده وجود مشكل در کلیه ها یا عدم دریافت پروتئین بدن به میزان كافی است. مقادیر بالای TBG  به صورت غیرطبیعی نشان دهنده سطح بالای استروژن در بدن است. سطح بالای استروژن ممکن است به دلیل بارداری ، خوردن غذاهای غنی از استروژن ، چاقی یا درمان جایگزینی هورمون باشد.

پیگیری

اگر فعالیت خونی شما نشان دهد که غده تیروئید بیش از حد فعال یا کم کار است ، ممکن است پزشک آزمایش تیروئید یا سونوگرافی را تجویز کند. این آزمایش ها از نظر ساختاری غده تیروئید ، فعالیت غده تیروئید و هر توموری که ممکن است مشکل ایجاد کند را بررسی می کند. بر اساس این یافته ها ، پزشک شما ممکن است بخواهد بافت تیروئید را برای بررسی سرطان نمونه برداری کند.

اگر اسکن طبیعی باشد ، پزشک احتمالاً برای تنظیم فعالیت تیروئید دارو تجویز می کند.  برای اطمینان از عملکرد دارو ، از طریق  آزمایش های  مکرر ، عملکرد تیروئید را پیگیری می کنند.