آزمایش ALP ALP (Alkaline Phosphatase Level) Test

آزمایش سطح آلکالین فسفاتاز چیست؟

آزمایش سطح آلکالین فسفاتاز (آزمایش ALP) میزان آنزیم آلکالین فسفاتاز در جریان خون را اندازه گیری می کند. این آزمایش به یک خون گیری ساده نیاز دارد و اغلب بخشی عادی از دیگر آزمایش های خون است.

میزان غیرطبیعی ALP در خون اغلب نشان دهنده اختلال در کبد ، کیسه صفرا یا استخوان ها است. با این حال ، آنها ممکن است نشان دهنده سوتغذیه ، غده های سرطانی کلیه ، عارضه های روده ای ، اختلال پانکراس یا عفونت جدی را نشان دهند.

سطح طبیعی ALP از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به سن ، گروه خون ، جنسیت و بارداری فرد بستگی دارد.

میزان طبیعی سطح سرم ALP 20 تا 140 IU / L است ، اما این میزان از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر نیز متفاوت است.

این سطح طبیعی در کودکان بیشتر است و با افزایش سن کاهش می یابد.

بهترین راه برای دانستن اینکه چه چیزی عادی است ، گفت و گو با پزشک در مورد نتایج است ، کسی که می تواند نتایج آزمایشگاه و سطح مرجع را تفسیر کند.

آلکالن فسفاتاز چیست؟

ALP آنزیمی است که در جریان خون یافت می شود. این ماده به تجزیه پروتئین ها در بدن کمک می کند و بسته به منشا آن به اشکال مختلفی وجود دارد.

کبد یکی از منابع اصلی ALP است ، اما برخی از آنها در استخوان ها ، روده ها ، لوزالمعده و کلیه ها نیز ساخته می شوند. در زنان باردار ، ALP در جفت ساخته می شود.

چرا آزمایش سطح آلکالین فسفاتاز انجام می شود؟

ممکن است آزمایش ALP برای تعیین میزان عملکرد کبد و کیسه صفرا یا شناسایی اختلالات استخوانی انجام شود.

کبد و کیسه صفرا

بررسی میزان ALP در خون بخشی از آزمایشات عملکرد کبد و کیسه صفرا است. علائمی مانند زردی ، دل درد ، حالت تهوع و استفراغ ممکن است پزشک را به سوظن در مورد کبد یا کیسه صفرا سوق دهد.

تست ALP می تواند در شناسایی عارضه هایی مانند موارد زیر موثر باشد:

  • هپاتیت (التهاب کبد)
  • سیروز (زخم کبد)
  • کولسیستیت (التهاب کیسه صفرا)
  • انسداد مجاری صفراوی (از سنگ صفرا ، التهاب یا سرطان)

اگر دارویی مصرف می کنید که ممکن است به کبد آسیب برساند ، مانند استامینوفن (تایلنول) ، ممکن است به انجام آزمایش ALP نیز نیاز داشته باشید. اندازه گیری سطح ALP یکی از راه های بررسی این آسیب است و به طور معمول همراه با سایر آزمایشات عملکرد کبد انجام می شود.

استخوان ها

آزمایش ALP می تواند در تشخیص اختلالات استخوانی مانند موارد زیر موثر باشد:

  • راشیتیسم ، ضعیف یا نرم شدن استخوانها در کودکان که بیشتر به دلیل کمبود قابل توجه ویتامین D یا کلسیم رخ می دهد
  • استئومالاسی ، نرم شدن استخوانها در بزرگسالان ، معمولاً به دلیل کمبود قابل توجه ویتامین D ، اما احتمالاً به دلیل عدم توانایی بدن در تجزیه و استفاده صحیح از ویتامین D
  • بیماری پاژه استخوان ، اختلالی که موجب ایجاد مشکلات عمده ای در تخریب و رشد مجدد استخوان می شود

آزمایش ALP همچنین می تواند در بررسی وجود تومورهای سرطانی ، رشد غیرمعمول استخوان یا کمبود ویتامین D موثر باشد. همچنین از آن می توان برای بررسی پیشرفت درمان برای هر یک از عارضه های فوق استفاده کرد.

 آمادگی های لازم برای این آزمایش چیست؟

گرفتن خون برای آزمایش ALP امری عادی است. این آزمایش معمولاً همراه با سایر آزمایشات عملکرد کبد و کلیه انجام می شود.

ممکن است لازم باشد 10 تا 12 ساعت قبل از آزمایش غذا و نوشیدنی مصرف نکنید. اما به احتمال زیاد نیازی به انجام کار های دیگری برای آمادگی پیش از این آزمایش نخواهد بود.

اگر نتایج آزمایش غیرقاطع باشد ، پزشک ممکن است آزمایش های تکمیلی را تجویز کند.

غذا خوردن می تواند در سطح ALP تداخل ایجاد کند. همچنین داروها نیز می توانند باعث ایجاد تغییر در سطح ALP شوند ، بنابراین در مورد هر دارویی که مصرف می کنید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه انجام این آزمایش چگونه است؟

آزمایش ALP به یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی نیاز دارد تا نمونه ای کوچک خون از بازو بگیرد. این کار در مطب پزشک یا در آزمایشگاه بالینی انجام می شود.

ارائه دهنده خدمات بهداشتی سطح داخلی آرنج را با ماده ضد عفونی کننده تمیز کرده و یک باند ارتجاعی را روی بازو می بندد تا خون در رگ جمع شود. سپس سوزن را به داخل رگ فرو کرده تا خون را در لوله کوچک تر جمع کند. این روند به سرعت انجام می شود و درد یا ناراحتی کمی به همراه دارد.

خطرات آزمایش سطح آلکالین فسفاتاز چیست؟

خون گرفتن خطرات بسیار اندکی دارد.

ممکن است در اطراف محل نمونه گیری کبودی ایجاد شود ، اما با فشار دادن محل زخم می توانید از این مشکل جلوگیری کنید.

در موارد نادر ، ممکن است فلبیت (التهاب ورید) ایجاد شود. اگر این عارضه ایجاد شد ، کمپرس گرم را تا زمانی که تورم کاهش یابد ،روی آن قرار دهید.

در صورت وجود هرگونه اختلال در خونریزی یا مصرف داروهای رقیق کننده خون ، از قبل به پزشک خود اطلاع دهید.

نتیجه این آزمایش چه چیزی را نشان می دهد؟

هنگامی که نتیجه آزمایش ALP شما مشخص شود ، پزشک در مورد آن با شما صحبت کرده و پیشنهاد می کند که در مرحله بعدی چه کاری را انجام دهید.

مقدار بالا

مقادیر بالاتر از حد طبیعی ALP در خون ممکن است نشان دهنده اختلال در کبد یا کیسه صفرا باشد. که این می تواند شامل هپاتیت ، سیروز ، سرطان کبد ، سنگ صفرا ، یا انسداد مجاری صفراوی باشد.

مقادیر بالا ممکن است نشان دهنده عارضه ای در رابطه با استخوان ها مانند راشیتیسم ، بیماری پاژه ، سرطان استخوان ، یا پرکاری تیروئید نیز باشد.

در موارد نادر ، میزان بالای ALP می تواند نشان دهنده نارسایی قلبی ، سرطان کلیه ، سرطان های دیگر ، مونونوکلئوز یا عفونت باکتریایی باشد.

مقدار پایین

داشتن میزان ALP کمتر از حد طبیعی در خون نادر است ، اما می تواند نشان دهنده سوتغذیه بوده ، که می تواند ناشی از بیماری سلیاک یا کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی باشد.