ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

بررسی اجمالی آزمایش عملکرد کلیه Kidney Function Tests

بررسی اجمالی آزمایش عملکرد کلیه

هر شخص دوکلیه در دوطرف ستون فقرات خود دارد که به اندازه یک مشت انسان هستند که در پشت شکم و زیر قفسه سینه قرار دارند

کلیه های شما چندین نقش حیاتی در حفظ سلامتی شما دارند. یکی از مهمترین کارهای آنها فیلتر کردن مواد زائد از خون و دفع آنها از بدن به عنوان ادرار است. کلیه ها همچنین به کنترل سطح آب و مواد معدنی مختلف ضروری در بدن کمک می کنند. علاوه بر این ، آنها برای تولید موارد زیر اهمیت دارند:

 • ویتامین دی
 • سلول های قرمز خون
 • هورمون هایی که فشار خون را تنظیم می کنند

اگر پزشک تشخیص عدم کارکرد مناسب کلیه را داشته باشد امکان دارد نیاز به انجام آزمایش عملکرد کلیه داشته باشید که نوعی آزمایش

آزمایش های ساده خون و ادرار هستند که می توانند مشکلات کلیه را تشخیص دهند.

در صورت وجود سایر مواردی که می تواند به کلیه ها آسیب برساند ، مانند دیابت یا فشار خون بالا ، امکان دارد نیاز به آزمایش عملکرد کلیه نیز داشته باشید. که به پزشکان کمک کرده تا شرایط بیمار را کنترل کنند

علائم مشکلات کلیوی

علائمی که ممکن است نشان دهنده مشکلی در کلیه باشد عبارتند از:

 • فشار خون بالا
 • خون در ادرار
 • اصرار مکرر برای ادرار کردن
 • مشکل در شروع ادرار کردن
 • ادرار دردناک
 • تورم دست و پا به دلیل تجمع مایعات در بدن

وجود یکی از علائم به تنهایی معنای خاصی ندارد. با این حال ، هنگامی که به طور همزمان رخ می دهد ، نشان دهنده عدم کارکرد صحیح کلیه است. آزمایش عملکرد کلیه می تواند به تعیین دلیل ایجاد بیماری کمک کننده باشد.

انواع آزمایشات عملکرد کلیه

برای آزمایش عملکرد کلیه پزشک مجموعه ای از آزمایشات را تعیین می کند که می تواند میزان فیلتراسیون گلومرولی (GFR) را تخمین بزند،این آزمایش میزان و سرعت حذف مواد زائد از بدن را به پزشک ارائه میدهد

آزمایش ادرار

صفحات آنالیز ادرار برای وجود پروتئین و خون در ادرار وجود دارد. دلایل زیادی برای وجود پروتئین در ادرار وجود دارد که همه آنها مربوط به بیماری نیستند. عفونت باعث افزایش پروتئین ادرار می شود ، اما یک تمرین بدنی سنگین نیز میتواند این حالت را ایجاد کند

امکان دارد نیاز باشد پزشک این آزمایش را بعد از چند هفته تکرار کند تا نتایج را برسی کند.

همچنین امکان دارد نیاز باشد نمونه جمع آوری ادرار 24 ساعته تهیه کنید که به پزشکان کمک کرده تا ببینند کراتینین با چه سرعتی از بدن دفع می شود. کراتینین محصول تجزیه بافت عضلانی است.

آزمایش کراتینین سرم

این آزمایش خون بررسی می کند که آیا کراتینین در خون تجمع می یابد یا خیر. کلیه ها معمولاً کراتینین را به طور کامل از خون فیلتر می کنند. سطح بالای کراتینین نشان دهنده یک مشکل کلیوی است.

طبق بنیاد ملی کلیه (NKF) ، سطح کراتینین بالاتر از 1.2 میلی گرم در دسی لیتر (میلی گرم / دسی لیتر) برای زنان و 1.4 میلی گرم در دسی لیتر برای مردان ، نشانه وجود مشکل در کلیه است.

نیتروژن اوره خون (BUN)

آزمایش نیتروژن اوره خون (BUN) همچنین مواد زائد موجود در خون را بررسی می کند. آزمایش های BUN میزان نیتروژن را در خون اندازه گیری می کنند. نیتروژن اوره محصول تجزیه پروتئین است.

با این حال ، همه آزمایشات بالا به دلیل آسیب کلیه نیستند. داروهای رایج ، از جمله دوزهای زیادی از آسپرین و برخی از انواع آنتی بیوتیک ها ،می توانند BUN خون را افزایش دهند. داروها یا مکمل های مصرفی خود را به پزشک اطلاع دهید زیرا امکان دارد لازم باشد تا قطع دارو قبل از انجام آزمایش انجام شود.

سطح BUN طبیعی بین 7 تا 20 میلی گرم در دسی لیتر است. یک مقدار بالاتر می تواند چندین مشکل مختلف را نشان دهد.

GFR تخمینی

این آزمایش تخمین می زند که کلیه ها به خوبی مواد زائد را فیلتر می کنند. این آزمون با بررسی عواملی مانند:

 • نتایج آزمایش ، به ویژه سطح کراتینین
 • سن
 • جنسیت
 • نژاد
 • قد
 • وزن

هر نتیجه ای کمتر از 60 میلی لیتر در دقیقه / 1.73 متر مربع نشانه هشدار دهنده بیماری کلیه می باشد.

نحوه انجام آزمایشات

آزمایشات عملکرد کلیه معمولاً به یک نمونه ادرار 24 ساعته و آزمایش خون نیاز دارد.

نمونه ادرار 24 ساعته

نمونه ادرار 24 ساعته آزمایشی است که به پزشک نشان می دهد مقدار کراتینین بدن را در طول روز دفع می شود.

روزی که آزمایش را انجام میدهید ، مانند حالت عادی که از خواب بیدار می شوید ، ادرار کنید.

برای بقیه روز و شب ، در ظرف مخصوصی که پزشک تهیه کرده ادرار کنید. در هنگام جمع آوری ظرف را دربسته و در یخچال نگه دارید. حتماً ظرف را کاملاً برچسب گذاری کنید و به سایر اعضای خانواده بگویید که چرا در یخچال است.

صبح روز دوم ، در ظرف ادرار کنید. که روند جمع آوری 24 ساعته را کامل می کند.

دستورالعمل های پزشک را در مورد محل نمونه برداری دنبال کنید. شاید لازم باشد آن را به مطب پزشک یا آزمایشگاه برگردانید.

نمونه های خون

آزمایش BUN و سرم کراتینین به نمونه خون گرفته شده در آزمایشگاه یا مطب پزشک نیاز دارد.

تکنسینی که خون گیری میکند ابتدا یک باند الاستیک را به اطراف بازو می بندد. که باعث برجسته شدن رگها می شود. سپس تکنسین ناحیه بالای رگ را تمیز می کند و با وارد کردن سوزن استریل از شخص خون گیری می شود. خون دوباره به یک لوله آزمایش وارد شده  که برای تجزیه و تحلیل ارسال می شود.

با وارد شدن سوزن به بازوی شخص احساس کمی درد یا خارش میکند. تکنسین بعد از آزمایش گاز و باند را روی محل خون گیری قرار می دهد. در اطراف این محل امکان بروز کبودی طی چند روز آینده وجود دارد. با این حال ، نباید درد شدید یا طولانی مدت داشته باشید.

درمان بیماری اولیه کلیه

اگر آزمایشات نشان دهنده ابتلا به بیماری کلیوی باشد ، پزشک در معالجه شرایط زمینه ای متمرکز خواهد شد. اگر آزمایشات نشان دهنده فشار خون باشد ، پزشک داروهایی برای کنترل فشار خون تجویز می کند. آنها همچنین شیوه زندگی و اصلاحات غذایی را پیشنهاد می دهند.

اگر به دیابت مبتلا هستید ، پزشک شخص به یک متخصص غدد ارجاع میدهد که متخصص بیماری های متابولیک است و می تواند به شخص اطمینان دهد که بهترین کنترل قند خون را انجام میدهد.

اگر دلایل دیگری برای عملکرد غیر طبیعی کلیه وجود داشته باشد ، مانند سنگ کلیه و استفاده بیش از حد از مسکن ، پزشک اقدامات مناسبی را برای مدیریت این اختلالات انجام می دهد.

نتایج آزمایش غیر طبیعی به این معنی است که احتمالاً در ماه های آینده به آزمایشات منظم عملکرد کلیه نیاز خواهید داشت. این موارد به پزشک کمک می کند تا شرایط را تحت کنترل داشته باشد.