ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تست PSA PSA (Prostate-Specific Antigen) Test

تست PSA چیست؟

آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) سطح PSA در خون مرد اندازه گیری می کند. PSA پروتئینی است که توسط سلول های پروستات (یک غده کوچک درست در زیر مثانه )تولید می شود . PSA همیشه و در تمام بدن به مقدار کم در گردش است .

تست PSA حساسیت بالایی دارد و می تواند سطوح بالاتر از حد متوسط ​​PSA را تشخیص دهد. مقادیر بالای PSA ممکن است قبل از بروز علائم جسمی نشان دهنده و تشخیص سرطان پروستات  باشد. با این حال ، سطح بالای PSA ممکن است نشان دهنده  یک بیماری غیر سرطانی نیز باشد  که باعث افزایش سطح PSA می شود.

طبق منبع معتبر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، سرطان پروستات در میان مردان،غیر از سرطان پوست غیر ملانوم در ایالات متحده ،شایع ترین سرطان  است  .

آزمایش PSA به تنهایی اطلاعات کافی برای تشخیص پزشک در اختیار شما قرار نمی دهد. با این حال ، پزشک می تواند طبق نتایج  آزمایش PSA  تشخیص دهد که آیا علائم و نتایج آزمایش شما نشان دهنده ی سرطان یا بیماری دیگری است یا خیر .

بحث هایی که در مورد آزمون PSA وجود دارد

آزمایش های PSA بحث برانگیز است زیرا پزشکان و متخصصان مطمئن نیستند که آیا منافع تشخیص زودرس مهم تر از خطرات عدم تشخيص  است یا خیر.  همچنین مشخص نیست که آیا آزمایش غربالگری باعث نجات جان افراد می شود یا خیر.

از آنجا که آزمایش بسیار حساس است و می تواند تعداد PSA را در غلظت های پایین تشخیص دهد ، ممکن است سرطانی را تشخیص دهد که بسیار کوچک باشد و هرگز تهدید کننده زندگی نباشد. دقیقاً به همین ترتیب ، اکثر پزشکان و متخصصان اورولوژی ، PSA را به عنوان تست غربالگری در مردان بالای 50 سال تجویز می کنند.

به این روش تشخیص بیش از حد گفته می شود. مردان بیشتری که سرطان شان پیشرفت کمی داشته در مقایسه با افرادی که سرطان شان تشخیص داده نشده ممکن است با عوارض و خطرات عوارض جانبی ناشی از درمان روبرو شوند.

تردید وجود دارد که سرطان های کوچک آیا علائم و عوارض عمده ای ایجاد می کنند یا خیر زیرا سرطان پروستات ، در بیشتر موارد  ، یک سرطان بسیار کند  است.

همچنین سطح خاصی از PSA وجود ندارد که برای همه مردان طبیعی باشد. در گذشته ، پزشکان سطح طبیعی PSA را 4.0 نانوگرم در میلی لیتر یا پایین را  ارزیابی می کردند.

با این حال ، تحقیقات اخیر نشان داده است که برخی از مردان با سطح پایین تر PSA به سرطان پروستات مبتلا هستند و بسیاری از مردان با PSA بالاتر سرطان ندارند. پروستاتیت ، عفونت های دستگاه ادراری ، داروهای خاص و سایر عوامل نیز می توانند باعث نوسان سطح PSA شما شوند.

چندین سازمان ، از جمله کارگروه خدمات پیشگیری ایالات متحده ، اکنون پس از صحبت با پزشک خود ، به مردان 55 تا 69 ساله توصیه می کنند که خودشان تصمیم بگیرند که آزمایش PSA را انجام دهند یا خیر. غربالگری بعد از 70 سالگی توصیه نمی شود.

چرا به آزمایش PSA نیاز است؟

همه مردان در معرض خطر سرطان پروستات هستند ، اما تعداد کمی از افراد احتمال ابتلا به آن را دارند. این شامل:

مردان مسن تر

مردان آفریقایی-آمریکایی

مردانی که سابقه خانوادگی سرطان پروستات دارند

پزشک شما ممکن است آزمایش PSA را برای غربالگری علائم اولیه سرطان پروستات توصیه کند. طبق انجمن سرطان آمریکا ،  پزشک همچنین می توانید از معاینه دیجیتال مقعد برای بررسی رشد استفاده کند. در این معاینه ، آنها دستکش می پوشند و انگشتی  را در راست روده فرو می کنند  تا پروستات شما را احساس کند.

علاوه بر آزمایش برای سرطان پروستات ، پزشک ممکن است آزمایش PSA را به دلایل زیر نیز انجام دهد:

 تعیین اینکه چه چیزی باعث ناهنجاری جسمی پروستات می شود

 تشخیص  زمان ابتلا به  سرطان پروستات.

برای نظارت بر درمان سرطان پروستات

آمادگی  برای آزمایش PSA

اگر پزشک شما درخواست انجام تست PSA را دارد ، مطمئن شوید که آنها از هرگونه نسخه دارویی ، ویتامین ها یا مکمل های بدون نسخه مصرفی شما اطلاع دارند . داروهای خاص ممکن است باعث شود که نتایج آزمایش به طور کاذب پایین باشد.

اگر پزشک شما فکر می کند داروی شما ممکن است در نتایج تداخل ایجاد کند ، ممکن است تصمیم بگیرد آزمایش متفاوتی را درخواست کند یا ممکن است از شما بخواهد که چندین روز از مصرف دارو خودداری کنید تا نتایج دقیق تر باشد.

آزمایش PSA چگونه انجام می شود؟

نمونه ای از خون شما برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه ارسال می شود. برای برداشتن خون از شریان یا ورید ، یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی  یک سوزن را در داخل آرنج شما قرار می دهد. با وارد شدن سوزن به داخل رگ شما ممکن است احساس یک درد شدید یا یک گزگز جزئی داشته باشید.

هنگامی که خون کافی برای نمونه را جمع آوری کردند ، سوزن را برداشته و برای جلوگیری از خونریزی به منطقه فشار می آورند. سپس در صورت خونریزی بیشتر ، یک باند چسب بر روی محل قرار می دهند.

نمونه خون شما برای آزمایش و تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شود. از پزشک خود بپرسید که آیا آنها در مورد نتایج شما پیگیری می کنند یا باید یک قرار ملاقات بگذارید تا در مورد نتایج خود صحبت کنید.

تست PSA را می توان با کیت تست در خانه نیز انجام داد. می توانید یک کیت تست را بصورت آنلاین  خریداری کنید.

خطرات آزمون PSA چیست؟

خون گیری بی خطر است. با این حال ، از آنجا که اندازه و عمق رگها و عروق متفاوت است ، گرفتن نمونه خون همیشه ساده نیست.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که خون شما را می گیرد ممکن است مجبور باشد چندین رگ را در چندین مکان از بدن شما آزمایش کند قبل از اینکه رگی پیدا کند که به آنها خون کافی می دهد.

خونگیری چندین خطرات دیگر نیز دارد. این موارد شامل خطر زیر است:

غش کردن

خون ریزی بیش از حد

احساس سرگیجه

عفونت در محل خون گیری

هماتوم ، یا خون جمع شده در زیر پوست ، در محل خون گیری

خطا در آزمایش PSA  می تواند رخ دهد و پزشک شما ممکن است به داشتن سرطان پروستات مشکوک شده د صورتی  که در واقع سرطان ندارید ، نمونه برداری از پروستات را توصیه کند.

بعد از تست PSA چه انتظاری دارم؟

اگر سطح PSA شما بالا باشد ، برای بررسی علت ، احتمالاً به آزمایشات اضافی نیاز خواهید داشت. به غیر از سرطان پروستات ، دلایل احتمالی افزایش PSA عبارتند از:

قرار دادن اخیر لوله کاتتر در مثانه برای کمک به تخلیه ادرار

آزمایش اخیر روی مثانه یا پروستات

عفونت ادراری

پروستاتیت ، یا پروستات ملتهب

پروستات آلوده

هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) یا بزرگ شدن پروستات

اگر احتمال ابتلا به سرطان پروستات در شما زیاد است یا پزشک شما تشخیص داده باشد که احتمالا به سرطان پروستات مبتلا شده باشید ، از آزمایش PSA می توان به عنوان بخشی از گروه  آزمایش های جدی تر برای تشخیص سرطان پروستات استفاده کرد. سایر آزمایشاتی که ممکن است لازم داشته باشید عبارتند از:

یک معاینه رکتال دیجیتال

تست(PSA (fPSA رایگان

آزمایش های مکرر PSA

نمونه برداری از پروستات

سوال:

علائم رایج سرطان پروستات چیست که باید مراقب آنها باشم؟

جواب :

در حالی که مراحل اولیه سرطان پروستات اغلب هیچ علامتی ندارند ، علائم بالینی با پیشرفت سرطان نمایان می شود . برخی از علائم متداول عبارتند از:

مشکل در ادرار  (به عنوان مثال ، تردید یا دریبل ، جریان ادرار ضعیف).

خون در منی

 خون در ادرار (هماچوری)

 درد ناحیه لگن یا رکتوم

 و اختلال نعوظ (ED).

استیو کیم ، MD