ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

از داروی جکافی چه انتظاراتی می توان داشت؟

از داروی جکافی چه انتظاراتی می توان داشت؟

جکافی چگونه به درمان میلوفیبروز با خطر بالا یا متوسط کمک می کند؟

از داروی جکافی چه انتظاراتی می توان داشت؟

سرطان میلوفیبروز(MF) افراد مختلف را به شیوه های متفاوتی تحت تاثیر قرار داده و سرعت پیشرفت آن در یک بیمار می تواند کمتر یا بیشتر بوده و علائم آن متفاوت باشد. اگرچه داروی جکافی(روکسولیتینیب) در همه بیماران به یک شکل عمل نمی کند ولی برخی علائم را بهبود بخشیده و اندازه طحال را کاهش می دهد.  

در هنگام مصرف جکافی باید مراقب چه علائمی باشیم؟

مصرف جکافی می تواند به عوارض جانبی جدی از جمله پایین آمدن تعداد سلول های خون منجر شود. جکافی تعداد پلاکت ها, گلبول های قرمز و سفید خون را کاهش می دهد. در صورت بروز خونریزی مصرف جکافی را متوقف کرده و به پزشک خود اطلاع دهید، تا قبل از شروع دوباره مصرف جکافی و در طول درمان با آن, بطور منظم با انجام آزمایش های خونی ،تعداد سلول های خونی شما بررسی شود. ممکن است که پزشک بر اساس نتایج آزمایش خون، دوز دارو را تغییر داده و یا درمان را متوقف نماید. در صورت بروز علائم شدید همچون خونریزی غیرعادی، کبودی، خستگی، تنگی نفسیا تب به پزشک خود اطلاع دهید.

علاوه برپایین آمدن تعداد سلول های خونی، جکافی باعث ایجاد عوارض جدی دیگر همچون عفونت نیز می شود. در دوران درمان با این دارو ریسک ابتلا به عفونت های جدی وجود دارد. در صورت بروز علائم عفونت شامل لرز، تهوع، استفراغ، بدن درد، ضعف، تب، عارضه های پوستی دردناک یا تاول به پزشک خود اطلاع دهید.

برخی از بیمارانی که جکافی مصرف کرده اند به انواع خاصی از سرطان های پوستی غیر ملانوما مبتلا شده اند. در صورت مشاهده ضایعات پوستی جدید یا متغیر به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو می تواند باعث تغییراتی در سطح کلسترول خون شود، بنابراین پزشک در طول درمان با جکافی با انجام آزمایش خون سطح کلسترول بیمار را بررسی می نماید.

از داروی جکافی چه انتظاراتی می توان داشت؟

شایعترین عوارض جانبی جکافی عبارتند از:

برای انواع خاصی از میلوفیبروز(MF) و پلی سیتمی ورا(PV):

 پایین آمدن تعداد پلاکت ها یا گلبول های قرمز خون، کبودی، سرگیجه، سردرد و اسهال.

از داروی جکافی چه انتظاراتی می توان داشت؟

 برای بیماری حاد پیوند علیه میزبان (GVHD):

پایین آمدن تعداد پلاکت ها, گلبول های قرمز یا سفید خون، عفونت و احتباس مایع.

موارد گفته شده شامل تمام عوارض جانبی احتمالی جکافی نمی باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید. در صورت بروز هر نوع عارضه جانبی آزاردهنده یا طولانی به پزشک مراجعه نمایید.

قبل از مصرف جکافی پزشک را در جریان تمام داروها، ویتامین ها, و مکمل های گیاهی مصرفی خود و همچنین سوابق پزشکی و بیماری های خود شامل عفونت ها، سل (TB) ، سابقه ابتلا به سل یا تماس نزدیک با بیمار مبتلا به سل، هپاتیت B یا سابقه ابتلا به آن، مشکلات کلیه یا کبد و یا سابقه ابتلا به آنها، دیالیز، کلسترول یا تری گلیسیرید بالا، سابقه سرطان پوستو غیره قرار دهید.

جکافی را دقیقا طبق دستورالعمل پزشک مصرف نمایید. از تغییر دوز یا توقف خودسرانه آن بدون مشورت با پزشک خودداری کنید. در دوران درمان با این دارو از نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید. زنانی که باردار هستند و یا قصد بارداری دارند نباید جکافی مصرف کنند. در دوران درمان با این دارو و تا دو ماه بعد از دریافت دوز نهایی از شیر دهی به نوزاد خود خودداری کنید.

از داروی جکافی چه انتظاراتی می توان داشت؟

چه چیزهایی باید درباره تعداد پایین گلبول قرمز خون دانست؟

جکافی می تواند به کم خونی آنمی (پایین آمدن تعداد گلبول های قرمز خون) منجر شود. با شروع مصرف جکافی باید مراقب علائم کم خونی آنمی بوده و در صورت بروز آن ها به پزشک اطلاع دهید. این علائم عبارتند از:

  • خستگی شدید یا کمبود انرژی
  • تنگی نفس بخصوص هنگام ورزش

در صورت بروز آنمی، پزشک بهترین راه را برای درمان آن مشخص کرده و همچنین تعداد سلول های خونی را بررسی کرده و با توجه به آن دوز مصرفی جکافی را تعیین می کند.

از داروی جکافی چه انتظاراتی می توان داشت؟

مدت زمان مصرف جکافی

اگر پزشک تشخیص دهد که جکافی برای درمان بیماری شما مناسب است، تداوم مصرف آن طبق دستور پزشک حائز اهمیت می باشد. این دارو یک درمان بلند مدت می باشد.

در ابتدا بیمار به مدت 6 ماه جکافی را مصرف کرده تا تاثیرگذاری آن بر درمان مشخص شود. بعد از این دوره 6 ماهه اگر هیچ بهبودی حاصل نشود پزشک ممکن است دستور به توقف مصرف جکافی دهد.

از توقف خودسرانه مصرف جکافی، بجز در زمان ایجاد خونریزی خودداری کنید. در صورت ایجاد خونریزی دارو را قطع کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.

نظارت پزشک بر بیمار در دوران مصرف جکافی

قبل از شروع درمان و به طور دوره ای در طول درمان، تست شمارش کامل سلول های خونی (CBC) انجام می شود که پزشک بر اساس نتایج این تست می تواند:

  • در بیماران مبتلا به میلوفیبروز دوز مناسب برای شروع جکافی را تعیین کند.
  • برای بررسی پیشرفت بیماری، تعداد سلول های خونی را در طول درمان تحت نظر داشته باشد.
  • دوز مصرفی جکافی را در صورت لزوم تغییر دهد.(بیشتر تغییرات دوز در دو ماهه اول درمان رخ می دهد.)

پزشک بطور منظم معاینات پزشکی را انجام داده, سابقه پزشکی بیمار را آپدیت کرده و هر نوع داروی مصرفی جدید توسط بیمار را بررسی می نماید. در برخی موارد، پزشک با استفاده از یک سوزن از مغز استخوان بیمار نمونه برداری می کند و با کمک نتایج این نمونه برداری به وجود هر نوع بافت مشابه اسکار یا فیبروزدر مغز استخوان که مشخصه میلوفیبروز می باشد پی می برد.

با پزشک درباره احساساتی که تجربه می کنید و اثراتی که بیماری بر شما گذاشته است، صحبت کنید. حتی اگر مطمئین نیستید که احساساتی که دارید ناشی از بیماری باشد.

از داروی جکافی چه انتظاراتی می توان داشت؟