ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ترکیب اوپدیوو(نیوولوماب) و یرووی (ایپیلیموماب) در مبارزه با سرطان

چگونه ترکیب اوپدیوو(نیوولوماب) و یرووی (ایپیلیموماب) در مبارزه با سرطان متفاوت با شیمی درمانی عمل می کند؟

ترکیب اوپدیوو(نیوولوماب) و یرووی (ایپیلیموماب) در مبارزه با سرطان
ترکیب اپدیوو + داروی اوپدیوو و یرووی سبب می شود که پاسخ سیستم ایمنی بدن علیه سرطان بیشتر از حالتی باشد که تنها یکی از این داروها مصرف می شود.
دریافت اطلاعات بیشتر درباره این درمان ترکیبی کمک می کند تا با پزشک خود هنگام بررسی گزینه های درمان گفتگوی بهتری داشته باشید.
از آنجاییکه ترکیب داروی اپدیوو و داروی یرووی همراه با سیستم ایمنی عمل می کند می تواند سبب حمله این سیستم به ارگانها و بافت های طبیعی در هر نقطه ای از بدن شده و بر عملکرد آنها تاثیر بگذارد. عوارض ایجاد شده گاهی جدی یا خطرناک بوده و ممکن است به مرگ منجر شوند. امکان بروز این مشکلات در طول درمان و یا حتی بعد از اتمام درمان وجود دارد. بیمار ممکن است همزمان بیش از یک عارضه را تجربه نماید. در صورت استفاده همزمان اوپدیوو با سایر درمان ها، دفعات بروز برخی از این عوارض افزایش می یابد.

انتخاب حقایق مهم

اوپدیوو و یرووی می توانند مشکلاتی را ایجاد کنند که گاهی جدی یا خطرناک بوده و به مرگ منجر می شوند. عوارض جانبی جدی ناشی از مصرف آنها عبارتند از:
• مشکلات ریوی
• مشکلات روده ای
• مشکلات کبدی
• مشکلات غدد هورمونی
• مشکلات کلیوی
• مشکلات پوستی
• مشکلات چشم
• واکنش های شدید به تزریق دارو
• بیماری های مربوط به پیوند مغز استخوان (سلول های بنیادی) که از سلول های بنیادی فرد اهداکننده استفاده می شود (الوژنیک) همچون بیماری پیوند علیه میزبان (GVHD).
• اووپدیوو+یرووی

ترکیب اوپدیوو(نیوولوماب) و یرووی (ایپیلیموماب) در مبارزه با سرطان

دو داروی ایمنی درمانی که با هم عمل کرده و با هم دفاع می کنند.


سیستم ایمنی بدن با فعالسازی سلولهای تی (T) از خود در برابر تهدید های خارجی از جمله سرطان محافظت می کند. اما سلول های سرطانی می توانند از سلول های Tپنهان شده و آنها را غیرفعال سازند.
ترکیب اوپدیوو+ داروی یرووی به طرق مختلف ولی مکمل یکدیگر به فعالسازی سلول های T کمک می کنند.
با ترکیب اوپدیوو و یرووی در کنار هم تعداد بیشتری از سلول های T فعال برای پیدا کردن و نابودی سلول های سرطانی توانمند می شوند.
برخی از سلول های T فعال تولید شده با داروی یرووی می توانند به سلول های T حافظه تبدیل شده و در شناسایی این تهدیدها و حفاظت از بدن در برابر آنها در آینده کمک کننده باشند.
اهمیت بالینی سلول های T حافظه (کارایی پاسخ آنها در درمان سرطان) هنوز ناشناخته و نامشخص است.

دانستن این نکته حائز اهمیت است که اگرچه درمان ترکیبی اوپدیوو+یرووی به سلول های T در حمله به سلول های سرطانی کمک می کنند ولی ممکن است باعث حمله این سلول های ایمنی به سلول های سالم بدن و ایجاد عوارض جانبی نیز شوند.
از آنجاییکه ترکیب اوپدیوو+یرووی با سیستم ایمنی کار می کند می تواند سبب حمله این سیستم به ارگانها و بافت های طبیعی در هر نقطه ای از بدن شده و بر عملکرد آنها تاثیر بگذارد. عوارض ایجاد شده گاهی جدی یا خطرناک بوده و ممکن است به مرگ منجر شوند. امکان بروز این مشکلات در طول درمان و یا حتی بعد از اتمام درمان وجود دارد. بیمار ممکن است همزمان بیش از یک عارضه را تجربه نماید. در صورت استفاده همزمان اوپدیوو با درمان دیگر, دفعات بروز برخی از این عوارض افزایش می یابد.
پزشک در طول درمان وجود این عوارض را در بیمار بررسی کرده و برای درمان آنها ممکن است از داروهای کورتیکواستروئیدی یا جایگزین های هورمونی استفاده کند. در صورت بروز عوارض جانبی جدی پزشک ممکن است درمان را به تاخیر انداخته و یا کاملا آن را متوقف نماید.

ترکیب اوپدیوو(نیوولوماب) و یرووی (ایپیلیموماب) در مبارزه با سرطان

بیشتر بدانید!

تایید استفاده از ترکیب اوپدیوو-یرووی در درمان سرطان ملانوما


عوارض جانبی جدی اوپدیوو در صورت مصرف با یرووی چیست؟


موارد گفته شده شامل تمامی نشانه ها و علائم مشکلات سیستم ایمنی ناشی از مصرف اووپدیوو و یرووی نمی باشد. در صورت بروز هر نوع عارضه جدید یا رو به وخامت فورا به پزشک خود اطلاع دهید از جمله:
• درد قفسه سینه، ضربان قلب نامنظم، تنگی نفس، ورم مچ پا
• گیجی، خواب آلودگی، مشکلات حافظه، تغییرات خلقی یا رفتاری، سفتی گردن، مشکلات تعادلی، گزگز یا بی حسی دست ها یا پاها
• دوبینی، تاری دید، حساسیت به نور، درد چشم، تغییراتی در بینایی
• ضعف یا درد عضلانی شدید یا مداوم، کرامپ یا انقباضات دردناک عضلانی
• پایین آمدن تعداد سلول های قرمز خون،کبودی

ترکیب اوپدیوو(نیوولوماب) و یرووی (ایپیلیموماب) در مبارزه با سرطان