ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

داروی جاکافی برای چه بیماری هایی کاربرد دارد ؟

علائم و موارد مصرف جاکافی

داروی جاکافی برای چه بیماری هایی کاربرد دارد ؟

جاکافی نوعی داروی تجویزی است که برای درمان بزرگسالان مبتلا به پلی سیتمی ورا که قبلا دارویی به نام هیدروکسی اوره مصرف کرده اند و به اندازه کافی خوب اثر نکرده است یا نمی توانند آن را تحمل کنند، استفاده می شود.

جاکافی برای درمان بزرگسالان مبتلا به انواع خاصی از میلوفیبروز استفاده می شود.

جاکافی همچنین برای درمان بزرگسالان و کودکان 12 سال به بالا با بیماری حاد پیوند در برابر میزبان (GVHD) که کورتیکواستروئید مصرف کرده اند و به اندازه کافی اثر نکرده، استفاده می شود.

مباحث مهم سلامتی

جاکافی می تواند باعث بروز عوارض جانبی جدی شود، از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کم خونی:

جاکافی (روکسولیتینیب) ممکن است باعث کاهش پلاکت، گلبول قرمز یا گلبول های سفید خون شود. اگر دچار خونریزی شدید، مصرف جاکافی را متوقف کنید و به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است خون را برای بررسی شمارش خون قبل از شروع جاکافی و به طور منظم در طول دوره درمان مورد آزمایش قرار دهد. همچنین پزشک ممکن است مقدار دوز مصرفی جاکافی را تغییر دهد یا درمان را بر اساس نتایج آزمایش های خون متوقف کند. در صورت بروز یا تشدید علائمی مانند خونریزی غیرمعمول، کبودی، خستگی، تنگی نفس یا تب، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

داروی جاکافی برای چه بیماری هایی کاربرد دارد ؟

عفونت:

ممکن است در معرض خطر ابتلا به عفونت جدی در حین درمان با جاکافی باشید. در صورت بروز هر یک از علائم عفونت، ازجمله: لرز، حالت تهوع، استفراغ، درد، ضعف، تب، راش پوستی دردناک یا تاول به پزشک خود اطلاع دهید.

داروی جاکافی برای چه بیماری هایی کاربرد دارد ؟

سرطان های پوست:

برخی از افرادی که جاکافی مصرف می کنند به انواع خاصی از سرطان های پوستی غیر ملانوم مبتلا شده اند. در صورت بروز ضایعات پوستی جدید یا در حال تغییر، به ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود اطلاع دهید.

داروی جاکافی برای چه بیماری هایی کاربرد دارد ؟

افزایش کلسترول:

ممکن است در سطح کلسترول خون تغییراتی داشته باشید. پزشک متخصص آزمایش خون را برای بررسی سطح کلسترول در طول درمان با جاکافی انجام می دهد.

داروی جاکافی برای چه بیماری هایی کاربرد دارد ؟

رایج­ترین عوارض جانبی جاکافی شامل موارد زیر است:

در انواع خاصی از MF و PV – کاهش پلاکت یا گلبول­های قرمز، کبودی، سرگیجه، سردرد و اسهال و در GVHD حاد - پلاکت پایین، تعداد گلبول های قرمز یا سفید، عفونت ها و احتباس مایعات باشد.

اما این موارد تمام عوارض جانبی احتمالی جاکافی نیستند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه یا پزشک متخصص صحبت کنید. در مورد هرگونه عارضه جانبی که باعث احساس ناراحتی در شما می شود یا کلا از بین نمی رود، با پزشک خود مشورت کنید.

پیش از مصرف جاکافی، در مورد تمام داروها، ویتامین ها و مکمل های گیاهی که مصرف می کنید و تمام شرایط پزشکی خود، از جمله در صورت ابتلا به عفونت، سل یا توبرکولوز(تی بی) یا ارتباط نزدیک با افراد مبتلا به سل، هپاتیت B یا مشکلات کبد و کلیه، دیالیز، کلسترول یا تری گلیسیرید بالا، سرطان پوست یا وجود بیماری پزشکی دیگری به پزشک خود اطلاع دهید. جاکافی را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. بدون صحبت با پزشک متخصص، دوز مصرفی خود را تغییر ندهید و یا مصرف آن را قطع نکنید.

داروی جاکافی برای چه بیماری هایی کاربرد دارد ؟

زنان نباید در حین بارداری یا برنامه ریزی برای بارداری از جاکافی استفاده کنند. در طی درمان با جاکافی و به مدت 2 هفته پس از دوز نهایی، از شیردهی خودداری کنید.