ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

داروی جمسیتابین (جمزار) موثر در درمان چه سرطان هایی است ؟

داروی جمسیتابین (جمزار) در درمان چه بیماری هایی استفاده می شود؟

1- سرطان تخمدان

جمزار همراه با داروی کاربوپلاتین در درمان بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته تخمدان که حداقل شش ماه بعد از اتمام درمان بر پایه پلاتینوم و سرطان آنها دوباره عود کرده باشد، استفاده می شود.
داروی جمسیتابین (جمزار) موثر در درمان چه سرطان هایی است ؟

2- سرطان سینه (پستان)

جمزار همراه با داروی پاکلی تاکسل در درمان خط اول بیماران مبتلا به سرطان سینه متاستاتیک که قبل از آن شیمی درمان کمکی حاوی آنتراسایکلین برای آنها موثر نبوده است استفاده می شود مگر اینکه منع مصرف آنتراسایکلین ها وجود داشته باشد.
داروی جمسیتابین (جمزار) موثر در درمان چه سرطان هایی است ؟

3- سرطان سلول غیرکوچک ریه

جمزار همراه با سیسپلاتین برای درمان خط اول بیماران مبتلا به سرطان متاستاتیک -مرحله 4 (IV)- یا غیر قابل جراحی پیشرفته موضعی -مرحله 3 آ یا 3 بی (IIIA  یا  IIIB)- سلول غیر کوچک ریه استفاده می شود.

4- سرطان لوزالمعده (پانکراس)

برای درمان بیماران مبتلا به آدنوکارسینومای متاستاتیک (مرحله 5) یا غیر قابل جراحی پیشرفته موضعی (مرحله 2 یا 3) لوزالمعده، می توان از جمزار به عنوان خط اول درمان بهره جست. در بیمارانی که سابقا تحت درمان با 5-اف یو (5-FU) قرار داشته اند از جمزار استفاده می شود.
داروی جمسیتابین (جمزار) موثر در درمان چه سرطان هایی است ؟

تداخلات داروی جمسیتابین با بیماری ها

جمسیتابین دارای 10 تداخل با بیماری ها می باشد:
داروی جمسیتابین (جمزار) موثر در درمان چه سرطان هایی است ؟

تداخلات عمده

آنتی نئوپلاستیک ها (از جمله جمسیتابین) و عفونت ها

خطرات بالقوه جدی، باور پذیری بالای نتایج، بیماری های مربوطه: عفونت- باکتریایی/ قارچی/ تک یاخته ای (انگلی)/ ویروسی

 عوامل ضد نئوپلاستیک به دلیل تاثیرات سمیت سلولی که بر بافت های به سرعت تکثیر شونده دارند عمدتا می توانند تا درجات مختلفی باعث سرکوب میلوس (کاهش فعالیت مغز استخوان) شوند. این داروها ممکن است در بیماران مبتلا به بیماری های عفونی شناخته شده منع مصرف داشته باشند. تمام بیمارانی که تحت درمان با داروهای ضد نئوپلاستیکی قرار دارند باید به محض مشاهده هرنوع علامت یا نشانه عفونت همچون تب، گلودرد یا عفونت موضعی فورا به پزشک خود اطلاع دهند. توصیه می شود نظارت بالینی دقیقی بر عملکرد سلول های خونساز بیمار انجام شود.

تداخل عمده

جمسیتابین و نارسایی قلبی عروقی:

خطرات بالقوه جدی، باورپذیری پایین نتایج، بیماری های مربوطه: سکته قلبی (مرگ بافتی عضله قلب)، آریتمی (ضربان قلب نامنظم)، فشار خون بالا

ابتلا به عوارض قلبی- عروقی همچون سکته قلبی، آریتمی و فشار خون بالا حین درمان با جمسیتابین گزارش شده است. در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی- عروقی، درمان با جمسیتابین باید با احتیاط انجام شود.
داروی جمسیتابین (جمزار) موثر در درمان چه سرطان هایی است ؟

تداخل عمده

جمسیتابین و سندرم همولتیک اورمیک

خطرات بالقوه جدی، باورپذیری پایین نتایج، بیماری های مربوطه: نارسایی کلیوی

در بیمارانی که تحت درمان با جمسیتابین قرار دارند، امکان بروز سندرم همولتیک اورمیک و مرگ ناشی از نارسایی کلیوی یا نیاز به انجام دیالیز، وجود دارد. قبل از شروع درمان با جمسیتابین عملکرد کلیه های بیمار باید ارزیابی شود. در بیمارانی که به سندرم همولتیک اورمیک یا آسیب شدید کلیوی مبتلا هستند درمان با جمسیتابین به طور دائم متوقف می شود. نارسایی کلیوی حتی با توقف درمان ممکن است بازگشت پذیر نباشد.

تداخل عمده

جمسیتابین و سرکوب میلو (کاهش فعالیت مغز استخوان)

خطرات بالقوه جدی، باورپذیری بالای نتایج، بیماری های مربوطه: سرکوب مغز استخوان/ تعداد پایین سلول های خونی

جمسیتابین باعث ایجاد عارضه سرکوب میلوی مرتبط با دز می شود. ابتلا به لکوپنی (کاهش گلبول های سفید خون)، ترومبوسیتوپنی (پایین بودن پلاکت خون) و آنمی (کم خونی) در حین درمان با جمسیتابین گزارش شده است. بیماران باید هر نوع نشانه یا علامت مربوط به سرکوب مغز استخوان از جمله تب، گلودرد، عفونت موضعی یا خونریزی را فورا به پزشک خود گزارش دهند. در بیماران مبتلا به سرکوب مغز استخوان، درمان باید با احتیاط انجام شود و اطلاحات دز دارو در نظر گرفته شود. نظارت بالینی دقیق بر عملکرد سلول های خونساز بیمار توصیه می شود.

تداخل متوسط

جمسیتابین و بیماری مغزی-عروقی

خطرات بالقوه متوسط، باورپذیری پایین نتایج، بیماری های مربوطه: بیماری مغزی-عروقی

بروز اختلالات مغزی-عروقی در دوره درمان با جمسیتابین گزارش شده است. در بیماران مبتلا به بیماری مغزی-عروقی درمان با جمسیتابین باید با احتیاط انجام شود.

تداخل متوسط

جمسیتابین و ادم (تورم)

خطرات بالقوه متوسط، باورپذیری بالای نتایج، بیماری های مربوطه: احتباس مایعات

موارد متعددی مبنی بر بروز ادم (تورم) در حین درمان با جمسیتابین گزارش شده است. در بیمارانی که دچار ادم یا احتباس مایعات هستند، درمان با جمسیتابین باید با احتیاط انجام شود.

تداخل متوسط

جمسیتابین و اختلالات کبدی

خطرات بالقوه متوسط، باورپذیری متوسط نتایج، بیماری های مربوطه: بیماری کبدی

مواردی از آسیب کبدی ناشی از مصرف دارو، از جمله نارسایی کبدی و مرگ در بیماران تحت درمان با تزریق جمسیتابین به تنهایی یا همراه با سایر داروی های سمی برای کبد، گزارش شده است. استفاده از جمسیتابین در بیماران مبتلا به متاستاز کبدی عود کننده یا دارای سابقه ابتلا به هپاتیت، اعتیاد به الکل یا سیروز کبدی می تواند به تشدید هر نوع نارسایی کبدی زمینه ای منجر شود. پیش از شروع درمان و در حین آن عملکرد کبدی باید ارزیابی شود. طبق اظهارات سازندگان دارو، هیچ مطالعه بالینی درباره استفاده از جمسیتابین در بیماران مبتلا به کم کاری کبد انجام نشده است.

 تداخل متوسط

جمسیتابین و خواب رفتگی یا گزگز اندام ها

خطرات بالقوه متوسط، باورپذیری متوسط نتایج، بیماری های مربوطه: نوروپاتی محیطی

خواب رفتگی متوسط و موارد نادری از خواب رفتگی شدید اندام ها در حین درمان با جمسیتابین گزارش شده است. درمان با جمسیتابین در بیماران مبتلا به اختلالات سیستم عصبی (نورولوژیکال) یا مستعد ابتلا به این نوع اختلالات باید با احتیاط انجام شود.

تداخل متوسط

جمسیتابین و اختلال عملکرد ریه

خطرات بالقوه متوسط، باورپذیری متوسط نتایج، بیماری های مربوطه: اختلالات ریوی

سمیت ریوی شامل پنومونی (التهاب ریوی) بینابینی، فیبروز ریوی، آب آوردن ریه (ادم ریوی) و سندرم زجر تنفسی بزرگسال (ARDS) در درمان با جمسیتابین گزارش شده است. در برخی موارد حتی با قطع درمان، این عوارض ریوی می توانند به نارسایی های تنفسی مرگبار منجر شوند. استفاده از این دارو در بیماران دارای سابقه ابتلا به بیماری های ریوی باید با احتیاط همراه باشد. نظارت مداوم بر عملکرد ریوی توصیه می شود.
داروی جمسیتابین (جمزار) موثر در درمان چه سرطان هایی است ؟

تداخل متوسط

جمسیتابین و اختلال عملکرد کلیه ها

خطرات بالقوه متوسط، باورپذیری متوسط نتایج

هیچ مطالعه بالینی درباره استفاده از جمسیتابین در بیماران مبتلا به کم کاری کلیوی انجام نشده است. در صورت استفاده از این دارو در این دسته از بیماران جانب احتیاط رعایت شود.