ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

درمان سرطان مثانه با استفاده از اپدیوو

دارو اپدیوو چگونه به درمان سرطان مثانه کمک می کند؟

بازدارنده نقطه بازرسی PD-1 اپدیوو، بقای بدون سرطان را پس از برداشتن سرطان مثانه از طریق جراحی بهبود می بخشد.
سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) اپدیوو (نیوولوماب)، را برای درمان بیماران مبتلا به سرطان یوروتلیال در مراحل اولیه پرخطر و به صورت موضعی پیشرفته یا متاستاتیکی که بیماری آنها تا یک سال پس از شیمی درمانی حاوی پلاتینیوم خط اول پیشرفت کرده است، تأیید نموده. از آنجایی که آزمایش‌های بالینی تاییدی نشان داده‌اند که اپدیوو عود را به تاخیر انداخته و نتایج را در صورت استفاده در مراحل اولیه بیماری و در شرایط کمکی بهبود می‌بخشد.
سرطان مثانه تنها در سال جاری در حدود 77000 نفر در ایالات متحده تشخیص داده می شود. میانگین سنی که بیماران مبتلا به سرطان مثانه تشخیص داده می شوند 70 سال است که 80 درصد از این بیماران قبلاً سیگاری بوده اند. شایع ترین نوع سرطان مثانه، کارسینوم یوروتلیال است که به موجب آن سرطان در سلول های پوشاننده مثانه شروع می شود.

Bladder cancer treatment using Opdivo

درباره اپدیوو (نیوولوماب)

نوعی ایمونوتراپی به نام بازدارنده چک پوینت است که با آزاد کردن نقاط بازرسی که سرطان برای خاموش کردن سیستم ایمنی از آن استفاده می‌کند، به بازیابی سیستم ایمنی بدن در مبارزه با سرطان کمک می‌کند. PD-1 و PD-L1 پروتئین هایی هستند که انواع خاصی از پاسخ های ایمنی را مهار می کنند و به سلول های سرطانی اجازه می دهند از حمله سلول های ایمنی بدن فرار کنند. داروهای مهارکننده ایست بازرسی که مسیر PD-1 را مسدود می کنند، توانایی سیستم ایمنی را برای مبارزه با سرطان افزایش می دهند. این داروها با مسدود کردن اتصال لیگاند PD-L1، توانایی سلول های ایمنی را برای شناسایی و مبارزه با سلول های سرطانی ریه بازیابی می کنند.
اپدیوو بقای بدون بیماری را در سرطان یوروتلیال پرخطر دو برابر می کند
درمان با اپدیوو (نیوولوماب) پس از جراحی با یا بدون شیمی درمانی مبتنی بر سیس پلاتین، بقای بدون بیماری را در بیماران مبتلا به سرطان یوروتلیال مهاجم عضلانی بهبود می بخشد.

Bladder cancer treatment using Opdivo

درباره کارآزمایی بالینی CheckMate 274 مرحله III

این کارآزمایی استفاده از اپدیوو (کمکی) پس از جراحی را در 709 بیمار مبتلا به سرطان یوروتلیال مهاجم عضلانی مثانه، حالب یا لگن کلیه که تحت عمل جراحی رادیکال با یا بدون پیش-جراحی (نئوادجوانت) شیمی‌درمانی مبتنی بر سیس پلاتین قرار گرفتند، ارزیابی کرد. بیماران با خطر بالای عود بر اساس مرحله تومور در عمل جراحی با اپدیوو یا دارونما یک هفته در میان به مدت 1 سال تحت درمان قرار گرفتند و به طور مستقیم با هم مقایسه شدند.
درمان اپدیوو به طور قابل توجهی زمان عود سرطان را به تاخیر انداخت. بیماران تحت درمان اپدیوو به طور متوسط 21 ماه بدون عود سرطان زنده ماندند در حالی که تنها 11 ماه برای افرادی که دارونما دریافت کردند این اتفاق افتاد. سود حاصل از درمان اپدیوو صرف نظر از وضعیت PD-L1 بود. در بیمارانی که تومورهای آنها بیان PD-L1 1٪ یا بالاتر داشتند، ایمونوتراپی اپدیوو باعث کاهش 45٪ در خطر عود بیماری یا مرگ شد.
درمان کلی به خوبی تحمل شد و شایع ترین عوارض جانبی مرتبط با درمان اسهال، کولیت و پنومونیت بود.
اپدیوو اولین درمان ایمنی است که در شرایط کمکی مورد استفاده قرار می گیرد که از نظر بالینی بهبود معنی داری در بقای عاری از بیماری برای بیماران مبتلا به سرطان یوروتلیال مهاجم عضلانی پرخطر پس از جراحی رادیکال با هدف درمانی ایجاد می کند. این کارآزمایی منجر به تایید FDA اپدیوو برای استفاده به عنوان درمان کمکی بیماران مبتلا به سرطان یوروتلیال شد که در معرض خطر بالای عود سرطان پس از انجام جراحی برداشتن سرطان خود در آگوست 2021 هستند.

اپدیوو برای بیماری های پیشرفته دارای چه تاییدیه هایی است؟

اپدیوو ، که یک مهارکننده گیرنده مرگ سلولی برنامه ریزی شده است، دومین ایمونوتراپی تایید شده برای درمان سرطان پیشرفته مثانه بود. FDA همچنین تسنتریک (آتزولیزوماب) را که به عنوان یک مهارکننده مرگ سلولی برنامه ریزی شده لیگاند-1 عمل می کند، در می 2016 تایید نمود.
این تایید بر اساس مطالعه ای بر روی 270 بیمار مبتلا به سرطان یوروتلیال موضعی پیشرفته یا متاستاتیک بود که پیشرفت بیماری را در طول یا بعد از شیمی درمانی حاوی پلاتینیوم تجربه کردند، یا بیماری آنها طی 12 ماه پس از درمان نئوادجوانت یا ادجوانت با شیمی درمانی حاوی پلاتینیوم پیشرفت کرد.
نرخ پاسخ عینی پس از درمان اپدیوو 19.6٪ بود. 7 بیمار پاسخ کامل و 46 نفر پاسخ نسبی داشتند. میانگین مدت پاسخ تخمین زده شده 10.3 ماه بود. FDA خاطرنشان می کند که برخی از پاسخ ها پس از قطع داده ها ادامه داشت.

Bladder cancer treatment using Opdivo