ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سرطان پروستات با متاستاز استخوان یا انتشار و گسترش سرطان به بافت سالم When Prostate Cancer Spreads

سرطان پروستات با متاستاز استخوان

تشخیص گسترش سرطان، هرگز خبر خوشایندی نیست، اما بدترین خبر ممکن نیز نمی تواند باشد. احتمال بقا تا 5 سال با سرطان پروستات که به برخی قسمت های نزدیک بدن نیز گسترش یافته است یا به اصطلاح سرطان پروستات با متاستاز استخوان، تقریباً 100 درصد است. در این یادداشت اطلاعات لازم در مورد احتمال بروز این عارضه در آینده به طور خلاصه توضیح داده شده است.

گسترش سرطان پروستات به بافت های سالم آن

هنگامی که سرطان پروستات گسترش می یابد (ممکن است پزشک تشخیص متاستاز داده باشد)، ابتدا در بافت ها یا غدد لنفاوی نزدیک به غده پروستات ظاهر می شود. اگر در این مرحله، که به نام مرحله "محدود به منطقه/ رژیونال" شناخته می شود، تحت درمان قرار بگیرید، شانس بهبودی بسیار بالا است. در صورت گسترش بیشتر، سرطان معمولاً به استخوان ها می رسد. در این زمان، شانس زنده ماندن به 29 درصد کاهش می یابد.

پزشک در مورد بهترین گزینه های درمانی صحبت خواهد کرد.

ممکن است پیش از این، تحت عمل جراحی یا پرتودرمانی قرار گرفته باشید. این درمان ها گاهی اوقات برای هدف قرار دادن سرطان پروستات هنگامی که هنوز در پروستات قرار دارد، مورد استفاده قرار می گیرند. هنگامی که سرطان گسترش می یابد، به احتمال زیاد، پزشک هورمون درمانی را پیشنهاد می کند. این روش درمانی به معنای مصرف دارو برای کاهش میزان هورمون های آندروژنی (تستوسترون و DHT) در بدن و یا جلوگیری از تأثیر آنها بر سلول های سرطانی است.

یکی از گزینه های مرتبط که البته به ندرت از آن استفاده می شود، کاستراسیون است. در این روش پزشک بیضه ها را که اکثر این هورمون ها در آن ساخته می شوند، خارج می کند. اگر تمایلی به انجام این کار نداشته باشید، پزشک می تواند کیسه های سیلیکونی را در کیسه بیضه قرار دهد. آنها به حفظ ظاهر و حس بیضه کمک خواهند کرد.

در صورتی که هورمون درمانی تاثیر نداشت، می توان از واکسن درمانی استفاده کرد. واکسن سرطان پروستات به شکلی طراحی شده است که سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به سلول های سرطانی حمله می کند. همچنین ممکن است پزشک شیمی درمانی را نیز پیشنهاد کند. شیمی درمانی می تواند به شکل مصرف خوراکی نوعی دارو و یا به صورت تزریق داخل وریدی باشد.

در صورت گسترش سرطان پروستات به استخوان ها، احتمالاً برای تسکین درد، کاهش خطر شکستگی و ثابت نگه داشتن سطح کلسیم بدن نیاز به مصرف دارو خواهید داشت. کاهش بیش از حد کلسیم، می تواند خطرناک باشد. همچنین پزشک ممکن است دارویی را برای کمک به استحکام استخوان ها تجویز کند. برای کنترل درد، می توانید همراه با مسکن، از کورتیکواستروئیدها نیز استفاده کنید. با توجه به میزان درد، داروی ضد درد مصرفی می تواند از ایبوپروفن تا مورفین متغیر باشد.

همچنین انکولوژیست برای کاهش استخوان درد و از بین بردن سلول های سرطانی در استخوان ها، ممکن است پرتو درمانی و یا تزریق رادیو دارو تجویز کند. رادیو داروها محصولات رادیواکتیوی هستند که در درمان و تشخیص بیماری ها کاربرد دارند.

When Prostate Cancer Spreads

علائم گسترش سرطان چیست؟

ممکن است تصور کنید که در صورت انتشار سرطان، متوجه آن خواهید شد، اما این تصور، همیشه درست نیست. اکثر افراد مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته فاقد هرگونه علائمی هستند.

به همین دلیل، پیگیری قرار ملاقات های پزشکی اهمیت زیادی دارد. اگر پزشک آزمایش خون تجویز کند و در نتیجه این آزمایش، سطح بالایی از آنتی ژن اختصاصی پروستات یا PSA مشاهده شود، به احتمال زیاد نشان دهنده گسترش سرطان خواهد بود. آنها همچنین با معاینه انگشتی رکتوم یا رادیوگرافی و یا انجام دیگر آزمایش ها، متوجه گسترش سرطان خواهند شد. ممکن است علائمی از جمله اختلال در ادرار یا وجود خون در آن ایجاد شود. همچنین احساس خستگی شدید، تنگی نفس یا کاهش وزن ناخواسته نیز می تواند رخ دهد.

در صورت گسترش سرطان به استخوان ها، درد بیشتری احساس خواهد شد. ناحیه بروز درد بستگی به محل تاثیر سرطان بر استخوان دارد. به عنوان مثال، اگر سرطان به استخوان های لگن سرایت کرده باشد، ممکن است درد در لگن یا کمر ایجاد شود.

When Prostate Cancer Spreads

زندگی با سرطان

صرف نظر از اینکه کدام روش درمانی را انتخاب کنید، سرطان پیشرفته پروستات می تواند بر زندگی روزمره تأثیر بگذارد. از دست دادن کنترل مثانه (بی اختیاری ادرار)، خستگی و اختلال نعوظ اغلب با درمان همراه است. مردانی که تحت هورمون درمانی قرار می گیرند ممکن است دچار گرگرفتگی شده (مشابه آنچه بسیاری از زنان در دوران یائسگی تجربه می کنند) و یا با افزایش وزن مواجه شوند. سرطانی که به استخوان ها گسترش یافته است نیز می تواند دردناک باشد.

حتماً در مورد بروز هرگونه درد یا عوارض جانبی به پزشک خود اطلاع دهید. مجموعه وسیعی از داروها و روش ها وجود دارد که می توانند در بهبود این علائم موثر باشند.

مراقبت از خود نیز اهمیت زیادی دارد: برای مبارزه با خستگی چرت بزنید و سعی کنید برخی ورزش های سبک مانند پیاده روی را انجام دهید تا سطح انرژی خود را بالا نگه دارید. انجام برخی فعالیت ها نیز می تواند به مبارزه با افزایش وزن کمک کند، مخصوصاً اگر تمرینات قدرتی را به روال عادی خود اضافه کنید. ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا از بی خطر بودن ورزش هایی که انجام می دهید مطمئن شوید. پزشک ممکن است تمرین با فیزیوتراپ را پیشنهاد کند.