ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

نحوه مصرف جاکافی

نحوه مصرف جاکافی

پیش از مصرف جاکافی باید چه مواردی را به پزشک متخصص خود اطلاع دهید؟

نحوه مصرف جاکافی

پیش از مصرف جاکافی (روکسولیتینیب)، در مورد تمام داروها، ویتامین ها و مکمل های گیاهی که مصرف می کنید و تمام شرایط پزشکی خود، از جمله ابتلا به عفونت، سل یا توبرکولوز (تی بی) یا ارتباط نزدیک با افراد مبتلا به سل، هپاتیت B یا مشکلات کبد و کلیه، دیالیز، کلسترول یا تری گلیسیرید بالا، سرطان پوست یا وجود سایر بیماری ها به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر از داروهایی برای درمان عفونت های قارچی، عفونت های باکتریایی یا HIV / AIDS استفاده می کنید، به پزشک متخصص خود اطلاع دهید. مصرف جاکافی به همراه داروهای خاص دیگر ممکن است بر نحوه عملکرد جاکافی تأثیر بگذارد. زنان نیز نباید حین بارداری یا برنامه ریزی برای باردار شدن یا در دوران شیردهی، جاکافی مصرف کنند.

نحوه مصرف جاکافی

چه مقدار دوز مصرفی جاکافی را باید مصرف کرد؟

پزشک متخصص با در نظر گرفتن یکسری فاکتورهای مختلف، دوز مناسب جاکافی را برای شما تجویز می کند، از جمله این فاکتورها:

  • نتایج فعالیت­های خون
  • شرایط پزشکی خاصی که ممکن است داشته باشید
  • داروهای دیگری که ممکن است استفاده می کنید

جاکافی دارای دوزهای مختلفی اعم از 5، 10، 15، 20، 25 میلی گرم می باشد. این اختلاف موجود به این دلیل است که افراد مختلف به دوزهای متفاوتی احتیاج دارند و ممکن است طی درمان دوز دارو تغییر کند.

این دارو را حتماً بر طبق دستورالعمل های که توسط پزشک متخصص خود در خصوص مقدار دوز تجویز شده و دفعات مصرف دربافت کرده اید، مصرف کنید. در صورت سوء مصرف مقدار دوز تجویز شده، به پزشک متخصص خود اطلاع دهید یا بلافاصله به نزدیکترین بخش اورژانس بیمارستان بروید. بطری جاکافی را با خود همراه داشته باشید.

نحوه مصرف جاکافی

چه چیزی جهت شروع دوز تجویزی برای میلوفیبروز، متوسط ​​یا پرخطر توصیه می شود؟

برای میلوفیبروز متوسط ​​یا پرخطر (MF)، شروع دوز تجویزی براساس تعداد پلاکت است. پیش از شروع درمان، پزشک متخصص برای تعیین دوز مناسب، شمارش کامل فاکتورهای خون را انجام می دهد. در اکثر بیماران، دوز اولیه دو بار در روز به صورت خوراکی مصرف می شود. بعضی از بیماران نیز ممکن است یک بار در روز از جاکافی استفاده کنند. در طول درمان، پزشک متخصص ممکن است به طور منظم تعداد سلول های خونی را بررسی کند تا از عدم کاهش شدید آنها اطمینان یابد. بسته به چگونگی پاسخ بدن به جاکافی، ممکن است پزشک متخصص برای افزایش سطح شمارش فاکتور خون مناسب و یا درمان میلوفیبروز، دوز را افزایش یا کاهش دهد. همچنین در برخی موارد، ممکن است متخصص بهداشت و درمان مجبور شود که به طور موقت درمان با جاکافی را متوقف کند.

نحوه مصرف جاکافی

نحوه مصرف جاکافی چگونه است؟

جاکافی را دقیقاً طبق دستورالعمل بهداشت و درمان خود مصرف کنید. در اکثر بیماران، دوز شروع جاکافی بصورت 1 قرص خوراکی و معمولاً دو بار در روز مصرف می شود. در موارد خاص نیز، متخصص بهداشت ممکن است درمان را با دوز کمتری شروع کند یا به طور موقت دوز جاکافی را به یک بار در روز کاهش دهد. بهتر است که هر دوز جاکافی را طبق مقدار تجویز شده مصرف کنید.

همیشه از دستورالعمل های پزشک متخصص خود پیروی کنید

در موارد خاص، ممکن است پزشک متخصص مقدار دارو را با دوز کمتری شروع کند یا به طور موقت دوز جاکافی را به یک بار در روز کاهش دهد. همیشه از دستورالعمل های پزشک متخصص خود پیروی کنید.

بهتر است که دوز مصرفی خود را به طور روزانه و تقریباً در همان ساعت مصرف کنید. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص یا مثلا همزمان با کار دیگری مانند مسواک زدن انجام دهید.

هنگام استفاده از جاکافی از نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، زیرا آب گریپ فروت می تواند روی میزان جاکافی در خون تأثیر بگذارد. می توانید جاکافی را به همراه غذا یا بدون آن مصرف کنید.

در صورت فراموشی دوز مصرفی، دوز بعدی را طبق برنامه مصرف کنید. دوز را دو برابر نکنید. در صورت مصرف بیش از حد جاکافی، به پزشک متخصص خود اطلاع دهید یا بلافاصله به نزدیکترین مرکز درمانی بروید. بطری جاکافی را به همراه داشته باشید.

نحوه مصرف جاکافی

چگونه می توان فهمید که دوز مناسبی از جاکافی را مصرف می کنم؟

دوز مصرفی در هر فرد مبتلا به MF منحصر به فرد است بنابراین پزشک متخصص می تواند دوز مطلوب جاکافی را که مناسب شما باشد تجویز کند. در حالی که پاسخ بدن شما به جاکافی در حال کنترل است، ممکن است لازم باشد دوز مصرفی خود را کم یا زیاد کنید. در این خصوص با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

چگونه جاکافی را می توان دریافت کرد؟

شما نمی توانید جاکافی را در داروخانه محلی پیدا کنید. بنابراین برای دریافت جاکافی به یک داروخانه خاص مراجعه کنید.

بهتر است که به پزشک داروخانه محلی خود اطلاع دهید که جاکافی مصرف می کنید و همچنین مهم است که در مورد سایر داروها، ویتامین ها و مکمل هایی که مصرف می کنید به داروخانه تخصصی اطلاع دهید. به این ترتیب پزشک داروخانه می تواند به شما کمک کند از هرگونه تداخل احتمالی بین داروها جلوگیری کنید.