ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

واقعیت هایی که باید درباره سرطان پروستات بدانید! Facts and Myths About Prostate Cancer

واقعیت هایی که باید درباره سرطان پروستات بدانید!

مقدمه سرطان پروستات یکی از شایع ترین سرطان ها در دنیا می باشد، درباره این بیماری همچون بیماری های دیگر اطلاعاتی وجود دارد که بعضاً غیرعلمی و شایعه می باشند.

در زیر به 5 شایعه و پاسخ به آنها می پردازیم.

عقیده غیر علمی 1

آیا جراحی سرطان پروستات به زندگی جنسی پایان می دهد ؟

جراحی سرطان پروستات به زندگی جنسی پایان می دهد و باعث نشت ادرار می شود.

واقعیت  : ممکن است پزشک جراح بتواند اعصابی که به شروع نعوظ کمک می کنند را حفظ کند. این بدان معنا است که می توانید پس از انجام این جراحی نیز فعالیت جنسی داشته باشید. اما ممکن است مدتی طول بکشد. بهبودی می تواند بین 4 تا 24 ماه و در برخی موارد بیشتر طول بکشد. بهبودی در افراد جوان تر معمولاً زودتر حاصل می شود.

اگر سوالی دارید، می توانید از پزشک خود در مورد درمان اختلال نعوظ بپرسید. برخی داروها و وسایل می توانند در روند بهبودی موثر باشند. پزشک درباره مواردی که برای شما مناسب هستند، به شما اطلاع خواهد داد.

سایر روش های درمانی سرطان پروستات مانند پرتودرمانی و هورمون درمانی نیز می توانند بر زندگی جنسی تأثیر بگذارند. در مورد گزینه های درمانی با پزشک خود مشورت کنید.

ممکن است پس از انجام جراحی دچار نشت ادرار شوید، اما معمولا این عارضه موقتی است. پس از یک سال، حدود 95 درصد از افراد کنترل ادرار خود را مانند زمان پیش از جراحی به دست می آورند.

عقیده غیر علمی 2

آیا احتمال سرطان پروستات در افراد مسن بیشتر است!

فقط افراد مسن به سرطان پروستات مبتلا می شوند.

واقعیت: به ندرت پیش می آید که مردان زیر 40 سال به سرطان پروستات مبتلا شوند. در صورت نگرانی، می توانید از پزشک خود در مورد نیاز به انجام زودتر از هنگام آزمایش های مربوط بپرسید. سن تنها عامل بروز این نوع سرطان نیست. دیگر عوامل ایجاد این عارضه شامل موارد زیر است:

  • سابقه خانوادگی: اگر پدر یا برادر فرد دچار این عارضه شده باشند، احتمال ابتلا به این عارضه در فرد، دو یا سه برابر است. هرچه بستگان بیشتری دچار این عارضه شده باشند، احتمال ابتلا نیز افزایش می یابد.
  • نژاد: مردان آفریقایی-آمریکایی بیشتر از دیگران در معرض ابتلا قرار دارند. محققان هنوز علت این موضوع را نمی دانند.

درباره موارد خطر خود با پزشک صحبت کنید تا از زمان مناسب برای انجام آزمایش ها مطلع شوید.

عقیده غیر علمی 3

آیا لزوم شروع سریع درمان سرطان پروستات مهم است!

آنچه که در ذهنیت بین عموم شکل گرفته این است که  درمان باید به سرعت شروع شود. آیا این مورد واقعا مهم است؟ 

واقعیت: ممکن است بیمار و پزشک تصمیم بگیرند که درمان سرطان را شروع نکنند. دلایل انجام این تصمیم شامل موارد زیر است:

  • سرطان در مراحل اولیه قرار دارد و رشد بسیار کندی دارد.
  • بیمار، سالمند یا مبتلا به برخی دیگر از بیماری ها است. گاهی درمان سرطان پروستات نمی تواند باعث افزایش بقا شود و باعث دشوار شدن درمان دیگر عوارض بیمار می شود.

در چنین مواردی، پزشک احتمالاً "نظارت فعال" را پیشنهاد می کند. در این روش پزشک، بیمار را معاینه می کند و آزمایش هایی بر روی پروستات برای بررسی وضعیت تشدید سرطان تجویز می کند. اگر عارضه بدون تغییر بود، ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که درمان را شروع کند.

بیشتر بخوانید: یافته های جدید در مورد سرطان پیشرفته پروستات

عقیده غیر علمی 4

عدد بالای آزمایش PSA چه ارتباطی با سرطان پروستات دارد؟

عدد بالای آزمایش PSA، به این معنی است که فرد مبتلا به سرطان پروستات است.

واقعیت

همیشه چنین نیست. التهاب پروستات (پروستاتیت) نیز می تواند باعث افزایش این عدد در آزمایش شود. این عدد به پزشک کمک می کند تا درمورد انجام آزمایش های دیگر برای بررسی وضعیت، تصمیم بگیرد. همچنین، آنها به مرور عدد آزمایش PSA پروستات بیمار را بررسی خواهند کرد. افزایش آن، می تواند نشان دهنده عارضه باشد. اگر پس از درمان سرطان پروستات این عدد کاهش یابد، نتیجه بسیار خوبی است. در مواردی که PSA بالا باشد از روش های دیگری برای تأیید تشخیص سرطان پروستات استفاده می شود.

عقیده غیر علمی 5

در صورت ابتلا به سرطان پروستات، بهبود نخواهید یافت.

واقعیت آخر

بسیاری از افراد مبتلا به سرطان پروستات به احتمال زیاد، بقای طولانی مدتی خواهند داشت و یا به دلایل دیگری غیر از این عارضه فوت خواهند کرد.