چین و چروک پوست Wrinkles

نگاه کلی

چین و چروک پوست

چین و چروک، که بخش طبیعی از سالخوردگی می باشد که بیشتر در بخش‌هایی از پوست مثل صورت، گردن، دست‌ها و ساعد به چشم می‌ خورد که در معرض آفتاب قرار دارند.

اگرچه ساختار و بافت پوست عمدتاً توسط ژنتیک تعیین می‏ شود، اما قرار گرفتن در معرض آفتاب به خصوص در افرادی با پوست روشن دلیل اصلی ایجاد چین و چروک می باشد. عوامل دیگر مثل آلاینده‌های هوا و سیگار نیز باعث تقویت بروز چین و چروک می‌شوند.

اگرچه امروزه چین و چروک عاملی آزاردهنده برای مردم می باشد اما بیش از هر زمان دیگری گزینه‌هایی برای کاهش میزان به چشم آمدن آنها وجود دارد. داروها، تکنیک‌های کشیدن پوست، فیلرها، مواد تزریقی و جراحی در رأس موارد مؤثر برای درمان چین و چروک قرار دارند.

علائم

چین و چروک، خطوط و شکن‌هایی هستند که در پوست شکل می‌گیرند. برخی چین و چروک ها می‌توانند به خطوط و حفره‌های عمیق به ویژه در اطراف چشم‌ها، دهان و گردن تبدیل شوند.

چین و چروک پوست

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت نگرانی در رابطه با نمای ظاهری پوست باید به متخصص پوست مراجعه کرد. درماتولوژیست پوست فرد را ارزیابی کرده و برنامه ای ویژه برای مراقبت از پوست فرد تجویز خواهد کرد. همچنین درماتولوژیست می‏تواند درمان‌هایی را برای چین و چروک تجویز کند.

علت بروز چین و چروک

چین و چروک ها بر اثر مجموعه‌ای از عوامل ایجاد می‌شوند که برخی از آنها قابل کنترل بوده و مابقی غیر قابل کنترل محسوب می‌شوند:

سن. وقتی پا به سن می‌گذارید پوست به شکل طبیعی انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد و شکننده‌تر می‌شود. کاهش میزان تولید چربی ‌های طبیعی باعث خشکی پوست و افزایش چین و چروک می شود.

چربی لایۀ زیرین پوست از بین می‌رود. این کمبود چربی باعث شل و آویزان شدن پوست و در نتیجه افزایش شیارها و حفره‌ها می شود.

قرار گرفتن در معرض نور ماورای بنفش. اشعه ماورای بنفش که باعث تسریع روند طبیعی پیری می‌شود، علت اولیه چین و چروک زودرس می باشد. قرار گرفتن در معرض نور ماورای بنفش باعث درهم شکستن بافت همبند پوست یا کلاژن و فیبرهای الاستین که در لایۀ عمقی پوست (درمیس) قرار دارند می شود.

بدون وجود بافت همبند حمایتی، پوست قدرت و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد. پس از آن پوست دچار افتادگی زودرس و چروک می شود.

استعمال دخانیات. مصرف دخانیات می‌تواند روند سالخوردگی نرمال پوست را تسریع کند و عامل تقویت چین و چروک باشد. این امر ممکن است به دلیل تأثیر سیگار کشیدن روی کلاژن باشد.

تکرار حالات صورت. حرکات و نماهای ظاهری شکل گرفته در صورت مانند لبخند زدن یا شکلک درآوردن باعث ایجاد خطوط و چین و چروک ظریف در پوست می‌شود. هر بار که فرد یکی از عضلات صورت را مورد استفاده قرار می‌دهد، یک شیار در زیر سطح پوست شکل می‌گیرد و وقتی پوست پیر می‌شود، انعطاف ‌پذیری خود را از دست می‌دهد و دیگر نمی‌تواند سر جای اولش برگردد. سپس این شیارها به ویژگی‌های دائمی چهره تبدیل می‌شوند.

چین و چروک پوست

پیشگیری از ایجاد چین و چروک روی پوست

در موارد زیر به بهترین راه‌های پیشگیری از چین و چروک پوست اشاره شده است:

پوست خود را از اشعه آفتاب محفوظ نگه دارید. از پوست خود محافظت کنید و از بروز چین‌های بعدی از طریق محدود کردن زمان سپری شده زیر نور آفتاب پیشگیری کنید و همیشه از لباس‌های محافظ پوست مثل کلاه‌های لبه پهن، پیراهن آستین بلند، و عینک آفتابی استفاده کنید. همچنین در تمام طول سال در خارج از خانه از ضد آفتاب استفاده کنید.

برای مراقبت از پوست از محصولی با ضریب محافظت در برابر آفتاب (SPF) حداقل 15 انتخاب کنید. انجمن پوست و مو امریکا استفاده از ضد آفتاب طیف وسیع با SPF 30 یا بیشتر را توصیه می‌کند. در استفاده از ضد آفتاب خساست به خرج ندهید و هر دو ساعت یک بار و همچنین پس از شنا یا تعریق آن را تمدید کنید.

از محصولات حاوی ضد آفتاب استفاده کنید. در هنگام انتخاب محصولات مخصوص پوست  باید آن گروه از این محصولات را که در ترکیب آنها ضد آفتاب به کار رفته است و هر دو نوع اشعه UVA و UVB را مسدود می کنند، انتخاب کنید.

از مرطوب کننده استفاده کنید. پوست خشک باعث خشک شدن سلول‌های پوست می‌شود که می‌تواند منجر به بروز زودهنگام چین و چروک در پوست شود. مرطوب کننده با به دام انداختن آب در پوست به پوشاندن خطوط و چین های ریز کمک می کند. برای بیشترین اثرگذاری ممکن است نیاز به چند هفته مصرف منظم از محصول باشد.

عدم استعمال دخانیات. حتی با وجود مصرف طولانی مدت دخانیات و سیگار ، ترک آن منجر به بهبود حالت و بافت پوست می شود و از ایجاد چین و چروک بیشتر پیشگیری می نماید.

رژیم غذایی سالم. شواهدی وجود دارد که برخی ویتامین‌ها در رژیم غذایی به حفاظت از پوست کمک می‌کنند. در مورد نقش رژیم غذایی به تحقیق بیشتری نیاز است اما خوردن میوه و سبزیجات فراوان نقش مؤثری در این سلامت پوست دارد.

چین و چروک پوست

درمان

چند گزینه درمانی برای کمک به کاهش چین و چروک یا جلب توجه آنها وجود دارد.

داروها

رتینوئیدهای موضعی. داروی تجویزی حاوی رتینوئیدها، که از ویتامین A گرفته شده اند، ممکن است چین و چروک ها، لکه ها و زبری روی پوست را کاهش دهند. ممکن است برای بهبودی نیاز به استفاده از محصول برای چند هفته تا چند ماه باشد. رتینوئیدها شامل ترتینوئین (رینووا، رتین A) و تازاروتن (اویج، تازاروک) و نسخه مصنوعی به نام آداپالین می باشند. رتینوئیدها می‌توانند باعث ایجاد خارش موقت، سرخی، سوزش یا خشکی در پوست شوند.

از آنجا که رتینوئیدها می توانند پوست را به راحتی بسوزانند، بنابراین باید روزانه از یک ضد آفتاب با طیف وسیع با ضریب محافظت در برابر آفتاب (SPF) حداقل 30 استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید.

کرم‌های ضد چین و چروک. اثربخشی کرم‌های ضد چین و چروک به بخش فعال این کرم‏ها بستگی دارد. رتینول، آنتی‌اکسیدان‌ها و برخی چربی‌ها می‌توانند باعث ایجاد بهبود جزئی تا خفیف در میزان چین و چروک شوند.

تأثیر کرم‏‌های ضد چین و چروک، جزئی و به طور معمول کوتاه مدت است زیرا میزان مادۀ مؤثر این کرم‌ها کمتر از کرم‌های با نسخه‌ می باشد.

چین و چروک پوست

جراحی و سایر روش ها

از روش های مختلفی برای صاف شدن چین و چروک ها استفاده می شود. برخی مطالعات خاطرنشان کرده‌اند که استفاده از درمان ترکیبی می‌تواند رضایت ‌بخش‌ترین نتایج را به دنبال داشته باشد. با پزشک خود در رابطه با آنچه برایتان اهمیت دارد و اینکه کدام روش تا زمان بهبودی به بهترین وجه نیازها و انتظاراتتان را برآورده می کند، صحبت کنید.

سطح دهی مجد با لیزر. در لیزر ابلیتیو (زخمی)، پرتوی لیزر لایه خارجی پوست (اپیدرم) را از بین می برد و پوست زیرین (درم) را گرم می کند.که باعث تحریک رشد فیبرهای کلاژن جدید می‌شود. وقتی زخم‌ها التیام پیدا می‌کنند، پوست هموارتر و محکم‌تری شکل می‌گیرد. استفاده مجدد از لیزر نمی تواند پوست اضافی یا شل شدگی آن را از بین ببرد.

انجام عمل لیزر ممکن است بصورت سرپایی و معمولاً با بی حسی موضعی انجام شود. در درمان های گسترده تر بهتر است بیمار بیهوش شود. التیام کامل در این عمل ممکن است به چندین ماه وقت نیاز داشته باشد. روش های جدید شامل لیزرهای کوچک تر با طول مدت کمتر برای بهبودی می باشد.

روشی با نام لیزرهای فرکشنال غیر ابلیتیو (نوع درم)، مدت زمان بهبودی و خطرات را نسبت به روش ابلیتیو کاهش می دهد. این نوع عمل لیزر برای افرادی که دچار چین و چروک متوسط هستند بهتر می باشد زیرا نتایج حاصل از عمل چندان محسوس نیست. این روش درمانی بیشتر از درمان ابلیتیو نیاز به تکرار دارد. این روش همچنین می تواند با لیزر فرکشنال انجام شود.

جوان سازی فتودینامیکی. درمان فتودینامیکی (PDT) می تواند چین و چروک های ظریف ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب را درمان کند. همچنین ممکن است به درمان های مکرر نیاز باشد، اما میزان بهبودی PDT نسبت به سطح دهی مجدد با لیزر کوتاهتر می باشد.

لایه‌برداری با مواد شیمیایی. پزشک برای از بین بردن لایه های بالایی پوست، از محلول شیمیایی استفاده می کند. پوستی که پس از یک لایه برداری شیمیایی دوباره رشد می کند، نرمتر می باشد. قبل از مشاهده تفاوت در پوست ، ممکن است فرد بسته به عمق لایه برداری، به چندین روش درمانی نیاز داشته باشد. سرخی پوست ممکن است تا چند هفته ادامه پیدا ‌کند. عوارض جانبی احتمالی شامل زخم، عفونت و روشن یا تیره شدن رنگ پوست می باشد.

درم ابریژن (درمابراسیون). این روش شامل لایه برداری لایه سطحی پوست با استفاده از یک فرچه گردان می باشد. پوست جدید در جای خود رشد می کند.همچنین ممکن است نیاز به انجام دوباره ی این روش باشد.

از عوارض جانبی احتمالی آن می توان به قرمزی موقت، خارش و تورم اشاره کرد. ممکن است مشاهده نتایج کامل این اقدام پزشکی به چند ماه زمان نیاز داشته باشد.

میکرودرم ابریژن. همانند درمابراسیون این تکنیک فقط یک لایه سطحی پوست را برمی دارد. برای رسیدن به نتایج متوسط و موقتی در مورد این تکنیک معمولاً به جلسات درمانی متعدد طی ماه ها نیاز می باشد. در صورت وجود روزاسه یا رگه های قرمز ریز بر روی صورت ، این روش می تواند وضعیت را تشدید کند.

ممکن است در نواحی تحت درمان قرمزی یا احساس سوزش کمی ایجاد شود.

سم بوتولینوم نوع A یا بوتاکس. وقتی بوتاکس در مقادیر اندک درون عضلاتی خاص تزریق شود، مانع از بروز انقباض در عضلات می‌شود. وقتی امکان سفت شدن برای عضلات وجود نداشته باشد سطح پوست هموارتر و با چین و چروک کمتری به نظر خواهد رسید.

بوتاکس در خطوط اخم بین ابرو، پیشانی و روی خطوط کوچک گوشه چشم به خوبی عمل می کند. مشاهده نتیجه یک تا سه روز طول می کشد. این اثر معمولاً چند ماه باقی خواهد ماند. همچنین برای حفظ نتایج، تزریق های مکرر لازم است.

تزریق فیلر. فیلرهای بافت نرم را که حامل چربی، کلاژن و اسید هیالورونیک هستند می‏توان در چین و چروک های صورت تزریق کرد. این کار چین و چروک را پر و پوست را هموار می‌کند. فرد ممکن است پس از این درمان دچار ورم موقت، سرخی پوست و کبودی در نواحی درمان شده گردد. تأثیر اکثر محصولات موقتی می باشد.

لیفت پوست. لیفت، سفت کردن عضله و بافت همبند زیرین می باشد. این امر ممکن است در بیمارستان یا یک مرکز جراحی سرپایی، با بی حسی موضعی، آرام بخشی یا بیهوشی عمومی انجام شود. زمان التیام پس از لیفت صورت ممکن است طولانی باشد. کبودی و ورم ناشی از عمل معمولاً تا چند هفته پس از جراحی قابل رویت است.

نتایج لیفت صورت دائمی نیست و ممکن است چندین سال بعد از انجام لیفت صورت، روش دیگری را انتخاب کنید.

باید به خاطر داشت که نتایج ، بسیار وابسته به محدوده و عمق چین و چروک می باشد. هیچ چیز فرآیند پیری پوست را متوقف نمی‌کند بنابراین برای حفظ نتایج به دست آمده از درمان ممکن است نیاز به تکرار آن باشد.

اقدامات مورد اشاره معمولاً تحت پوشش بیمه نیستند. در عین حال هر اقدامی عوارض جانبی خاص خود را دارد، بنابراین پیش از اقدام به انجام هر یک از آنها باید با پزشک مشورت کنید. مطمئن شوید که متخصص پوست یا جراح پلاستیک در تکنیک مورد نظر شما آموزش دیده و باتجربه است.

چین و چروک پوست

درمان های جایگزین

بسیاری از کرم‌ها و لوسیون‌های چین و چروک مدعی کاهش چین و چروک و پیشگیری از صدمات ناشی از آفتاب یا معکوس کردن این صدمات هستند. اما شواهد محدودی از مطالعات بالینی وجود دارد که نشان دهنده ایجاد تفاوت محسوسی در پوست توسط محصول می باشد.

سازمان غذا و دارو (FDA) کرم‌ها و لوسیون‌های مزبور را در گروه مواد آرایشی بهداشتی، که فاقد ارزش درمانی می باشند، طبقه‌بندی می‌کند. بنابراین قوانین FDA در رابطه با آنها ، فاقد سختگیری و نظارت معمول در رابطه با داروها می باشد. این بدان معنی است که محصولات مورد اشاره بدون پشت سر گذاشتن تست ها و بررسی‌های دقیق معمول در رابطه با داروها وارد بازار می‌شوند.

از آنجا که FDA اثربخشی محصولات آرایشی بهداشتی را ارزیابی نمی‌کند هیچ ضمانتی برای مفید بودن این فرآورده‌ها در مورد کاهش چین و چروک وجود ندارد.

ملاقات با پزشک

برای ملاقات با متخصص پوست بهتر است از قبل سؤالاتی را که می خواهید بپرسید، آماده کنید. برخی از سؤالات اساسی در مورد چین و چروک که باید از پزشک بپرسید شامل موارد زیر است:

  • بهترین اقدام چیست؟
  • گزینه های درمانی و جوانب مثبت و منفی هر یک کدام است؟
  • هزینه های درمان ها چقدر است؟ آیا بیمه درمانی معمولاً این روشهای درمانی را تحت پوشش قرار می دهد؟
  • چه نتایجی را می توانم انتظار داشته باشم؟
  • چند بار نیاز به تکرار درمان دارم؟
  • در صورت وجود چین و چروک، چه پیگیری هایی باید انجام دهم؟

علاوه بر این سوال ها در پرسیدن هر سؤالی که برایتان پیش آمده است تردید نکنید.

از پزشک چه انتظاری می رود

پزشک احتمالاً تعدادی سؤال خواهد پرسید، از جمله:

  • از چه محصولاتی مانند پاک کننده ها و مرطوب کننده ها بر روی پوست خود استفاده می کنید؟
  • آیا از ضد آفتاب استفاده می کنید؟
  • آیا در جوانی پوست خود را در معرض آفتاب قرار می دادید؟
  • آیا سیگار می کشید یا تاکنون سیگار کشیده اید؟