ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

یافته های جدید در مورد درمان سرطان پروستات پیشرفته New Findings in Prostate Cancer Research

جدیدترین درمان ها در سرطان پروستات

امروزه، به کارگیری درمان های جدید و ترکیب های جدید آنها بیش از هر زمان دیگری به افراد مبتلا به جدیدترین درمان سرطان پروستات پیشرفته کمک می کند.

دکتر نها والپیوالا، اندیشمند انکولوژی پرتودرمانی در بیمارستان دانشگاه پنسیلوانیا درباره درمان جدید سرطان پروستات می گوید: "تا به حال چنین گزینه های گسترده ای در اختیار ما نبوده است." استفاده از دارو ها و متد های جدید درمانی می تواند ما را در زمینه درمان سرطان پروستات کمک کند. 

یافته های جدید در مورد سرطان پیشرفته پروستات

درمان های جدید پروستات

 

FDA داروهای ضد آندروژن جدید را تأیید کرده است. این داروها باعث کاهش سطح تستوسترون و همچنین مانع رشد تومورهای سرطان پروستات می شوند. این عملکرد، باعث جلوگیری از رسیدن ماده غذایی، به سلول های سرطانی پروستات می شود. این داروهای جدید عبارتند از:

آپالوتامید و انزالوتامید مهار کننده های گیرنده آندروژن (AR) هستند که در خارج از سلول عمل می کنند. ابیراترون نوعی مهار کننده CYP17 است که باعث کند شدن تولید آندروژن ها در داخل سلول ها می شود. تحقیقات نشان داده اند که این داروها به خوبی می توانند رشد سرطان را در بسیاری از موارد تا سال ها به تاخیر بیندازند.

یافته های جدید در مورد سرطان پیشرفته پروستات

درمان های پیشین

در ابتدا، مصرف این داروهای جدید، فقط برای استفاده پس از توقف اثربخشی دیگر درمان ها تأیید شده بود. اکنون تحقیقات نشان می دهند که مصرف زود هنگام این داروها نیز می تواند موثر باشد.

لارنس فونگ، پزشک، سرگروه برنامه ایمونوتراپی سرطان در مرکز جامع سرطان خانواده UCSF هلن دیلر، می گوید در حال حاضر، به جای اینکه فقط منتظر بمانیم تا اثربخشی هورمون درمانی متوقف شود، از این داروها همراه با روشی به نام محرومیت از آندروژن (هورمون درمانی) استفاده می کنیم.

روش درمانی محرومیت از آندروژن، ترشح هورمون های آندروژنی مردانه را که تومورهای پروستات از آن تغذیه می کنند را قطع می کند. این عملکرد، به عنوان نوعی عقیم شدن شیمیایی شناخته می شود. هنگامی که اثربخشی این داروها از بین می رود، سرطان "مقاوم در برابر عقیم شدگی" نامیده می شود.

تحقیقات نشان می دهند که مصرف انزالوتامید یا ابیراترون استات در کنار هورمون درمانی، در مقایسه با مصرف هورمون درمانی به تنهایی، احتمال انتشار سرطان را کاهش داده و یا باعث از بین رفتن سلول های سرطانی می شود.

وپیوالا می گوید "این نتیجه نشان می دهد که همیشه لازم نیست تمام داروها را به ترتیب مصرف کنید. گاهی می توانید آنها را به صورت ترکیبی و یا برخی از آنها را در اوایل درمان استفاده کنید."

"ما نباید برای شروع یک روش درمانی، منتظر شکست روش درمانی دیگر باشیم."

یافته های جدید در مورد سرطان پیشرفته پروستات

ترکیب های جدید

ترکیب های جدیدی از درمان‌های تأیید شده که درمان سرطان پروستات را بهبود می بخشد نیز مورد استفاده قرار می گیرد، این ترکیب ها شامل موارد زیر هستند:

  • ترکیب پرتودرمانی تومور پروستات و درمان محرومیت از رسیدن آندروژن به سلول های سرطانی در موارد عود سرطان پروستات.
  • مصرف داروی شیمی درمانی دوستاکسل (تاکسوتر) به همراه هورمون تراپی.

اما از آنجا که داروی شیمی درمانی عوارض زیادی به همراه دارد، محققان توصیه می کنند که از این ترکیب فقط برای "مردان سازگار با این شرایط" استفاده شود.

یافته های جدید در مورد سرطان پیشرفته پروستات

تحقیقات در حال انجام

بررسی های بالینی همچنان در حال بررسی سایر ترکیب های درمانی هستند. یکی از این بررسی ها بر روی ترکیب داروی شیمی درمانی کابازیتاکسل (جوتانا) با هورمون تراپی و پرتودرمانی در افرادی که در معرض خطر قرار دارند، انجام می شود.

آزمایش های دیگر در حال بررسی نحوه عملکرد داروی ایمونوتراپی سیپولوسل-تی (پروونج) در کنار روش های پرتودرمانی مانند رادیوم223 (زوفیگو) در درمان سرطان پروستات هستند.

پروونج همچنین واکسن سرطان نیز نامیده می شود. ایمونوتراپی به سیستم ایمنی بدن در هدف گیری سلول های سرطانی کمک می کند. در حال حاضر این دارو برای درمان دیگر سرطان ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. پمبرولیزوماب (کیترودا) یکی دیگر از داروهای ایمونوتراپی است که برای درمان برخی دیگر از انواع سرطان های پروستات که در آنها DNA دچار تغییر شده است و در موارد متاستاز های سرطان پروستات مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید: علت گسترش و متاستاز سرطان پروستات

درحال حاضر محققان در جستجوی پیدا کردن راه های جدیدی برای استفاده از سیستم ایمنی بدن برای هدف قرار دادن تومورهای سرطان پروستات هستند. روش هایی که امکان اثربخشی آنها در این زمینه وجود دارد شامل ترکیب سیپولوسل-تی، همراه با مهارکننده کنترل ایمنی بدن به نام ایپیلیموماب (یرووی) هستند. مهارکننده های ایمنی بدن برای تقویت پاسخ ایمنی بدن طراحی شده اند. برخی دیگر از آزمایش های بالینی در حال بررسی سایر روش های ایمونوتراپی و مهار کننده های ایمنی بدن هستند.

فونگ می گوید شروع مصرف داروهای گیرنده آندروژن در برابر سرطان پروستات به این معنی است که سرطان پروستات در برابر داروهای AR مقاوم شده و اثربخشی خود را از دست داده است، بنابراین محققان با نیاز به ارائه روش های درمانی جدید رو به رو شده اند.

یکی از روش های احتمالی، استفاده از مهارکننده های برومودامین و برون ترمینال (BET) است. سرطان ها دارای پروتئین BET هستند. در آزمایشی مشخص شد که، مهار کننده های BET عملکرد خوبی در برابر سرطان پروستات مقاوم در برابر داروی AR انزالوتامید، داشته اند.

محققان به دنبال یافتن روش هایی فراتر از داروهای درمان سرطان نیز هستند.

داروی دیابت مت فورمین (گلوکوفاژ) بی خطر و مقرون به صرفه است. یک آزمایش بالینی گسترده در انگلستان و سوئیس در حال بررسی اثربخشی مصرف مت فورمین برای پیشگیری از بروز سندرم متابولیک و افزایش بقا در افراد تحت درمان با هورمون درمانی است.

یافته های جدید در مورد سرطان پیشرفته پروستات