ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آملوبلاستوما Ameloblastoma

نگاه کلی

آملوبلاستوما

آملوبلاستوما نوع نادری از تومور‎ها (تومور خوش خیم) است که از فک‎، اغلب از نزدیکی دندان عقل یا دندان مولر شروع می ‎شود‎. این تومور از سلول ‎هایی تشکیل شده است که از مینای دندان محافظت می‎ کنند‎.

آملوبلاستوما در مردان بیشتر از زنان رخ می دهد. هر کسی می ‎تواند به این نوع تومور‎ها مبتلا شود‎؛ اما اغلب در بزرگسالان ۳۰ تا ۶۰ ساله دیده می‎ شود‎.

این نوع تومور می‎ تواند باعث درد و تورم شود و همچنین می‎ تواند شکل صورت را عوض کند‎. در صورت عدم درمان در طولانی مدت‎، ممکن است سرطانی شود و به غدد لنفاوی و ریه ‎ها گسترش یابد‎.

علائم

علائم و نشانه های آملوبلاستوما شامل درد و تورم در فک است اما اغلب هیچ علامتی ایجاد نمی کند.

تشخیص

تشخیص آملوبلاستوما ممکن است با آزمایش  هایی مانند موارد زیر انجام شود:

تصویربرداری. عکسبرداری با اشعه ایکس ، سی تی و ام آر آی به پزشکان کمک می کند تا میزان آملوبلاستوما را تشخیص دهند. افزایش رشد یا تومور ممکن است بعضی اوقات در اسکن ساده معمول در مطب دندانپزشکی مشاهده شود.

ارزیابی و بررسی بافت. برای تأیید تشخیص، پزشکان ممکن است یک نمونه از بافت یا یک سلول را برداشته و برای آزمایش به آزمایشگاه بفرستند.

درمان

درمان آملوبلاستوما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

عمل جراحی برای برداشتن تومور. درمان آملوبلاستوما معمولا شامل جراحی برای برداشتن تومور است‎. آملوبلاستوما اغلب استخوان فک را درگیر می کتد‎؛ بنابراین ممکن است لازم باشد که جراحان‎، قسمت آسیب دیده فک را بردارند‎. جراحی‎، خطر عود آملوبلاستوما را کاهش می ‎دهد.

جراحی برای ترمیم فک. اگر جراحی‎، شامل برداشتن قسمتی از استخوان فک باشد‎، جراحان می‎ت وانند فک را ترمیم و بازسازی کنند. این روش می‎ تواند به بهبود ظاهر و عملکرد فک کمک کند‎. همچنین جراحی می‎ تواند به غذا‎خوردن و صحبت‎ کردن کمک کند‎.

رادیوتراپی (پرتو درمانی). پرتو‎درمانی با استفاده از پرتوهای پرانرژی‎، ممکن است بعد از جراحی و یا اگر جراحی صورت نگرفت‎، مورد نیاز باشد‎.

مراقبت های حمایتی. متخصصان می‎ توانند حین و بعد از درمان‎، در مشکلات صحبت‎کردن‎، بلعیدن و غذا‎خوردن به شما کمک کنند‎.

پس از درمان، احتمالاً برای چندین سال نیاز به ملاقات و پیگیری منظم خواهید داشت.