ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سرطان التهابی پستان Inflammatory Breast Cancer

نگاه کلی

سرطان التهابی پستان

سرطان التهابی پستان نوع نادری از سرطان پستان است که به سرعت گسترش می یابد و محل آسیب دیده را قرمز، متورم و حساس می کند.

سرطان التهابی پستان زمانی رخ می دهد که سلول های سرطانی رگ های لنفاوی پستان را مسدود کرده و باعث ایجاد ظاهری متورم و قرمز در پستان می شود.

سرطان التهابی پستان به عنوان یک سرطان پیشرفته ناحیه ای در نظر گرفته می شود، به این معنی که از نقطه مبدا به بافت مجاور و احتمالاً به غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است.

سرطان التهابی پستان را می توان به راحتی با عفونت پستان اشتباه گرفت، که علت بسیار متداول قرمزی و تورم پستان است. اگر متوجه تغییرات پوستی در پستان خود شدید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

علائم

سرطان التهابی پستان مانند سایر انواع سرطان پستان معمولاً توده ای ایجاد نمی کند. در عوض، علائم و نشانه های سرطان پستان التهابی عبارتند از:

 • تغییر سریع ظاهر یکی از پستان ها، در طول چند هفته
 • ضخامت، سنگینی یا بزرگ شدن قابل مشاهده یک پستان
 • تغییر رنگ، به پستان ظاهر قرمز، بنفش، صورتی یا کبودی می دهد
 • گرمای غیر معمول پستان آسیب دیده
 • تیرگی یا برجستگی روی پوست پستان آسیب دیده، شبیه به پوست پرتقال
 • حساسیت، درد
 • بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر بازو، بالای استخوان ترقوه یا زیر استخوان ترقوه
 • مسطح شدن یا فرو رفتن به داخل نوک پستان

سرطان التهابی پستان

برای تشخیص این نوع سرطان، این علائم باید کمتر از شش ماه وجود داشته باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت مشاهده علائم یا نشانه های نگران گننده، به پزشک مراجعه نمایید.

سایر بیماریهای شایع تر علائم و نشانه هایی شبیه به سرطان پستان التهابی دارند. آسیب پستان یا عفونت پستان (ماستیت) نیز می تواند باعث قرمزی، تورم و درد شود.

سرطان التهابی پستان را می توان به راحتی با عفونت پستان اشتباه گرفت، که بسیار شایع تر است. درمان اولیه با آنتی بیوتیک به مدت یک هفته یا بیشتر منطقی و معمول است. اگر علائم بیماری به آنتی بیوتیک ها پاسخ می دهند، آزمایش اضافی لازم نیست. اما اگر قرمزی بهبود نیابد، پزشک علل جدی تری، مانند سرطان پستان التهابی را در نظر میگیرد.

اگر تحت درمان عفونت پستان قرار گرفته اید اما علائم و نشانه ها همچنان ادامه دارد، با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک احتمالا ماموگرافی یا آزمایش دیگری را برای ارزیابی علائم و نشانه ها توصیه می کند. تنها راه برای تعیین اینکه آیا علائم در اثر سرطان التهابی پستان ایجاد شده است یا خیر، انجام بیوپسی برای برداشتن نمونه ای از بافت برای آزمایش است.

سرطان التهابی پستان

علل بیماری

علت اصلی این نوع سرطان هنوز مشخص نیست

پزشکان می دانند که سرطان التهابی پستان زمانی شروع می شود که سلول پستان تغییراتی در DNA خود تغییری ایجاد کنند. اغلب سلول ها در یکی از لوله ها (مجاری) قرار دارد که شیر مادر را به نوک پستان منتقل می کند. اما سرطان همچنین می تواند با یک سلول در بافت غده ای (لوبول ها) که در آن شیر مادر تولید می شود شروع شود.

DNA سلول حاوی دستورالعمل هایی است که به سلول می گوید چه کاری انجام دهد. تغییرات در DNA به سلول های پستان می گوید که به سرعت رشد کرده و تقسیم می شوند. انباشته شدن سلولهای غیرطبیعی به عروق لنفاوی پوست پستان نفوذ کرده و آنها را مسدود می کند. انسداد عروق لنفاوی باعث قرمزی، تورم و گودی پوست می شود و نشانه ای از سرطان التهابی پستان است.

سرطان التهابی پستان

عوامل خطرساز (ریسک فاکتورها)

عواملی که خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهند عبارتند از:

 • جنسیت. زنان بیشتر از مردان مبتلا به سرطان پستان التهابی هستند - اما امکان ابتلا در مردان نیست وجود دارد
 • سن بالا. سرطان پستان التهابی بیشتر در سنین 40 تا 50 سالگی تشخیص داده می شود.
 • نژاد. زنان سیاه پوست نسبت به زنان سفیدپوست بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند.
 • چاق بودن. افرادی که چاق هستند در مقایسه با افرادی که وزن طبیعی دارند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند.

سرطان التهابی پستان

تشخیص

تشخیص سرطان پستان التهابی

آزمایشات و روشهای مورد استفاده برای تشخیص سرطان پستان التهابی عبارتند از:

 • معاینه فیزیکی. پزشک پستان را معاینه می کند تا قرمزی و سایر علائم سرطان التهابی پستان را بررسی کند.
 • آزمایش های تصویربرداری. پزشک اشعه ایکس پستان (ماموگرافی) یا سونوگرافی پستان را برای یافتن علائم سرطان در پستان، مانند ضخیم شدن پوست توصیه می کند. آزمایش های تصویربرداری اضافی مانند MRI در شرایط خاص توصیه می شود.
 • برداشتن نمونه ای از بافت برای آزمایش. بیوپسی روشی است که نمونه کوچکی از بافت پستان مشکوک را برای آزمایش خارج می کند. این بافت در آزمایشگاه تجزیه و تحلیل می شود تا به دنبال علائم سرطان باشد. بیوپسی پوست نیز می تواند مفید باشد، و هردورا می توان همزمان انجام داد

سرطان التهابی پستان

تعیین شدت سرطان

آزمایش های اضافی برای تعیین میزان گسترش سرطان الزامی است

این آزمایشات شامل سی تی اسکن، اسکن توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) و اسکن استخوان می باشد. همه به هر آزمایش نیاز ندارند، بنابراین پزشک مناسب ترین آزمایش ها را بر اساس موقعیت خاص بیمار انتخاب می کند.

پزشک از اطلاعات این آزمایشات برای تعیین مرحله سرطان استفاده می کند. مرحله سرطان با اعداد رومی نشان داده می شود. از آنجا که سرطان التهابی پستان تهاجمی است و به سرعت رشد می کند، مراحل آن معمولاً از III تا IV متغیر است و مرحله بالاتر نشان می دهد که سرطان به مناطق دیگر بدن گسترش یافته است.

سیستم مرحله بندی سرطان همچنان در حال تکامل است و با پیشرفت پزشکان در تشخیص و درمان سرطان پیچیده تر می شود. پزشک از مرحله سرطان برای انتخاب درمانهای مناسب شخص استفاده می کند.

سرطان التهابی پستان

درمان

درمان این نوع بیماری با شیمی درمانی آغاز می شود. اگر سرطان به مناطق دیگر بدن گسترش نیافته است، درمان با جراحی و پرتودرمانی ادامه می یابد. اگر سرطان به نواحی دیگر بدن گسترش یافته باشد، پزشک علاوه بر شیمی درمانی، داروهای دیگری را نیز برای کاهش رشد سرطان توصیه کند.

شیمی درمانی

شیمی درمانی از داروها برای از بین بردن سلول های سریع الرشد مانند سلول های سرطانی استفاده می کند. داروهای شیمی درمانی را از طریق وریدی (داخل وریدی)، به شکل قرص یا هر دو دریافت می شود.

شیمی درمانی قبل از جراحی برای سرطان پستان التهابی استفاده می شود. این درمان پیش از جراحی، که به عنوان درمان نازک اضافی شناخته می شود، با هدف کوچک کردن سرطان قبل از عمل و افزایش شانس موفقیت جراحی انجام می شود.

اگر سرطان خطر بازگشت یا گسترش به قسمت دیگری از بدن را دارد، پزشک پس از اتمام سایر درمانها مجددا شیمی درمانی را توصیه می کند تا احتمال عود سرطان کاهش یابد.

عمل جراحي

پس از شیمی درمانی، برای برداشتن پستان آسیب دیده و برخی از غدد لنفاوی مجاور عمل جراحی انجام می شود. این عمل معمولاً شامل موارد زیر است:

 • جراحی برای برداشتن پستان (ماستکتومی). ماستکتومی کامل شامل برداشتن تمام بافت پستان - لوبول ها، مجاری، بافت چربی و برخی از پوست، از جمله نوک پستان و آرئول است.
 • جراحی برای برداشتن غدد لنفاوی مجاور. جراح غدد لنفاوی زیر بازو و نزدیک پستان آسیب دیده (کالبد شکافی زیر بغل) را برمی دارد.

با پزشک خود در مورد گزینه های خود برای بازسازی پستان مشورت کنید. جراحی برای بازسازی پستان اغلب تا زمانی که تمام درمان های سرطان پستان خود را به پایان برسانید به تعویق می افتد.

سرطان التهابی پستان

رادیوتراپی (پرتو درمانی)

پرتودرمانی از پرتوهای پرقدرت انرژی مانند اشعه ایکس یا پروتون برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. پرتودرمانی معمولاً با استفاده از یک دستگاه بزرگ انجام می شود که پرتوهای انرژی را به بدن تابش میکند

برای سرطان التهابی پستان، پرتودرمانی پس از جراحی برای از بین بردن سلولهای سرطانی باقی مانده استفاده می شود. اشعه به سمت قفسه پستان، زیر بغل و شانه تابش می شود

سرطان التهابی پستان

درمان دارویی هدفمند

درمانهای دارویی هدفمند به ناهنجاریهای خاص درون سلولهای سرطانی حمله می کنند. به عنوان مثال، چندین داروی درمانی هدفمند بر پروتئینی تمرکز می کنند که برخی از سلول های سرطانی پستان آن را بیش از حد تولید می کنند و گیرنده 2 فاکتور رشد اپیدرمی انسان (HER2) نامیده می شود. این پروتئین به رشد و زنده ماندن سلول های سرطانی پستان کمک می کند. با هدف قرار دادن سلولهایی که مقدار زیادی HER2 تولید می کنند، این داروها می توانند به سلولهای سرطانی آسیب برسانند در حالی که سلولهای سالم را نجات می دهند.

اگر آزمایش سلول های سرطانی التهابی برای HER2 مثبت باشد، پزشک ترکیب درمان هدفمند با درمان شیمی درمانی اولیه را توصیه می کند. پس از جراحی، درمان هدفمند را می توان با هورمون درمانی ترکیب کرد.

برای سرطانی که به سایر قسمت های بدن سرایت می کند، داروهای درمانی هدفمند که بر سایر ناهنجاری های درون سلول های سرطانی تمرکز می کنند، در دسترس هستند. سلول های سرطانی آزمایش می شود تا ببینند کدام درمان های هدفمند برای شخص مفید است.

هورمون درمانی

هورمون درمانی که شاید به درستی به آن درمان انسداد هورمون گفته می شود جهت درمان سرطان های پستان که از هورمون های رشد نشات گرفته اند، استفاده می شود. پزشکان از این سرطان ها به عنوان سرطان گیرنده استروژن مثبت (ER مثبت) و گیرنده پروژسترون مثبت (PR مثبت) یاد می کنند.

هورمون درمانی می تواند پس از جراحی یا سایر روش ها مورد استفاده قرار گیرد تا احتمال بازگشت سرطان کاهش یابد. اگر سرطان قبلاً گسترش یافته باشد، هورمون درمانی آن را کوچک کرده و کنترل می کند.

درمانهایی که می توانند در هورمون درمانی استفاده شوند عبارتند از:

 • داروهایی که مانع از اتصال هورمون ها به سلول های سرطانی می شوند (تعدیل کننده های انتخابی گیرنده های استروژن)
 • داروهایی که بدن را از تولید استروژن پس از یائسگی باز می دارد (مهار کننده های آروماتاز)
 • جراحی یا دارو برای توقف تولید هورمون در تخمدان ها

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی از سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سرطان استفاده می کند. سیستم ایمنی بدن می تواند به سرطان حمله نکند زیرا سلول های سرطانی پروتئین هایی تولید می کنند که به آنها کمک می کند از سلول های سیستم ایمنی پنهان شوند. ایمونوتراپی با دخالت در این فرایند فعالیت می کند.

اگر سرطان در مناطق دیگر بدن گسترش یافته و سه برابر منفی باشد، ایمونوتراپی یک گزینه است، به این معنی که سلول های سرطانی گیرنده های استروژن، پروژسترون یا HER2 ندارند. پزشک قادر است سلول های سرطانی را آزمایش کند تا پاسخ آنها به سلول های ایمنی را برسی نماید.

سرطان التهابی پستان

مراقبت های حمایتی (تسکینی)

مراقبت تسکینی نوعی مراقبت پزشکی تخصصی است که بر تسکین درد و سایر علائم یک بیماری جدی تمرکز دارد. متخصصان مراقبت تسکینی با شما، خانواده و سایر پزشکان همکاری می کنند تا مکملی بر مراقبت های مداوم شخص را ارائه دهند. مراقبت تسکینی می تواند در حین انجام سایر درمان های تهاجمی مانند جراحی، شیمی درمانی یا پرتودرمانی مورد استفاده قرار گیرد.

هنگامی که مراقبت تسکینی همراه با سایر درمانهای مناسب استفاده می شود، افراد مبتلا به سرطان احساس بهتری داشته و عمر طولانی تری خواهند داشت.

مراقبت تسکینی توسط تیمی از پزشکان، پرستاران و سایر متخصصان آموزش دیده ارائه می شود. هدف تیم های مراقبت تسکینی بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به سرطان و خانواده های آنهاست. این نوع مراقبت در کنار درمانهای درمانی یا سایر درمانها استفاده می شود

سرطان التهابی پستان

حمایت و پشتیبانی

سرطان التهابی پستان به سرعت پیشرفت می کند. گاهی اوقات پیش از برسی راه های پیش رو مجبور هستید، درمان را شروع کنید. این و شرایطی سخت را ایجاد خواهد کرد،برای بهبود شرایط، سعی کنید:

 • در مورد سرطان التهابی پستان به اندازه کافی اطلاعات کسب کنید تا تصمیمات درمانی درستی را بگیرید. حقایق مربوط به سرطان و درمان خود را از پزشک خود بخواهید. بپرسید سرطان در چه مرحله ای است و چه گزینه های درمانی دارید. همچنین از پزشک خود در مورد منابع اطلاعاتی خوب که در آن می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید، سوال کنید. نمونه هایی از سازمانها برای اطلاعات قابل اعتماد سرطان عبارتند از: موسسه ملی سرطان و انجمن سرطان آمریکا.
 • پیدا کردن پشتیبان مناسب. با شروع درمان سرطان در مورد احساسات خود صحبت کنید. یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده که شنونده خوبی باشد برای شخص مناسب است. یا از پزشک خود بخواهید که شما را به مشاوری ارجاع دهد که با بهبود یافتگان از سرطان کار می کند.
 • با دیگر بهبودیافتگان سرطان ارتباط برقرار کنید. سایر افراد مبتلا به سرطان می توانند منبع پشتیبانی منحصر به فردی را ارائه دهند. بهبودیافتگان سرطان می توانند توصیه های عملی در مورد انتظارات و نحوه برخورد در طول درمان ارائه دهند. از پزشک خود در مورد گروه های حمایتی در جامعه خود سوال کنید. یا اطلاعات آنلاینی را که توسط سازمان هایی مانند انجمن سرطان آمریکا یا BreastCancer.org اداره می شود، امتحان کنید.

آمادگی برای ملاقات با پزشک

اگر علائم یا نشانه های نگران کننده دارید، ابتدا با پزشک عمومی خود مشورت کنید. در صورت تشخیص سرطان پستان التهابی، به پزشک متخصص درمان سرطان (انکولوژیست) ارجاع داده می شوید.

به این علت که زمان ملاقات با پزشک محدود است و اطلاعات زیادی هم برای فهمیدن وجود دارد لذا بهتر است برای این ملاقات آمادگی لازم را داشته باشید

آنچه می توانید انجام دهید

 • از هرگونه محدودیت قبل از قرار اطلاع داشته باشید. در زمان قرار ملاقات، از او بپرسید که آیا باید کاری را از قبل انجام دهید، مانند محدود کردن رژیم غذایی خود.
 • علائمی را که تجربه می کنید بنویسید، از جمله علائمی که به دلیل علت تعیین وقت ملاقات بی ربط به نظر برسند.
 • اطلاعات شخصی کلیدی، از جمله هرگونه استرس عمده یا تغییرات اخیر زندگی را بنویسید.
 • لیستی از تمام داروها، ویتامین ها یا مکمل هایی که مصرف می کنید تهیه کنید.
 • همراه خانواده یا دوست خود در نظر بگیرید. گاهی اوقات به خاطر سپردن تمام اطلاعات ارائه شده در طول قرار ملاقات دشوار است. کسی که شخص را همراهی می کند در به خاطر سپردن گفته های پزشک کمک کننده است
 • سوالاتی که از پزشک دارید یادداشت نمایید

وقت ملاقات با پزشک محدود است، بنابراین تهیه لیستی از سوالات می تواند به شخص کمک کند از وقت خود بیشتر استفاده کند. در صورت اتمام زمان سوالات خود را از مهمترین تا کم اهمیت تر ذکر کنید. در مورد سرطان پستان التهابی، برخی از سوالات اساسی که باید از پزشک بپرسید عبارتند از:

 • آیا من سرطان پستان التهابی دارم؟
 • آیا سرطان پستان التهابی من فراتر از پستان من گسترش یافته است؟
 • آیا به آزمایشات بیشتری نیاز دارم؟
 • آیا می توانم یک نسخه از گزارش آسیب شناسی خود داشته باشم؟
 • گزینه های درمان من چه هستند؟
 • خطرات احتمالی هر گزینه درمانی چیست؟
 • آیا هیچ درمانی می تواند سرطان التهابی پستان من را درمان کند؟
 • بهترین گزینه درمانی برای شخص چیست؟
 • اگر در موقعیت من یک دوست یا یکی از اعضای خانواده داشتید، چه چیزی را توصیه می کردید؟
 • چقدر می توانم برای انتخاب درمان وقت بگذارم؟
 • درمان سرطان چگونه بر زندگی روزمره من تأثیر می گذارد؟
 • آیا باید به متخصص مراجعه کنم؟ هزینه آن چقدر است و آیا بیمه من آن را پوشش می دهد؟
 • چه مجله ها و بروشورهایی در دسترس هستند؟ چه سایت هایی را برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می دهید؟

علاوه بر این سوالات، در پرسیدن هر سوال دیگری که برایتان پیش آمده است تردید نکنید.

از پزشک چه انتظاری می رود

پزشک تعدادی سوال از شخص خواهد پرسید و آمادگی برای پاسخ به این سوالات در وقت ملاقات صرفه جویی خواهد کرد

سوالاتی که پزشک می پرسد شامل:

 • اولین بار چه زمانی علائم را تجربه کردید؟
 • آیا علائم مداوم بوده یا گاه به گاه؟
 • علائم چقدر شدید است؟
 • چه چیزی علائم را بهبود می بخشد؟
 • چه چیزی علائم را بدتر می کند؟