ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سرطان غدد سباسه Sebaceous carcinoma

نگاه کلی

سرطان سباسه نوعی سرطان نادر است که از غدد چربی پوست آغاز می شود. سرطان سباسه اغلب پلک ها را تحت تأثیر قرار می دهد.

سرطان سباسه به صورت یک توده بدون درد یا ضخیم شده پوست روی پلک آغاز می شود. با رشد این بافت ، سرطان امکان دارد باعث خونریزی شده یا برآمده شود.

سرطان سباسه که در سایر قسمت های بدن نیز اتفاق می افتد و معمولاً به صورت توده ای مایل به زرد ظاهر می شود که قادر است خونریزی نماید.

درمان سرطان سباسه معمولاً شامل جراحی برای از بین بردن سرطان است. سرطان سباسه می تواند به مناطق دیگر بدن گسترش یابد و درمان آن دشوار باشد.

تشخیص

آزمایش ها و روش هایی که برای تشخیص سرطان سباسه استفاده می شود عبارتند از:

  • معاینه پوست. پزشک پوست فرد را به دقت بررسی می کند تا شرایط فرد را برسی نماید.
  • معاینه چشم. چشم پزشک پلک و چشم را به دقت معاینه می کند تا به دنبال نشانه هایی از وجود سرطان در بافت ملتحمه چشم و صلبیه باشد .
  • نمونه برداری از پوست (بیوپسی). پزشک مقدار کمی از بافت را برای آزمایش برمی دارد. با تست های آزمایشگاهی تخصصی می توان سلول های سرطانی را تشخیص داد.

درمان

درمان سرطان سباسه معمولاً شامل جراحی برای از بین بردن بافت سرطانی است. اگر فرد نمی تواند تحت عمل جراحی قرار بگیرد، پرتودرمانی و درمان های تجربی نیز گزینه های مناسبی هستند.

درمان به طور معمول به عهده پزشک متخصص پوست و همراه با متخصصان دیگر مانند چشم پزشکان و همچنین انکولوژیست متخصص پرتو درمانی می باشد.

بسته به شرایط بیمار، متخصصان دیگری نیز می توانند در روند درمانی سهیم باشند.

گزینه های درمانی شامل موارد زیر است:

  • جراحی اِکسیژنال همراه با برداشتن حاشیه سالمی از اطراف بافت. پزشک امکان دارد این نوع جراحی را به فرد بیمار توصیه کند.

یک متخصص حاشیه های بافت را بررسی می کند تا اطمینان حاصل شود که هیچ سلول سرطانی وجود ندارد. این کار باعث می شود که در طی جراحی همه سلولهای سرطانی برداشته شوند.

  • جراحی موس(اکسزیون موضعی ماژور). نوعی جراحی تخصصی است که شامل برداشتن تدریجی لایه های نازک پوست حاوی سرطان است تا زمانی که فقط بافت عاری از سرطان باقی بماند. بعد از برداشتن هر لایه از پوست، علائم سرطان بررسی می شود.

این روند تا زمانی که هیچ نشانه ای از سرطان مشاهده نشود ادامه می یابد. اگر سرطان در نقطه ای واقع شده باشد که برداشت مقدار زیادی از بافت سالم مانند پلک یا صورت دشوار باشد، این روش می تواند مفید باشد.

  • پرتو درمانی. پرتودرمانی با استفاده از پرتوهای انرژی قدرتمند مانند اشعه ایکس و پروتون، سلولهای سرطانی را از بین می برد. برای کارسینومای سباسه ، می توان به تنهایی یا پس از جراحی برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده از پرتودرمانی (رادیوتراپی) استفاده شود.
  • مطالعات بالینی. آزمایش های بالینی برای آزمایش درمان های جدید جزو گزینه های درمانی است. از پزشک شرایط اینجام این نوع درمان را جویا شوید.