ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سرطان لوزه Tonsil cancer

نگاه کلی

سرطان لوزه رشد غیرطبیعی سلول هایی است که در لوزه تشکیل می شود. لوزه ها دو جسم بیضی شکل در پشت دهان هستند که بخشی از سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با میکروب هستند.

سرطان لوزه می تواند در بلع مشکل ایجاد کند، به صورتی که احساس کنید چیزی در گلو شما گیر کرده است. سرطان لوزه اغلب در اواخر بیماری تشخیص داده می شود، زمانی که سرطان به مناطق مجاور مانند غدد لنفاوی گردن گسترش یافته است.

درمان های سرطان لوزه شامل جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی است.

علائم

علائم و نشانه های سرطان لوزه عبارتند از:

مشکل در بلعیدن

این احساس که چیزی در گلو شما گیر کرده است

تورم و درد در گردن

گوش درد

سفتی فک

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت مشاهده علائم و نشانه های مداوم و نگران کننده، به پزشک یا دندانپزشک خود مراجعه کنید.

علل بیماری

سرطان لوزه وقتی ایجاد می شود که تغییراتی در DNA سلول های سالم در لوزه ها ایجاد می شود.DNA سلول حاوی دستورالعمل هایی است که به سلول می گوید چه کاری انجام دهد. این تغییرات باعث می شود سلول ها نمیرند و در نتیجه تجمعی از سلول ها به وجود می آید. سلول های جمع شده توموری را تشکیل می دهند که می تواند فراتر از لوزه ها رشد کرده و به مناطق دیگر بدن گسترش یابد.

هنوز مشخص نیست که چه عواملی باعث سرطان لوزه می شود، اما پزشکان دریافتند که ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) به مقدار زیادی تاثیرگذار است. این عفونت منتقله از راه مقاربتی در بیشتر سرطان های لوزه در ایالات متحده تشخیص داده می شود. سرطان لوزه ناشی از HPV در سنین پایین تر اتفاق می افتد و به احتمال زیاد به درمان های موجود پاسخ خوبی می دهد.

عوامل خطرساز (ریسک فاکتور ها)

عواملی که ممکن است خطر سرطان لوزه را افزایش دهند عبارتند از:

استفاده از تنباکو

نوشیدن الکل

آلوده شدن به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

پیشگیری از بروز بیماری

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان لوزه:

از دخانیات استفاده نکنید. اگر در حال حاضر از هر نوع دخانیاتی استفاده می کنید، با پزشک خود در مورد راهکارهایی برای ترک آن صحبت کنید.

در صورت مصرف الکل، آن را را محدود کنید. اگر می خواهید الکل بنوشید، این کار را با اعتدال انجام دهید. برای بزرگسالان سالم، این مقدار حداکثر یک بار در روز برای زنان و حداکثر دو بار در روز برای آقایان است.

به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. در طول ملاقات، دندانپزشک دهان شما را از نظر علائم سرطان و تغییرات پیش سرطانی بررسی می کند.

واکسن HPV را دریافت کنید. دریافت واکسیناسیون برای جلوگیری از عفونت HPV ممکن است خطر ابتلا به سرطان های مرتبط با HPV مانند سرطان لوزه را کاهش دهد. از پزشک خود بپرسید آیا واکسن HPV برای شما مناسب است یا خیر.

تشخیص

آزمایش ها و روش هایی که برای تشخیص سرطان لوزه استفاده می شود شامل موارد زیر است:

معاینه گلو و گردن. پزشک از آینه یا دوربین ریز برای بررسی دهان و گلو استفاده می کند. پزشک ممکن است با استفاده از دستان خود، گردن شما را لمس کند تا غدد لنفاوی بزرگ شده را معاینه کند.

نمونه برداری. پزشک شما ناحیه ای از بافت مشکوک را برداشته و به آزمایشگاه می فرستد. در آزمایشگاه، پاتولوژیست ها به دنبال علائم سرطان می گردند. نمونه بافت نیز از نظر HPV آزمایش خواهد شد، زیرا وجود این ویروس تا حد زیادی بر پیش آگهی و گزینه های درمانی شما تأثیر می گذارد.

آزمایش های تصویربرداری. برای درک بهتر اندازه سرطان و یافتن علائمی مبنی بر اینکه سرطان ممکن است فراتر از لوزه ها باشد، پزشک ممکن است آزمایش های تصویربرداری مانند توموگرافی کامپیوتری (CT)، تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) و توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) را توصیه کند.

پزشک از این اطلاعات برای تعیین مرحله ی سرطان استفاده می کند. مراحل سرطان لوزه از 0 تا IV است. مراحل اولیه نشان دهنده یک سرطان کوچک است که ممکن است محدود به لوزه باشد یا ممکن است به چند غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته باشد. مراحل بعدی نشان دهنده سرطان پیشرفته تری است که رشد کرده و بسیاری از غدد لنفاوی را درگیر کرده و یا به مناطق دیگر بدن گسترش یافته است.

درمان

تعیین روش های درمانی سرطان لوزه، به اندازه، مرحله و وضعیت HPV و همچنین سلامت کلی و ترجیحات شما بستگی دارد. گزینه های درمانی سرطان لوزه ممکن است شامل جراحی، پرتودرمانی یا ترکیبی از شیمی درمانی و پرتودرمانی باشد.

محققان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا افراد مبتلا به سرطان لوزه مربوط به HPV با دوزهای کمتری از اشعه و شیمی درمانی قابل درمان هستند یا خیر. این درمان با شدت کمتر باعث عوارض جانبی کمتری می شود و در مطالعات اخیر به نظر می رسد به اندازه دوزهای بالاتر موثر باشد. اگر مشخص شود که سرطان لوزه مربوط به HPV است، بیمار و پزشک ممکن است یک آزمایش بالینی را در نظر بگیرید که روش های درمانی با شدت کمتر را امتحان کنند.

عمل جراحي

هدف از جراحی سرطان لوزه حذف هر چه بیشتر سلول سرطانی است. از جراحی می توان برای درمان تمام مراحل سرطان لوزه استفاده کرد.

جراحی اغلب از طریق دهان (جراحی ترانس اورال) انجام می شود. جراحان برای دسترسی به سلول سرطانی و از بین بردن آن با ابزارهای برش یا لیزر، ابزارهای خاصی را از دهان عبور می دهند.

در موقعیت های خاص، ممکن است لازم باشد که برای برداشتن سلول سرطانی که به غدد لنفاوی گسترش یافته، یک برش بزرگ در گردن ایجاد کرد. برای بازیابی توانایی خوردن، گفتار و بلعیدن ممکن است به جراحی ترمیمی و توانبخشی نیاز باشد.

رادیوتراپی (پرتو درمانی)

در پرتودرمانی از پرتوهای پرانرژی مانند اشعه ایکس یا پروتون برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود.

پرتودرمانی ممکن است به تنهایی برای درمان سرطان های کوچک، استفاده شود. برای از بین بردن کامل سرطان یا خطر گسترش سرطان به غدد لنفاوی، گاهی اوقات از پرتودرمانی استفاده می شود.

پرتو درمانی همچنین می تواند با شیمی درمانی به عنوان یک درمان اولیه یا به عنوان یک درمان اضافی پس از جراحی ترکیب شود. شیمی درمانی، سلول های سرطانی را در برابر اشعه آسیب پذیرتر می کند و ممکن است اثربخشی را افزایش دهد.

شیمی درمانی

درشیمی درمانی داروهایی استفاده می شود که سلول های سرطانی را از بین می برد. برای سرطان لوزه، شیمی درمانی معمولاً با پرتودرمانی ترکیب می شود. همچنین می تواند به تنهایی برای کاهش سرعت سرطان لوزه که عود کرده یا به سایر مناطق بدن گسترش یافته است، استفاده شود.

خدمات توانبخشی

متخصصان توانبخشی در گفتاردرمانی، بلع درمانی، رژیم های غذایی، فیزیوتراپی و کاردرمانی به توانبخشی کمک می کنند که ممکن است پس از جراحی یا پرتودرمانی لازم باشد.

راهکار هایی برای کنار آمدن با بیماری

با گذشت زمان، خواهید فهمید که چه چیزی به شما کمک می کند تا با عدم اطمینان و پریشانی کنار بیایید. تا آن زمان، ممکن است موارد زیر به شما کمک کند:

درباره سرطان لوزه به اندازه کافی بیاموزید تا در مورد درمان خود تصمیم بگیرید. از پزشک خود در مورد سرطان خود، از جمله نتایج آزمایش، گزینه های درمانی و در صورت تمایل، پیش آگهی خود بپرسید. با کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرطان، ممکن است در تصمیم گیری در مورد درمان اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید.

با دوستان و خانواده در ارتباط باشید. تشخیص سرطان می تواند برای دوستان و خانواده نیز استرس زا باشد. سعی کنید ارتباط خود را با آن ها حفظ کنید.

ارتباط با دوستان و خانواده را حفظ کنید. قوی نگه داشتن روابط به شما کمک می کند تا با سرطان خود کنار بیایید. دوستان و خانواده می توانند پشتیبانی لازم را از قبیل کمک در مراقبت از خانه در صورت بستری بودن در بیمارستان را فراهم کنند. و هنگامی که روحیه خود را از دست می دهید می توانند از نظر عاطفی شما را حمایت کنند.

کسی را پیدا کنید که با او صحبت کنید. شنونده خوبی پیدا کنید که مایل باشد به صحبت های شما درباره امیدها و ترس های شما گوش دهد. این ممکن است یکی از دوستان یا اعضای خانواده باشد. نگرانی و درک یک مشاور، مددکار اجتماعی پزشکی یا گروه پشتیبانی سرطان نیز ممکن است مفید باشد.از پزشک خود در مورد گروه های پشتیبانی منطقه خود سوال کنید.

آمادگی برای ملاقات با پزشک

اگر علائم یا نشانه هایی دارید که شما را نگران می کند به دندانپزشک یا پزشک مراجعه کنید. اگر پزشک یا دندانپزشک شما به سرطان لوزه شک کند، ممکن است شما را به یک متخصص ارجاع دهد:

یک جراح متخصص در روش های مربوط به سر و گردن

پزشکی که از داروها برای درمان سرطان استفاده می کند (آنکولوژیست پزشکی)

پزشکی که از پرتودرمانی برای درمان سرطان استفاده می کند (انکولوژیست پرتوی)

از آنجا که قرارها می توانند کوتاه باشند و از آنجا که اطلاعات زیادی برای بحث وجود دارد، بهتر است آماده شوید. در اینجا برخی از اطلاعات برای کمک به شما در آماده شدن، و انتظاراتی که از پزشک دارید، آورده شده است.

آنچه می توانید انجام دهید

زمان مراجعه به پزشک در رابطه با کار هایی که باید از قبل انجام دهید، مثل ناشتا بودن قبل از آزمایش، سوال کنید. لیستی از موارد زیر تهیه کنید:

 • علائمی که تجربه می کنید، از جمله علائم نامرتبط را یادداشت کنید.
 • اطلاعات شخصی اصلی، از جمله استرس های عمده یا تغییرات اخیر زندگی را بنویسید.
 • لیستی از تمام داروها و همچنین ویتامین ها یا مکمل هایی که مصرف می کنید تهیه کنید.
 • بودن یک همراه کنارتان تا در صورت نیاز مواردی که پزشک متذکر می شود را به خاطر بسپارد.
 • سوالاتی که از پزشک دارید.

وقت شما با پزشک محدود است، بنابراین تهیه لیستی از سوالات به شما کمک می کند تا از وقت خود نهایت استفاده را ببرید. سوالات خود را از مهمترین تا کم اهمیت ترین لیست کنید. در مورد سرطان لوزه، برخی از سوالات اساسی که باید از پزشک بپرسید شامل موارد زیر است:

 • سرطان لوزه در چه مرحله ای است؟
 • می توانید گزارش آسیب شناسی را برای من توضیح دهید؟ آیا می توانم کپی گزارش آسیب شناسی خود را داشته باشم؟
 • آیا به آزمایش های بیشتری احتیاج دارم؟
 • گزینه های درمانی برای سرطان لوزه من چیست؟
 • مزایا و خطرات هر درمان چیست؟
 • آیا روشی وجود دارد که برای من بهتر باشد؟
 • توصیه شما به اطرافیان من چیست؟
 • آیا باید به متخصص دیگری نیز مراجعه کنم؟ هزینه آن چقدر است و آیا بیمه من آن را پوشش می دهد؟
 • چه بروشوری را به من پیشنهاد می دهید؟ چه وب سایت هایی را پیشنهاد می کنید؟

علاوه بر سوالاتی که برای پرسیدن از پزشک خود آماده کرده اید، در هنگام ملاقات از پرسیدن سوالات دیگر تردید نکنید.

از پزشک چه انتظاری می رود

پزشک شما احتمالاً چندین سوال از شما می پرسد، مانند:

 • اولین بار از چه زمانی علائم را تجربه کردید؟
 • آیا علائم شما مداوم بوده است یا گاه به گاه؟
 • علائم شما چقدر شدید است؟
 • به نظر می رسد چه مواردی علائم شما را بهبود می بخشد؟
 • آیا چیزی علائم شما را بدتر می کند؟