ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سرطان های حلق و حنجره Throat Cancer

نگاه کلی

سرطان حلق ، تومور های سرطانی و بد خیم هستند که در حلق ، حنجره و لوزه به وجود می آیند .
حلق شما یک لوله ی عضلانی است که از پشت بینی و بخش انتهایی گردن شروع می شود.سرطان حلق معمولا از سلول های پهن در داخل گلو شما شروع می شود.


حنجره ی شما زیر حلق قرار دارد و همچنین به سرطان حلق نیز حساس می باشد.حنجره شامل غضروف و تارهای صوتی می باشد که با لرزش می توانند در هنگام صحبت کردن صدا ایجاد کنند.
سرطان حلق می تواند قسمتی از غضروفی به نام اپی گلوت را که نای را می پوشاند، تحت تاثیر قرار دهد.سرطان لوزه که نوعی سرطان حلق می باشد ، می تواند لوزه هارا که پشت حلق قرار دارند تحت تاثیر قرار دهد.

علائم

علائم و نشانه های این بیماری می تواند شامل موارد زیر باشد :
سرفه
تغییر در صدا، مانند گرفتگی و ناواضح بودن آن
اختلال در بلع


گوش درد
وجود یک توده یا زخم که بهبودی پیدا نکرده اند.
گلو درد
کاهش وزن

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر از علائم و نشانه های جدیدی که بهبودی پیدا نکرده اند آگاهی پیدا کردید به پزشک خود مراجعه کنید.علائم این بیماری به سرطان شباهت ندارد بنابراین پزشک ممکن است با علل دیگری آن را اشتباه بگیرد.

علل بیماری

این سرطان زمانی اتفاق می افتد که سلول های حلق نوعی جهش ژنتیکی داشته باشند. این جهش باعث می شود که سلول ها به طور غیر قابل کنترل رشد کنند و بعد از آن به جای سلول های سالم ، زندگی کنند و در نهایت به طور طبیعی از بین بروند.این سلول های تغییر یافته می توانند باعث ایجاد تومور در حلق شوند.
مشخص نیست که علت اصلی این نوع سرطان جهش سلول های آن باشد ، اما پزشکان عواملی را یافته اند که می توانند احتمال ابتلا به آن را افزایش دهد.

انواع سرطان حلق

سرطان گلو یک اصطلاح عمومی می باشد که می توان آن را به سرطان حلق ویا سرطان حنجره ، بست داد.حلق و حنجره بسیار ارتباط نزدیکی باهم دارند ، فقط حنجره زیر حلق قرار گرفته است.
اگرچه اغلب سرطان های حلق سلول های مشترک را درگیر می کنند ، اما اصطلاحات تخصصی برای این بیماری برای تمایز موقعیت قرار گیری سرطان استفاده می شود.
سرطان ناحیه ی بینی حلقی : این سرطان از ناحیه ای که پشت حلق و بینی شما می باشد بنام ناحیه ی بینی حلقی ، شروع می شود.


سرطان دهانی حلقی : این نوع سرطان از ناحیه ای که پشت حلق راست و دهان شما می باشد که شامل لوزه ها می شود ، شروع می شود.
سرطان تحت حلقی یا سرطان حلقی حنجره ای : از ناحیه ای که زیر حلق و بالای مری و نای قرار دارد بنام ناحیه ی تحت حلقی ، شروع می شود.
سرطان اپی گلوت: از تارهای صوتی شروع می شود.
سرطان فوق اپی گلوت : از بخش فوقانی حنجره شروع می شود.سرطان های مربوط به اپی گلوت (ناحیه ای از غضروف حنجره که از ورود غذا به نای جلوگیری می کند) جز این دسته قرار می گیرند.
سرطان تحت اپی گلوت:از ناحیه ای زیر حنجره و تار های صوتی شروع می شود.

عوامل خطرساز (ریسک فاکتورها)

عواملی که احتمال ابتلا را افزایش می دهد می تواند موارد زیر باشد :
مصرف تنباکو ، شامل کشیدن آن ویا جویدن آن
مصرف بیش از اندازه ی الکل


زگیل تناسلی داشتن
برنامه ی غذایی عاری از هر گونه میوه جات و سبزیجات
ریفلاکس معده


پیشگیری از بروز بیماری

هیچ راهی برای جلوگیری از سرطان حلق وجود ندارد اما با انجام موارد زیر می توانید خطر احتمال ابتلا به آن را کاهش بدهید:
سیگار کشیدن را ترک کنید و دیگر آن را شروع نکنید: اگر سیگار می کشید ، آن را ترک کنید. اگر اصلا سیگار نمی کشید ، اصلا شروع نکنید . ترک سیگار بسیار کار سختی می باشد که برای انجام این کار باید کمک بگیرید. پزشک شما می تواند در مورد مزایا و خطرات بسیاری از استراتژی های ترک سیگار ، مانند داروها ، محصولات جایگزین نیکوتین و مشاوره صحبت کند.


در حد عادی الکل بنوشید: اگر انتخاب کردید که الکل مصرف کنید ، آن را در حد اعتدال انجام دهید.در بزرگسالان سالم ، حد اعتدال برای بانوان ، روزانه یک نوشیدنی و برای مردان بزرگتر از ۶۵ سال نیز به همین شکل ، برای مردان زیر 65 سال حداکثر ۲ عدد نوشیدنی در طول روز می باشد .
برنامه ی غذایی غنی از میوه جات و سبزیجات داشته باشید: ویتامین ها و آنتی اکسیدان های موجود در میوه جات و سبزیجات می توانند احتمال ابتلا به سرطان حلق را کاهش دهند.پس میوه جات و سبزیجات متنوع و رنگارنگ مصرف کنید.
از خود در برابر زگیل تناسلی محافظت کنید:برخی از انواع سرطان حلق به علت زگیل تناسلی به وجود می آید .برای کاهش احتمال ابتلا ، می توانید تعداد شریک جنسی خود را کم کرده و در هر بار رابطه از کاندوم استفاده کنید. همچنین از واکسن در دسترس آن برای دختران و پسران، مردان و زنان می توانید استفاده کنید.

تشخیص

پزشک برای تشخیص این بیماری ممکن است کنار و زیر را به شما پیشنهاد کند:
استفاده از اسکوپ برای مشاهده ی نزدیک حلق : در طی این روش، پزشک از دامنه مخصوص نور آندوسکوپ استفاده می کند تا از نزدیک حلق فرد را ببیند. یک دوربین کوچک در انتهای آندوسکوپ وجود دارد که تصاویر را به صفحه ویدیویی انتقال می دهد و پزشک ، علائم ناهنجاری در گلوی فرد را مشاهده می کند.


استفاده از لارنگوسکوپ برای مشاهده ی حنجره شما : در این روش از لنز بزرگنمایی برای کمک به پزشک در بررسی تارهای صوتی در حنجره استفاده می شود . به این روش لارنگوسکوپی گفته می شود.
نمونه برداری برای آزمایش : اگر در حین انجام آندوسکوپی یا لارنگوسکوپی ناهنجاری مشاهده شود ، پزشک می تواند به کمک ابزارهای جراحی نمونه برداری از وسط را انجام دهد. نمونه برای آزمایش به آزمایشگاه فررستاده می شود. همچنین پزشک می تواند به کمک روشی به نام آسپیراسیون ، با سوزن باریکی ، نمونه ای از غدد لنفاوی متورم می گیرند.
عکس تصویربرداری: عکس تصویربرداری ، مانند اشعه ایکس ، سیتی اسکن ، ام آر آی و توموگرافی انتشار پوزیترون یا پی ای تی ، می تواند به پزشک این امکان را بدهد که میزان رشد سرطان از گلو تا حنجره چقدر می باشد.

تعیین مرحله بیماری

بعد از تشخیص سرطان حلق ، مرحله بعدی تعیین میزان رشد سرطان می باشد. دانستن این مراحل می تواند به تعیین راهکار های درمانی شما کمک کند.
مراحل سرطان گلو با اعداد رومی I تا IV مشخص می شود. هر نوع از سرطان حلق ویژگی های خاص خود را برای هر مرحله دارد. به طور کلی ، مرحله اول سرطان حلق ، تومور کوچکتری می باشد که فقط در ناحیه ی گلو وجود دارد. مراحل بعدی سرطان پیشرفته تری را نشان می دهد که با IV نشان داده می شود.

درمان

شیوه های درمانی برای شما می تواند براساس بسیاری از عوامل مانند محل قرار گیری و مرحله سرطان ، نوع سلول های درگیر ، سلامت عمومی و تصمیمات شما برای درمان ، طبقه بندی شود. در مورد مزایا و معایب هر یک از روش های درمانی خود با پزشک مشورت کنید. با هم می توانید تعیین کنید که چه روشهای درمانی برای شما مناسب ترمی باشد.

پرتو درمانی

پرتودرمانی با استفاده از پرتوهای پرقدرت که از منابعی مانند اشعه ایکس و پروتون خارج می شود ، به سلولهای سرطانی می تابانند و باعث از بین رفتن آنها می شود.
پرتودرمانی می تواند از یک دستگاه بزرگ در خارج از بدن فرد پرتو را اعمال کند و یا می تواند از طریق دانه ها و سیم های رادیواکتیو کوچک در داخل بدن و نزدیک به سلول های سرطانی ، پرتو ها را اعمال کنند (براکی تراپی).
برای سرطان های ناحیه ی حلق که در مراحل اولیه قرار دارند ، پرتودرمانی می تواند تنها روش درمانی لازم باشد. برای سرطان های پیشرفته این ناحیه ، پرتودرمانی می تواند با شیمی درمانی یا جراحی ترکیب شود. در سرطان های ناحیه ی حلق که بسیار پیشرفته باشند ، می توان از پرتودرمانی برای کاهش علائم و نشانه ها و راحتی بیشتر فرد استفاده کرد.

عمل جراحی

انواع روشهای جراحی که می تواند برای درمان سرطان حلق مورد استفاده قرار گیرد ، به محل قرار گیری و مرحله پیشرفت سرطان بستگی دارد. روش های جراحی شامل موارد زیر می باشد:
• جراحی سرطانی که در مرحله ی اولیه ی خود قرار دارد : نوعی از سرطان حلق که محدود به سطح حلق یا تارهای صوتی می باشد را می توان با استفاده از آندوسکوپی با جراحی درمان کرد. پزشک شما می تواند یک آندوسکوپ توخالی را در حلق یا حنجره قرار دهد و سپس ابزارهای مخصوص جراحی یا لیزر را از این طریق وارد کند. با استفاده از این ابزارها ، پزشک می تواند سرطان های بسیار سطحی را تراش ، برش یا به کمک لیزر آن را از بین ببرد.
• جراحی برداشتن همه یا بخشی از حنجره : این عمل جراحی برای تومورهای کوچکتر استفاده می شود ، پزشک ممکن است بخشی از حنجره ی فرد را که تحت تأثیر سرطان قرار دارد را برداشته و تا آنجا که ممکن است از آن صرف نظر کند. پزشک می تواند توانایی فرد رابرای تکلم و تنفس طبیعی حفظ کند.
برای تومورهای بزرگتر و پیشرفته تر ، ممکن است لازم باشد که نمام حمجره را بردارید. سپس لوله ی تنفسی شما به سوراخی به نام استوما در گلو متصل می شود تا بتوانید نفس بکشید به این عمل تراکئوتومی می گویند. اگر کل حنجره شما برداشته شود ، چندین روش برای تکلم مجدد خود دارید. برای یادگیری صحبت کردن بدون حنجره خود می توانید با یک آسیب شناس در زمینه ی گفتاری صحبت کنید.
• جراحی برداشتن بخشی از حنجره ی بینی ای : در این نوع سرطان های کوچک گلو، می توان تنها بخش کوچکی از آن را در حین جراحی برداشت . قسمتهایی که برداشته می شود ممکن است دوباره ساخته شود تا به فرد این امکان را دهد تا غذا را به طور معمول بلع کند.
جراحی برداشتن بیشتر بافت گلو با برداشتن کامل حنجره انجام می شود. پزشک می تواند باعث بهبودی گلو شده تا بتوان غذا را قورت داد.
• جراحی برداشتن غدد لنفاوی سرطانی شده :اگر سرطان حلق در انتهای گردن پیشرفت کرده باشد ، پزشک می تواند جراحی برداشتن برخی یا تمام غدد لنفاوی را برای دیدن سلول های سرطانی انجام دهد .
جراحی خطر خونریزی و عفونت را به همراه دارد. سایر عوارض احتمالی ، مانند مشکل در تکلم یا بلع ، نیز به روش خاص درمان بستگی دارد.

شیمی درمانی

در شیمی درمانی داروهایی استفاده می شود که سلولهای سرطانی را از بین می برد.
شیمی درمانی معمولا همراه با پرتودرمانی در درمان سرطان های حلق به فرد اعمال می شود . برخی از داروهای شیمی درمانی ، این سلول ها را نسبت به پرتودرمانی حساس تر می کنند. اما ترکیب شیمی درمانی و پرتودرمانی عوارض جانبی هر دو روش درمانی را افزایش می دهد.
با پزشک خود در مورد عوارض جانبی این درمان و مزایا ی درمان های ترکیبی نسبت به عوارض آن، مشورت کنید.

درمان دارویی هدفمند

داروهای هدفمند در درمان این نوع سرطان با توجه به نقص های سلولهای سرطانی که باعث رشد این سلول ها می شود ، سرطان حلق را درمان می کنند.
به عنوان مثال ، داروی اربیتوکس یکی از دارو های سودمند می باشد که برای درمان سرطان حلق تنها در شرایط خاص مورد استفاده قرار می گیرد . این دارو عملکرد پروتئینی را که در همه ی سلول ها وجود دارد را متوقف می کند ، که در انواع خاصی از سلول های سرطانی حلق این روش متداول می باشد.
سایر داروهای سودمند در دسترس هستند و بیشتر در آزمایش های بالینی در حال مطالعه هستند. از داروهای سودمند می توان به تنهایی یا به همراه شیمی درمانی یا پرتودرمانی استفاده کرد.

توانبخشی پس از درمان سرطان

درمان سرطان حلق اغلب عوارضی را ایجاد می کند که می تواند فرد را نیازمند به متخصصانی کند که برای بدست آوردن مجدد توانایی بلعیدن ، خوردن غذاهای جامد و صحبت داشته باشد. در طول درمان ویا بعد از درمان سرطان حلق ، پزشک می تواند به شما توصیه کند تا برای بدست آوردن توانایی های زیر به متخصص در این زمینه مراجعه کنید :
• مراقبت از استوما (محل جراحی) در صورت انجام تراکئوتومی
• مشکلات غذا خوردن
• مشکلات بلعیدن
• اسپاسم و درد درناحیه ی گردن
• مشکل در تکلم
پزشک باید عوارض جانبی و عوارض احتمالی درمان ها را اطلاع دهد.

مراقبت های حمایتی وتسکینی

مراقبت حمایتی نوعی مراقبت پزشکی مخصوص می باشد که بر روی تسکین درد و سایر علائم یک بیماری تاثیر می گذارد . متخصصان در این زمینه با شما ، خانواده و سایر پزشکان همکاری می کنند تا خدماتی را که تکمیل کننده ی درمان شما می باشد را ارائه کنند . این مراقبت ها می تواند در حالی که تحت درمان های دیگر مانند جراحی ، شیمی درمانی یا پرتودرمانی قرار می گیرید ، اعمال شود.
وقتی ازاین مراقبت های حمایتی همراه با سایر روشهای درمانی مناسب استفاده می شود ، افراد مبتلا به سرطان می تواند احساس بهتری داشته باشند و عمر طولانی تری داشته باشند.
مراقبت های حمایتی توسط تیمی از پزشکان ، پرستاران و سایر افراد متخصص که در این زمینه آموزش دیده اند ، اعمال می شود. تیم های مراقبت حمایتی با هدف بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به سرطان و خانواده های آنها ، این مراقبت ها را انجام می دهند. این نوع مراقبت در کناردرمان های دیگر اعمال می شود.

سبک زندگی و درمان های خانگی

سیگار کشیدن را ترک کنید
سرطان های حلق ارتباط نزدیک با سیگار کشیدن دارد. البته همه افراد مبتلا به سرطان حلق سیگار نمی کشند. اما اگر شما سیگار می کشید ، به دلایل زیر آن را متوقف کنید:
• استفاده از دخانیات می تواند اثر درمان را کم کند.
• سیگار کشیدن باعث می شود بعد از جراحی بدن شما سخت تر بهبودی پیدا کند.
• سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان دیگری را در آینده افزایش می دهد.
ترک سیگار می تواند بسیار دشوار باشد. و وقتی که می خواهید با یک وضعیت استرس زا مانند تشخیص سرطان کنار بیایید ، بسیار دشوارتر است. پزشک می تواند در مورد همه گزینه های شما ، از جمله داروها ، محصولات جایگزین نیکوتین و مشاوره، صحبت کند.
نوشیدن الکل را ترک کنید
الکل ، به ویژه وقتی با سیگار کشیدن یا جویدن توتون ترکیب شود ، خطر سرطان گلو را بسیار افزایش می دهد. اگر مشروبات الکلی می نوشید ، اکنون متوقف شوید. این ممکن است به شما در کاهش خطر ابتلا به سرطان دوم کمک کند. قطع نوشیدن همچنین ممکن است به شما کمک کند تا درمان های سرطان گلو را بهتر تحمل کنید.

درمان های جایگزین

هیچ گونه درمان وداروی جایگزین برای این نوع سرطان موثر نیست . اما برخی از درمان های مکمل می توانند به شما کمک کند تا با تشخیص بیماری خود و عوارض جانبی درمان سرطان حلق کنار بیاید . در مورد روشهای درمانی با پزشک خود مشورت کنید.
درمان های مکمل که برای شما مفید است شامل موارد زیر است:
• طب سوزنی
•ماساژ درمانی
•مدیتیشن
• روشهای آرام بخشی

راهکارهایی برای کنار آمدن با بیماری

تشخیص سرطان می تواند بسیار ناراحت کنند و ویرانگر باشد.این نوع سرطان می تواند بر روی قسمتی از بدن اثر بگذارد که هر روز بسیار فعالیت می کنند .مانند تنفس ، غذا خوردن ، صحبت کردن .علاوه بر نگرانی فرد به خاطر اثر گذاری این مشکل بر روی فعالیت های روزمره ، باید نگران درمان و شانس نجات از آن نیز باشد.
اگر احساس کردید که نجات یافتن از این بیماری از دست شما خارج شده است ، می توانید برای مقابله و کنترل این سرطان موارد زیر را انجام دهید:

• برای تصمیم گیری در مورد درمان ، به اندازه کافی درباره سرطان گلو آگاهی پیدا کنید . لیستی از سوالات خود تهیه کنید تا در قرار بعدی خود از پزشک خود بپرسید. همچنین می توانید از پزشك خود در مورد منابع اطلاعاتي بيشتر در مورد سرطان خود بپرسيد. دانستن در مورد بیماری خود می تواند به شما کمک کند تا هنگام تصمیم گیری در مورد درمان احساس آرامش بیشتری کنید.
• فردی را بیابید تا بتوانید با او صحبت کنید : گروه های حمایتی را جستجو کنید که بتوانند به شما کمک کنند تا با احساساتی که در مورد بیماری تان دارید بتوانید کنار بیاید. ممکن است یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده بتوانند شنونده خوبی برای شما باشند.
• در طول درمان سرطان از خود مراقبت کنید : در مدت درمان سلامتی بدن خود را در اولویت قرار دهید. از استرس اضافی جلوگیری کنید. هر شب به اندازه کافی بخوابید تا احساس آرامش کنید. پیاده روی کنید تا وقتی که بتوانید زمانی برای ورزش کردن پیدا کنید. برای استراحت ، گوش دادن به موسیقی یا خواندن کتاب ، را انتخاب کنید.
• به تمام قرارهای ملاقات با پزشک خود بروید: پزشک در طی دو سال اول پس از درمان ، هر چند ماه یکبار معاینه های بعدی را برنامه ریزی می کند و پس از آن نیز دفعات کمتراین کار را انجام می دهد . این معاینه ها این امکان را می دهد به پزشک شما تا روند بهبودی شما رابررسی کرده و اوج گیری مجدد آنرا کنترل کند.

معاینه های بعدی می تواند باعث پریشانی شما شود ، چون می تواند یا آور خاطرات تشخیص اولیه ی بیماری تان باشد. ممکن است از بازگشت سرطان خود بترسید و اضطراب داشته باشید. با پیدا کردن فعالیت های آرامش بخش می توانید استرس و اضطراب را از خود دور کنید.

آمادگی برای ملاقات با پزشک

اگر علائم و نشانه هایی داشتید که شما را نگران کرده است ، به پزشک مراجعه کنید. اگر پزشک شما به سرطان حلق و یا سایر بیماری های مربوط به آن ناحیه مشکوک شود ، شما را به یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع می دهد.
به علت آنکه قرار ملاقات شما با پزشک مختصر می باشد اماده شدن برای ملاقات می تواند بسیار کمک کننده باشد. در اینجا اطلاعاتی کمک کننده و انتظارات شما از پزشک آورده است.

آن چه می توانید انجام دهید

از هر گونه محدودیتی که باید انجام دهید ، آگاهی پیدا کنید : در تعیین زمان ملاقات ، مطمئن شوید که اگر محدودیتی وجود دارد آن را انجام بدهید ، مانند محدودیت برنامه ی غذایی .
علائمی را که تجربه کرده اید را بنویسید:این علائم شامل تمامی علائمی می شود که حتی مرتبط به قرار ملاقات با پزشک نمی شود.
اطلاعات شخصی و کلیدی خود را بنویسید: شامل تمامی استرس ها و تغییرات اخیر در زندگی می شود.
از دارو هایی که مصرف می کنید لیست تهیه کنید : همه ی ویتامین ها و مکمل هایی که دریافت کرده اید را بنویسید.
در زمان ملاقات یکی از اعضای خانواده تان و یا یکی از دوستان تان را با خود ببرید: بعضی مواقع به خاطر سپردن همه اطلاعاتی که پزشک به فرد می دهد ، می تواند کار بسیار سختی باشد.به همراه داشتن یک همراه می تواند اطلاعاتی را که فراموش کرده اید را به شما یاد آوری کند.
سوالاتی که می خواهید از پزشک بپرسید را بنویسید.

به علت آنکه زمان ملاقات با پزشک محدود و مختصر می باشد آماده کردن سوالاتی که می خواهید از پزشک بپرسید می تواند زمان مشترک شما و او را حفظ کند .این سوالات را می توانید از مهم ترین تا کم اهمیت ترین آن طبقه بندی کنید در اینجا یک سری سوالاتی در مورد سرطان حلق وجود دارد که می توانید آن را از پزشک خود بپرسید. این سوالات شامل موارد زیر می باشد :
چه عواملی باعث این بیماری در من می شود ؟
آیا عوامل دیگری نیز وجود دارد که باعث این بیماری در بدن شود ؟
چه آزمایشاتی من نیاز دارم که انجام بدهم؟
بهترین راهکار برای مقابله با آن چیست ؟
چه راهکار جایگزینی برای درمان پیشنهادی تون ، توصیه می کنید ؟
من بیماری دیگری و شرایط سلامتی دیگری نیز دارم .چگونه می توانم باهم دیگر به بهترین شکل مدیریت کنم؟
آیا محدودیت هست که باید آنها را انجام دهم ؟
آیا نیاز هست که به پزشک متخصص مراجعه کنم؟!هزینه ی آن چقدر میشه ؟ آیا بیمه این هزینه را پرداخت می کند؟
آیا دارویی وجود دارد که جایگزین نسخه ای باشد که شما برای من تجویز می کنید ؟
آیا بروشور یا سایر مواد چاپی وجود دارد که بتوانم با خود ببرم؟ چه وب سایت هایی را پیشنهاد می کنید؟
چه عواملی تعیین می کند که من مجدد برای یک بازدید بعدی برنامه ریزی کنم؟
علاوه بر سوالاتی که برای پرسیدن از پزشک خود آماده کرده اید ، در پرسیدن سوالات دیگری که برای شما پیش می آید تردید نکنید.

از پزشک چه انتظاری می رود

پزشک احتمالاً تعدادی سوال از شما می پرسد. آماده بودن برای پاسخ دادن به آنها ممکن است تا نکاتی را که می خواهید به او بگوئید را ، پوشش دهد. پزشک شما ممکن است موارد زیر را بپرسد:
• چه زمانی برای اولین بار علائم در شما بروز پیدا کرده است؟
• آیا علائم شما مداوم می باشد یا مقطعی ؟
• شدت علائم شما چقدر می باشد؟
• چه عواملی ، علائم شما را بهبود می بخشد؟
•چه عواملی ، علائم شما را بدتر می کند؟

در این بین چه کارهایی می توان انجام داد

اگر از تنباکو استفاده می کنید ، این کار را متوقف کنید. از انجام کارهایی که علائم شما را بدتر می کنند خودداری کنید. اگر گلو درد دارید ، از غذاها و نوشیدنی هایی که باعث تحریک بیشتر می شوند، خودداری کنید. اگر به دلیل درد گلو در خوردن غذا مشکل دارید ،از نوشیدنی های مکمل استفاده بکنید . این مواد ممکن است باعث تحریک گلو شوند ، در حالی که کالری و مواد مغذی مورد نیاز شما را تأمین می کنند.