ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سرطان پستان در مردان Male Breast Cancer

نگاه کلی

سرطان پستان در مردان

سرطان پستان مردان نوعی سرطان نادر می باشد که در بافت پستان مردان ایجاد می شود. اگرچه معمولاً تصور می شود این بیماری فقط زنان را درگیر میکند اما این سرطان در مردان هم رخ می دهد.

این گونه سرطان بیشتر در مردان مسن دیده می شود ، اگرچه می تواند در هر سنی رخ دهد.

مردانی که در مراحل اولیه سرطان پستان قرار دارند شانس خوبی برای درمان دارند. درمان به طور معمول شامل جراحی برداشتن بافت پستان است. سایر درمان ها ، مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی ، ممکن است براساس شرایط خاص شخص توصیه شود.

علائم

علائم و نشانه های سرطان پستان در مردان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • توده یا ضخیم شدن فاقد درد در بافت پستان
 • تغییراتی در پوست پستان، مانند گودی، قرمزی یا پوسته پوسته شدن
 • تغییراتی در نوک پستان، مانند قرمزی یا پوسته پوسته شدن، یا نوک آن که به داخل فرو رود
 • ترشحات از نوک پستان

سرطان پستان در مردان

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

درصورت وجود علائم و نشانه های طولانی مدت و نگران کننده به پزشک مراجعه کنید.

علل بیماری

مشخص نیست که چه عواملی باعث سرطان پستان در مردان می شود.

برای پزشکان مشخص است که سرطان پستان در مردان هنگامی اتفاق می افتد که برخی از سلول های پستان با سرعت بیشتری نسبت به سلول های سالم تقسیم می شوند. سلولهای جمع شده توموری را تشکیل می دهند که امکان دارد به بافت مجاور ، غدد لنفاوی یا سایر قسمتهای بدن گسترش یابد (متاستاز بدهد).

سرطان پستان در مردان

شروع سرطان در مردان

همه ی افراد با مقدار کمی بافت پستانی متولد می شوند. بافت پستان از غدد تولید کننده شیر (لوبول) ، مجاری که شیر را به نوک سینه ها منتقل می کنند و چربی تشکیل شده است.

در دوران بلوغ ، زنان رشد بیشتری در بافت پستانی دارند ولی در مردان این حالت دیده نمی شود. اما از آنجا که مردان با مقدار کمی بافت پستان متولد می شوند ، توانایی ابتلا به این گونه سرطان را دارند.

انواع سرطان پستان در مردان تشخیص داده می شود:

 • سرطانی که از مجاری شیر شروع می شود (کارسینوم مجاری). تقریباً تمام سرطان پستان در مردان سرطان مجاری است.
 • سرطانی که از غدد تولید کننده شیر شروع می شود (سرطان لوبولار). این گونه بیماری در مردان نادر می باشد زیرا تعداد کمی لوبول در بافت پستانی آنها وجود دارد.
 • انواع دیگر سرطان. انواع نادرتر سرطان پستان که می تواند در مردان رخ دهد شامل بیماری پاژ در نوک پستان و سرطان التهابی پستان است.

ژن های وراثتی خطر سرطان پستان را افزایش می دهند

برخی از مردان ژن جهش یافته ای را از والدین خود به ارث می برند که خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد. جهش در یکی از چندین ژن ، به ویژه ژنی به نام BRCA2 ، فرد را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان های پستان و پروستات قرار می دهد.

اگر سابقه خانوادگی سرطان دارید ، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک آزمایش های ژنتیکی را جهت بررسی وجود ژن هایی که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند تجویز خواهد کرد ، همچنین میتوانید با مشاور ژنتیک در تماس باشید

سرطان پستان در مردان

عوامل خطرساز(ریسک فاکتورها)

عواملی که خطر ابتلا به سرطان پستان در مردان را افزایش می دهد عبارتند از:

 • سن بالا. با افزایش سن خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد. سرطان پستان در مردان اغلب در مردان 60 ساله تشخیص داده می شود.
 • مصرف استروژن. اگر داروهای حاوی استروژن مانند داروهای مورد استفاده در هورمون درمانی برای سرطان پروستات مصرف می کنید ، خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد.
 • سابقه خانوادگی سرطان پستان. اگر یکی از اعضای نزدیک خانواده مبتلا به سرطان پستان باشد ، احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر است.
 • سندرم کلاینفلتر. این سندرم ژنتیکی زمانی اتفاق می افتد که پسران با بیش از یک نسخه از کروموزوم X متولد شوند. سندرم کلاینفلتر باعث رشد غیر طبیعی بیضه ها می شود. در نتیجه ، مردان مبتلا به این سندرم میزان کمتری از برخی هورمون های مردانه (آندروژن ها) و بیشتر هورمون های زنانه (استروژن ها) تولید می کنند.
 • بیماری کبد. برخی شرایط خاص مانند سیروز کبدی می تواند باعث کاهش هورمون های مردانه و افزایش هورمون های زنانه شود و خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد.
 • چاقی. باعث بوجود آمدن مقادیر بالای استروژن در بدن شده که خطر ابتلا به سرطان پستان در مردان را افزایش می دهد.
 • بیماری بیضه یا سابقه جراحی. داشتن بیضه ملتهب (ارکیت) یا جراحی برای برداشتن بیضه (ارکیکتومی) می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان در مردان را افزایش دهد.

سرطان پستان در مردان

تشخیص

پزشک تعدادی آزمایش و روش تشخیصی از قبیل:

 • معاینه بالینی پستان. پزشک با استفاده از نوک انگشتان سینه ها و نواحی اطراف آن را از نظر وجود توده یا سایر تغییرات بررسی می کند. پزشک بزرگی توده ها،قوام توده و نزدیک بودن به پوست و عضلات را برسی می کند
 • آزمایش های تصویربرداری. این آزمایشات تصاویری از بافت پستان ایجاد می کنند که به پزشکان امکان می دهد مناطق غیر طبیعی را شناسایی کنند. این آزمایش ها شامل ماموگرافی با اشعه ایکس از پستان یا سونوگرافی می باشد که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر استفاده می کند.
 • نمونه برداری از بافت پستان: نمونه برداری تنها روش قطعی برای تشخیص سرطان پستان است. در طی بیوپسی ، پزشک از یک دستگاه مخصوص استفاده می کند که توسط اشعه ایکس یا دیگر دستگاه ها هدایت می شود و یک هسته بافت را از منطقه مشکوک خارج می کند.

نمونه های بیوپسی برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاهی ارسال می شود که در آنجا متخصصان سرطانی بودن سلول ها را تشخیص می دهند. همچنین نمونه بیوپسی برای تعیین نوع سلولهای درگیر در سرطان پستان ، شدت سرطان و اینکه آیا سلولهای سرطانی گیرنده های هورمونی دارند یا گیرنده های دیگری که درمان را تحت تأثیر قرار دهند ، مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

سرطان پستان در مردان

بسته به شرایط خاص آزمایشات و روشهای دیگری نیز توصیه می شود.

تعیین شدت سرطان

هنگامی که پزشک سرطان پستان را تشخیص داد ، او برای تعیین مرحله سرطان تلاش می کند. مرحله سرطان به تعیین پیش آگهی و بهترین گزینه های درمانی کمک می کند.

آزمایشات و روشهایی که برای مرحله بندی سرطان پستان استفاده می شود شامل موارد زیر است:

 • اسکن بافت استخوان
 • اسکن توموگرافی (CT)
 • اسکن توموگرافی انتشار پوزیترون (PET)

مراحل سرطان پستان از 0 تا IV متغیر است که 0 نشانگر سرطانی غیرتهاجمی است که در مجاری شیر وجود دارد. مرحله چهار سرطان پستان ، که سرطان پستان متاستاتیک نیز نامیده می شود ، نشان دهنده سرطانی است که به سایر مناطق بدن گسترش یافته است.

سرطان پستان در مردان

مرحله بندی سرطان وجود نشانگرهای توموری ، مانند گیرنده های استروژن ، پروژسترون و HER2. و عوامل گسترش این بیماری اهمیت دارد.

درمان

برای تعیین گزینه های درمانی ، پزشک مرحله سرطان ، سلامت کلی فرد و ترجیحات بیمار را در نظر می گیرد. درمان سرطان پستان در مردان اغلب شامل جراحی است و همچنین سایر درمان ها را نیز شامل شود.

عمل جراحي

هدف از جراحی برداشتن تومور و بافت اطراف پستان است. این مراحل شامل موارد زیر است:

 • برداشتن تمام بافت پستان (ماستکتومی). جراح تمام بافت پستان را از جمله نوک پستان و آرئول را حذف می کند.
 • نمونه برداری از غدد لنفاوی: پزشک غدد لنفاوی را برسی میکند که معمولا اولین مکانی است که سلولهای سرطانی در آن گسترش می یابد. این چند غدد لنفاوی برداشته و تجزیه و تحلیل می شوند. اگر هیچ سلول سرطانی پیدا نشود ، احتمال زیادی وجود دارد که سرطان پستان فراتر از بافت پستان نرفته باشد. در صورت یافتن سرطان ، غدد لنفاوی اضافی برای آزمایش برداشته می شوند.

سرطان پستان در مردان

رادیوتراپی (پرتو درمانی)

در پرتودرمانی از پرتوهای پرانرژی مانند اشعه ایکس و پروتون برای از بین بردن سلولهای سرطانی استفاده می شود. در سرطان پستان مردان ، ممکن است از پرتودرمانی پس از جراحی برای از بین بردن سلولهای سرطانی باقی مانده در پستان ، عضلات قفسه سینه یا زیر بغل استفاده شود.

در طول پرتودرمانی ، تابش از یک ماشین بزرگ حاصل می شود که در اطراف بدن حرکت می کند و پرتوهای انرژی را به نقاط مشخصی در قفسه سینه هدایت می کند.

سرطان پستان در مردان

هورمون درمانی

اکثر مردان مبتلا به سرطان پستان در مردان تومورهایی دارند که حساس به رشد هورمون ها هستند. اگر سرطان به هورمون حساس باشد ، پزشک هورمون درمانی را توصیه خواهد کرد.

هورمون درمانی برای سرطان پستان در مردان اغلب شامل داروی تاموکسیفن است. سایر داروهای هورمون درمانی که در زنان مبتلا به سرطان پستان استفاده می شود اثبات نشده است که برای مردان موثر است.

سرطان پستان در مردان

شیمی درمانی

در شیمی درمانی از داروهایی برای از بین بردن سلولهای سرطانی استفاده می شود. این داروها از طریق وریدی در بازو (به صورت داخل وریدی)، به صورت قرص یا با هر دو روش تجویز می شوند.

ممکن است پزشک شیمی درمانی را برای از بین بردن سلول های سرطانی در خارج از بافت پستان گسترش یافته باشد ، توصیه کند. شیمی درمانی برای مردان مبتلا به سرطان پستان پیشرفته نیز گزینه مناسبی است.

مراقبت و پشتیبانی

دریافت تشخیص سرطان می تواند تکان دهنده و ناراحت کننده باشد. با گذشت زمان راه های مقابله با استرس و چالش های سرطان و درمان سرطان را پیدا خواهید کرد. تا آن زمان ،درنظر گرفتن این نکات میتواند مفید باشد:

 • صحبت کردن با دیگران. صحبت کردن درباره بیماری و در مورد احساسات خود با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده خود میتواند مفید باشد ، اگر ملاقات با یک گروه پشتیبانی رسمی را ترجیح دهید،گروه های حمایتی برای خانواده های بازماندگان سرطان نیز در دسترس است.
 • دعا یا مراقبه. می توانید به تنهایی دعا کنید یا از مشاور معنوی یا مربی راهنمایی بگیرید.
 • ورزش. ورزش آرام به تقویت روحیه کمک کرده و احساس بهتری به فرد بیمار میدهد. از پزشک خود بخواهید ورزش مناسب را توصیه کند.
 • فعالیتهای خلاقانه. فعالیت های خاصی مانند هنر ، رقص و موسیقی به شخص کمک کرده تا کمتر احساس ناراحتی داشته باشد. برخی از مراکز سرطان متخصصان ویژه آموزش دیده ای دارند که می توانند شما را در این فعالیت ها راهنمایی کنند.
 • تمرینات ریلکسیشن. این تمرینات به تمرکز مجدد ذهن کمک می کند و فرد را با آرامش میرساند. تمرینات آرام سازی شامل تصاویر هدایت شده و آرامش عضلانی هدایت شونده است.

شما می توانید این تمرینات را به تنهایی ، با یک مربی یا با گوش دادن به یک صدای ضبط شده که راهنما در تمرینات است ، انجام دهید.

آمادگی برای ملاقات با پزشک

اگر علائم یا نشانه ای موجب نگرانیتان شد، به یک پزشک عمومی مراجعه کنید پزشک امکان دارد برای بررسی بیشتر علائم آزمایشاتی را تجویز نماید

به دلیل مختصر بودن زمان ویزیت و زیاد بودن سوالات، آمادگی برای پرسش سوالات اهمیت زیادی دارد. در اینجا برخی اطلاعات برای کمک به شخص در آماده سازی و انتظاراتی که از پزشک دارید ، آورده شده است.

آن چه می توانید انجام دهید

اگر پیش از ملاقات با پزشک پرهیز خاصی مثل پرهیز غذایی لازم است، از آن مطلع شده و آن را رعایت کنید

اطلاعات شخصی مهم خود را یادداشت کنید، از جمله هرگونه استرس یا تغییر عمده که به تازگی در زندگی تان رخ داده است

 • فهرستی از داروهایتان تهیه کنید، همچنین ویتامین ها یا مکمل هایی که مصرف می کنید
 • یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان را به همراه خود ببرید تا تمامی گفته های پزشک را به خاطر داشته باشید
 • سوال هایی که می خواهید از پزشک بپرسید را یادداشت کنید
 • آیا محدودیتی وجود دارد که لازم باشد آنها را دنبال کنم؟

در مورد سرطان پستان مردان ، برخی از سوالات اساسی که باید از پزشک بپرسید شامل موارد زیر است:

 • چه نوع سرطان پستان دارم؟
 • سرطان در چه مرحله ای قرار دارد؟
 • آیا سرطان من به خارج ازبافت پستان گسترش یافته است؟
 • آیا سرطان من قابل درمان است؟
 • آیا به آزمایشات بیشتری احتیاج دارم؟
 • گزینه های درمان من چه هستند؟
 • عوارض جانبی احتمالی هر گزینه چیست؟
 • بهترین گزینه درمانی برای شخص شما چیست؟
 • درمان سرطان چه مدت طول می کشد؟
 • درمان سرطان چه تاثیری بر زندگی روزمره من دارد؟

دچار بیماری های دیگری نیز می باشم، چگونه می توانم به بهترین صورت این وضعیت را کنترل کنم؟

 • آیا باید به متخصص مراجعه کنم؟ این هزینه چقدر است و آیا بیمه من آن را پوشش می دهد؟

چه مجله ها و بروشورهایی در دسترس هستند؟ چه سایت هایی را برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می دهید؟

علاوه بر این سوالات، در پرسیدن هر سوال دیگری که برایتان پیش آمده است تردید نکنید.

از پزشک چه انتظاری می رود

پزشک معالج احتمالاً در روند معاینه و تشخیص تعدادی سؤال از شخص خواهد پرسید، از جمله:

 • چه علائمی را تجربه می کنید؟ شدت آنها چقدر است؟
 • چه زمانی برای اولین بار علائم را تجربه کردید؟ مداوم هستند یا گاه به گاه؟
 • آیا در بستگان نزدیک سرطانی تشخیص داده شده است؟ در این صورت ، چه نوع سرطانی و در چه سنی تشخیص داده شده است؟