ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

لنفوم سلول B پوستی Cutaneous B-cell lymphoma

نگاه کلی

لنفوم سلول B پوستی نوعی سرطان پوست غیر ملانوم نادر است که از گلبول های سفید خون شروع می شود و به پوست حمله می کند. لنفوم سلول B پوستی از سلول های B (یکی از انواع گلبول های سفید خون مقابله کننده با بیماری ها که لنفوسیت نامیده می شود) شروع می شود.

انواع لنفوم سلول B پوستی عبارتند از:

  • لنفوم مرکزی اولیه فولیکول پوستی
  • لنفوم سلول B منطقه حاشیه پوستی اولیه
  • لنفوم سلول B بزرگ منتشر شده پوستی، در پا
  • لنفوم سلول B بزرگ منتشر شده داخل عروقی

لنفوم سلول B پوستی می تواند به صورت توده ای در زیر پوست ایجاد شده و همرنگ پوست و صورتی باشد یا بنفش به نظر برسد.

تشخیص

آزمایش ها و روش هایی که برای تشخیص لنفوم سلول B پوستی استفاده می شود شامل موارد زیر است:

معاینه جسمی. پزشک پوست را به دقت معاینه می کند و به دنبال علائم دیگری است که ممکن است سرنخ هایی از تشخیص را نشان دهد، مانند تورم غدد لنفاوی.

نمونه برداری از پوست. پزشک بخش کوچکی از ضایعه پوستی را برای یافتن سلول های لنفوم بر می دارد.

آزمایش خون. نمونه ای از خون ممکن است برای یافتن سلولهای لنفوم تجزیه و تحلیل شود.

نمونه برداری از مغز استخوان. ممکن است نمونه ای از مغز استخوان برای یافتن سلولهای لنفوم مورد آزمایش قرار گیرد.

تست های تصویربرداری. آزمایش های تصویربرداری، مانند اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) و توموگرافی انتشار پوزیترون (PET)، ممکن است به پزشک کمک کند تا وضعیت شما را ارزیابی کند.

درمان

درمان لنفوم سلول B پوستی به نوع بیماری شخص بستگی دارد.

گزینه های درمانی این نوع سرطان شامل موارد زیر است:

جراحی برای برداشتن سرطان. اگر یک یا فقط چند ناحیه از بدن به لنفوم پوستی مبتلا شده باشد، پزشک برای حذف سرطان و برخی از بافت های سالم اطراف آن جراحی را توصیه می کند. جراحی می تواند تنها روش درمانی شخص باشد و یا پزشک درمان های اضافی را توصیه کند.

رادیوتراپی (پرتو درمانی). در پرتودرمانی از پرتو های انرژی قوی مانند اشعه ایکس و پروتون برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. پرتو درمانی می تواند به تنهایی برای درمان لنفوم پوستی استفاده شود، یا ممکن است پس از جراحی برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده استفاده شود.

شیمی درمانی. شیمی درمانی نوعی درمان دارویی است که از مواد شیمیایی برای از بین بردن سلولهای سرطانی استفاده می کند. داروهای شیمی درمانی را می توان از طریق پوست به تومور تزریق کرد تا لنفوم پوستی را درمان کند. برای لنفوم های پوستی پیشرفته، ممکن است شیمی درمانی به صورت وریدی تزریق شود. اگر لنفوم پوستی تهاجمی یا پیشرفته باشد، ممکن است از شیمی درمانی استفاده شود.