ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

متاستاز استخوانی Metastatic Bone Disease

نگاه کلی

متاستاز استخوان زمانی اتفاق می افتد که سلول های سرطانی از محل اصلی شان به استخوان ها انتشار پیدا کنند.

تقریباً همه ی انواع سرطان ها می توانند به استخوان ها انتشار پیدا کنند.اما برخی از سرطان ها مانند سرطان پستان و سرطان پروستات، به احتمال بیشتری استخوان ها را درگیر می کنند.

متاستاز در هر استخوانی می تواند رخ بدهد اما بیشتر در استخوان های ستون‌ فقرات، لگن و ران ایجاد می شود.این عارضه می تواند اولین نشانه از وجود سرطان باشد یا حتی ممکن است سال ها پس از درمان سرطان رخ دهد.

متاستاز استخوان باعث درد و شکستگی استخوان می شود.به استثنای موارد نادر، سرطان هایی که به استخوان ها سرایت می کنند، نمی توانند درمان شوند.درمان ها می توانند باعث کاهش درد و سایر علائم متاستاز استخوان شوند.

علائم

گاهی اوقات متاستاز استخوان هیچ گونه علامت و نشانه ای ندارد.

اما در صورت ایجاد علائم، این علائم عبارتند از:

استخوان درد

شکستگی استخوان

بی اختیاری در دفع ادرار

بی اختیاری در دفع مدفوع

احساس ضعف در دست ها یا پاها

افزایش سطح کلسیم در خون(هایپر کلسمیا) که باعث ایجاد علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ، یبوست و گیجی می شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر متوجه علائم و نشانه های مزمن و نگران کننده ای شده اید، یک قرار ملاقات با پزشکتان ترتیب دهید.

اگر در گذشته برای بیماری سرطان تحت درمان قرار داشتید، در مورد سوابق پزشکی تان و نگرانی هایی که درباره علائم و نشانه هایتان دارید، با پزشکتان صحبت کنید.

علل بیماری

 هنگامی که سلول های سرطانی از تومور اصلی شان جدا شوند و وارد استخوان شوند و در آنجا شروع به تکثیر کنند، متاستاز استخوانی رخ می دهد.

پزشکان مطمئن نیستد که چه عواملی باعث گسترش سرطان می شود.همچنین هنوز مشخص نیست که چرا برخی از سرطان ها تمایل دارند تا به جای سایر اندام ها مانند کبد، استخوان ها را درگیر کنند.

عوامل خطرساز(ریسک فاکتورها)

تقریباً همه انواع سرطان ها می توانند به استخوان حمله کنند.اما سرطان هایی که بیش از همه استخوان ها را درگیر می کنند عبارتند از:

سرطان پستان

سرطان کلیه

سرطان ریه

سرطان لنف (لنفوم)

میلوم(تومور بدخیم سلول های مغز استخوان) متعدد/ مالتیپل میلوما

سرطان پروستات

سرطان تیروئید

تشخیص

آزمایش های تصویر برداری برای بررسی علائم و نشانه هایی که در متاستاز استخوان رخ می دهند، انجام می شوند‌.با توجه به موقعیت خاص هر فرد، انجام یکی از آزمایش های تصویر برداری زیر توصیه می شود:

رادیوگرافی

اسکن استخوان

سی تی اسکن

ام آر آی

پت سی تی

نمونه برداری

درمان

درمان های رایج متاستازی استخوان شامل مصرف دارو، پرتو درمانی و جراحی می باشند.انتخاب هر یک از این گزینه های درمانی، بستگی به موقعیت هر فرد دارد.

داروها

داروهایی که برای متاستازی استخوان مصرف می شوند عبارتند از:

داروهای استخوان ساز.این دارو در افراد مبتلا به پوکی استخوان و همچنین افرادی که به متاستاز استخوان دچار شده اند، استفاده می شود.این دارو باعث تحکیم استخوان ها و کاهش درد ناشی از متاستاز استخوان و عدم مصرف داروهای ضد درد قوی، می شود.داروهای استخوان ساز همچنین مانع از ایجاد متاستازهای جدید می شوند.

این دارو به مقدار بسیار کم هر چند هفته یکبار از طریق سیاهرگ‌ بازو، تزریق می شود.انواع خوراکی این دارو هم وجود دارد اما فرم تزریقی آن بسیار موثرتر است.همچنین فرم تزریقی آن می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی در لوله گوارش شود.

داروهای استخوان ساز باعث ایجاد درد استخوان و مشکلات کلیوی موقتی می شوند.همچنین یکی از عوارض جانبی نادر اما بسیار خطرناک این دارو، تخریب استخوان فک است.

داروهای رادیواکتیو.افرادی که مبتلا به متاستاز های استخوانی متعددی هستند، می بایست پرتو دارو هایی که از طریق سیاهرگ تزریق می شوند را مصرف کنند.این دارو حاوی مقادیر کم رادیواکتیو است که به شدت توسط استخوان ها جذب می شود.ذرات رادیواکتیو به نواحی که در آن متاستاز رخ داده است، حرکت و تابش خود را آزاد می کنند. پرتو دارو ها همچنین می توانند درد ناشی از متاستاز استخوان را کاهش دهند. تخریب مغز استخوان که منجر به کم شدن سلول های خونی می شود، از عوارض جانبی مصرف این دارو هست.

شیمی درمانی.در صورت سرایت سرطان به استخوان های متعدد، پزشک انجام شیمی درمانی را توصیه خواهد کرد.شیمی درمانی تمام بدن را درگیر می کند.شیمی درمانی به یکی از دو صورت مصرف قرص و یا تزریق انجام می شود.عوارض جانبی این روش به نوع داروهایی که در آن مصرف می شود بستگی دارد.شیمی درمانی بهترین روش تسکین درد ناشی از متاستازی استخوان است.

هورمون درمانی.در سرطان هایی که نسبت به هورمون های بدن حساس هستند، سرکوب آن هورمون ها یک گزینه درمانی مناسب است.سرطان سینه و سرطان پروستات، سرطان هایی هستند که اغلب نسبت به درمان های مسدود سازی هورمون ها حساس هستند.

هورمون تراپی شامل مصرف دارو برای کاهش سطح هورمون های طبیعی موجود در بدن و یا انسداد فعل و انفعلات بین این هورمون ها و سلول های سرطانی است.روش دیگر، جراحی در آوردن اندام های تولید کننده این نوع هورمون ها مانند تخمدان ها و بیضه ها، است.

داروهای ضد درد.این داروها برای کنترل درد ناشی از متاستاز استخوان، مصرف می شود.این داروها شامل داروهای با نسخه و بدون نسخه هستند.

مدتی طول می کشد تا تعیین شود ترکیب چه نوع داروهایی برای کاهش درد در شما مناسب است.اگر با وجود مصرف دارو همچنان احساس درد دارید، پزشکتان را مطلع سازید.یک متخصص درد قادر به تجویز داروهای ضد درد مناسب تری است.

استروئیدها.داروهایی که تحت عنوان استروئید شناخته می شوند، با کاهش التهاب و تورم ناشی از سرطان ها می توانند درد همراه با متاستاز استخوان را کاهش دهند.این نوع استروئیدها با استروئیدهای ساخته شده توسط بدن و استروئیدهایی که ورزشکاران برای ساختن عضله مصرف می کنند، متفاوت است.

با اینکه استروئیدها می توانند به سرعت درد را کاهش دهند و همچنین از ایجاد برخی از عوارض های سرطان پیشگیری کنند اما همچنان بسیار با احتیاط مصرف می شوند زیرا عوارض جانبی بسیاری به خصوص در صورت استفاده طولانی مدت، دارند.

درمان هدفمند

درمان های دارویی هدفمند بر روی ناهنجاری های خاص سلول های سرطانی، متمرکز هستند.درمان دارویی هدفمند با انسداد این ناهنجاری ها، باعث مرگ سلول های سرطانی می شوند.

برخی از سرطان های به خصوصی مانند سرطان پستان به این نوع روش درمانی، به خوبی پاسخ می دهند.

پرتو درمانی خارجی

در پرتو درمانی از پرتوهای پر انرژی و قدرتمند مانند اشعه ایکس و پروتون ها برای کشتن سلول های سرطانی، استفاده می شود.زمانیکه درد ناشی از متاستاز استخوان با مصرف داروها کاهش نیابد و نواحی کمی از بدن دچار این درد باشند، از روش  پرتو درمانی استفاده می شود.

بسته به موقعیت فرد بیمار پرتوها از یک دوز خیلی شدید یا چند دوز کوچکتر متغیر هستند و همچنین پرتو درمانی در طی بسیاری از  روزها انجام می شود

جراحی

جراحی ها می توانند به تثبیت استخوانی که در معرض شکستگی قرار دارند کمک کنند یا استخوان های شکسته را ترمیم کنند.

جراحی تثبیت استخوان.اگر استخوانی به دلیل وجود متاستاز استخوان در معرض شکسته شدن باشد، جراح با استفاده از صفحات فلزی، پیچ و میخ (تثبیت ارتوپدی) آنها را تثبیت می کند.جراحی تثبیت ارتوپدی موجب کاهش درد و بهبودی عملکرد استخوان ها می شود.پرتو درمانی پس از بهبودی بعد از جراحی، انجام خواهد شد.

جراحی تزریق سیمان به استخوان.استخوان هایی مانند استخوان لگن و ستون فقرات که توسط صفحات فلزی، پیچ و میخ به راحتی محکم و مستحکم نمی شوند با کمک این روش استحکام پیدا خواهند کرد.پزشکان سیمان استخوانی را در استخوان هایی که به دلیل متاستاز استخوانی آسیب دیده یا شکسته اند، به کار می برند.این روش باعث کاهش درد نیز خواهد شد.

ترمیم استخوان شکسته.اگر متاستاز استخوانی باعث شکسته شدن استخوانی شود، جراحان آن را ترمیم خواهند کرد.در این روش از صفحات فلزی، پیچ و میخ استفاده می شود.

تعویض مفصل، مانند تعویض لگن، یک روش درمانی دیگر است.بطور کلی گچ گرفتگی شکستگی استخوان ناشی از متاستاز استخوان، کمکی نخواهد کرد.

گرم کردن و منجمد کردن سلول های سرطانی

کشتن سلول های سرطانی با کمک گرم و منجمد کردن آنها، درد را کنترل خواهد کرد.در صورتیکه یک یا دو قسمت از بدن دچار متاستاز شده باشد و سایر درمان ها پاسخگو نباشند، از این روش استفاده می شود.

در طی فرآیندی که حذف با بسامد رادیویی نامیده می شود، یک سوزن حاوی یک پروب الکتریکی در تومور استخوان قرار می گیرد.الکتریسیته از طریق پروب، بافت های اطراف را گرم می کند، سپس صبر می کنند تا این بافت خنک شود و سپس مجدداً این فرآیند تکرار خواهد شد.

سرما درمانی نیز یک فرآیند مشابه است که در آن تومورها را بسیار سرد می کنند سپس صبر می کنند تا بافت گرم شود و مجدداً این فرآیند تکرار خواهد شد.

عوارض جانبی موجب تخریب بافت های اطراف مانند اعصاب و استخوان ها می شود که این امر خطر شکسته شدن استخوان ها را افزایش خواهد داد.

آزمایش های بالینی

آزمایش های بالینی مطالعاتی در مورد درمان های جدید و روش های جدید استفاده از درمان های موجود است.شرکت کردن در آزمایش های بالینی به افراد بیمار این شانس را می دهد تا از آخرین روش های درمانی بهره مند شوند.با این وجود این روش های درمانی تضمینی نیستند و همچنین روش های جدید، عوارض جانبی ناشناخته ای نیز خواهند داشت.در مورد آزمایش های بالینی رایج با پزشکتان صحبت کنید.

فیزیوتراپی

یک فیزیوتراپیست برنامه ای را طراحی می کند تا به بیماران کمک کند تا قدرت بدنی شان را افزایش دهند و عملکردشان را نیز بهبود ببخشند.او همچنین ممکن است استفاده از وسایل کمکی را، برای سازگاری پیدا کردن با شرایط، توصیه کند.برای مثال استفاده از وسایلی مانند عصا و واکر کمک می کند تا هنگام راه رفتن فشار کمتری به استخوان آسیب دیده وارد شود.از عصا برای بهبود تعادل و از بریس برای تثبیت ستون فقرات استفاده می شود.

همچنین فیزیوتراپیست انجام تمرینات ورزشی خاصی را برای کمک به حفظ قدرت بدنی و کاهش درد، توصیه خواهد کرد.

راهکارهایی برای کنار آمدن با بیماری

مقابله با متاستاز استخوان به چیزی بیش از تحمل درد استخوان نیاز دارد.همچنین شامل کنار آمدن با این خبر است که سرطان از محل اصلی خودش خارج شده است.

سرطان هایی که متاستاز پیدا می کنند، به سختی معالجه خواهند شد.با این وجود افراد مبتلا به متاستاز استخوان نیز می توانند سال ها زندگی کنند.پزشک سعی می کند تا در افراد بیمار، درد را کاهش دهد و عملکرد آنها را بهبود ببخشد تا بتوانند به فعالیت های روزمره خود ادامه دهند.

هر فردی با روش مخصوص به خودش با بیماری سرطان کنار خواهد آمد.تا زمانیکه متوجه شوید که چه روشی برای شما بهتر است، می توانید از موارد زیر کمک بگیرید:

اطلاعات بیشتری در مورد متاستاز استخوان بدست آورید تا بتوانید درباره مراقبت از خودتان تصمیم بگیرید.از پزشکتان اطلاعاتی درباره بیماری سرطان و روش های درمانی آن بگیرید.همچنین می توانید با استفاده از منابع معتبر، اطلاعات خود را بیشتر کنید.در صورتیکه خودتان به تنهایی مشغول به تحقیق هستید بهتر است تحقیقتان را از مکان هایی مانند انجمن ملی سرطان شروع کنید.

فردی را پیدا کنید تا بتوانید با او صحبت کنید.اگرچه دوستان و اعضای خانواده می توانند بهترین گزینه باشند اما در برخی از موارد کنار آمدن با تشخیص این بیماری، بسیار شوکه کننده و دشوار است.در این موارد صحبت کردن با یک مددکار اجتماعی، مشاور، روحانی یا یک مشاور مذهبی، مفید واقع خواهد شد.

با سایر نجات یافتگان بیماری سرطان صحبت کنید.در صورت صحبت کردن با افرادی که از بیماری سرطان نجات پیدا کرده اند، آرام خواهید شد.آنها می توانند به شما بینشی منحصر به فرد در مورد وضعیتتان بدهند.همچنین می توانید با موسسات مربوط به سرطان تماس بگیرید و درباره گروه های حمایتی اطراف محل زندگی تان، اطلاعات کسب کنید.

با بیماری خود کنار بیایید.کنار آمدن با این حقیقت که بیماری سرطان دیگر قابل درمان نیست، ممکن است دشوار باشد.در برخی از افراد داشتن ایمان قوی، این پروسه را آسانتر خواهد کرد.

همچنین می توانید از کسانی که شرایطتان را درک می ‌کنند مانند مشاوران، مددکاران اجتماعی یا روحانیون، مشاوره بگیرید. همچنین بسیاری از افراد با نوشتن خواسته هایشان و گفت و گو درباره آنها با عزیزانشان، اطمینان حاصل می کنند که خواسته های پایان زندگی شان شناخته شده و مورد احترام قرار می گیرد.

آمادگی برای ملاقات با پزشک

در صورت مشاهده علائم و نشانه های نگران کننده ابتدا به پزشک عمومی مراجعه نمایید.در صورتیکه در گذشته به دلیل بیماری سرطان تحت درمان قرار داشتید، حتی اگر سالها پیش بیماری درمان شده بود، باز هم پزشکتان را مطلع سازید.در صورتی که پزشک تشخیص دهد که به متاستاز استخوان مبتلا شده اید، شما را به یک متخصص ارجاع خواهد داد.

به دلیل محدود بودن زمان ملاقات، بهتر است که از پیش کاملاً برای آن آماده باشید. در اینجا اطلاعاتی آورده شده است که به آماده شدن شما کمک خواهد کرد.

آنچه می توانید انجام دهید

آگاهی از هرگونه محدودیت های پیش از قرار ملاقات.در زمان تعیین وقت ملاقات حتماً سوال کنید که آیا انجام کاری پیش از قرار ملاقات ضروری است یا خیر.

یادداشت کردن تمامی علائم تجربه شده.که شامل هرگونه علائمی حتی آنهایی که به دلیل مراجعه شما به پزشک نامربوط هستند نیز می شود.

یادداشت کردن اطلاعات شخصی کلیدی.که شامل تغییرات اخیر در زندگی و یا استرس های بزرگ است.

تهیه کردن لیستی از همه داروهای مصرفی،مکمل ها و ویتامین ها.

یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان را همراه با خود ببرید.گاهی اوقات به خاطر سپردن همه اطلاعات دریافتی هنگام مراجعه به پزشک، دشوار خواهد بود بنابراین بهتر است فردی را همراه با خود ببرید تا در صورتیکه مطالب گفته شده توسط پزشک را فراموش کردید، او آنها را به خاطر داشته باشد.

یادداشت کردن تمامی سوالاتی که می خواهید از پزشک بپرسید.

تهیه کردن لیستی از سوالاتی که می خواهید از پزشکتان بپرسید، کمک می کند تا بتوانید وقت بیشتری را با او سپری کنید.سوالات اساسی برای بیماری سرطان که باید از پزشک پرسیده شود عبارتند از:

محتمل ترین دلیل ایجاد علائم من چیست؟

آیا دلایل دیگری نیز وجود دارد؟

دادن چه نوع آزمایش هایی ضروری است؟

چه نوع درمان هایی رایج هستند و شما کدامیک از آنها را توصیه می کنید؟

پیش بینی شما چیست؟

آیا درمان های آزمایشی و یا آزمایش های بالینی مناسب من وجود دارد؟

من مبتلا به بیماری های دیگری نیز هستم.آیا آنها بر روی درمان من اثر خواهند داشت؟

آیا برای داروهایی که برای من تجویز کرده اید،جایگزینی وجود دارد؟

آیا بروشوری است که بتوانم همراه با خود ببرم؟چه نوع وبسایت هایی را توصیه می کنید؟

آیا نیاز به ویزیت مجدد خواهد بود؟

علاوه بر سوالات ذکر شده، چنانچه در طول ملاقات سوال دیگری برایتان پیش آمد، تردید نکنید و حتماً آن را بپرسید.

از پزشک چه انتظاری می رود

پزشک نیز سوالاتی از شما خواهد پرسید.آماده بودن برای جواب دادن به آنها می تواند کمک کند تا وقت بیشتری با پزشک خود سپری کنید.این سوالات عبارتند از:

چه زمانی اولین علائمتان را تجربه کردید؟

علائم مزمن هستند و یا گاهی اوقات پیش می آیند و سپس از بین می روند؟

شدت علائمتان در چه حدی است؟

آیا عواملی وجود دارند که باعث بهبودی علائمتان شوند؟

آیا عواملی وجود دارند که باعث بدتر شدن علائمتان شوند؟