ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

هپاتوسلولار کارسینوما (کارسینوم سلول های کبد) Hepatocellular Carcinoma

نگاه کلی

هپاتوسلولار کارسینوما  (HCC)، شایع ترین نوع سرطان اولیه کبد است. این نوع سرطان اغلب در افراد مبتلا به بیماری های مزمن کبدی، مانند سیروز ناشی از بیماری های هپاتیت B یا هپاتیت C رخ می دهد.

عوامل خطرساز(ریسک فاکتور ها)

خطر ابتلا به هپاتوسلولار کارسینوما -که رایج ترین نوع سرطان کبد است- در افراد مبتلا به بیماری های طولانی مدت کبدی بیشتر است. احتمال بروز این بیماری در افرادی که کبد آنها در اثر هپاتیت B یا هپاتیت C زخم شده باشد، مقادیر زیادی الکل می نوشند یا تجمع شدید چربی در کبد داشته باشند، بیشتر است.

تشخیص

آزمایش ها و روش هایی که برای تشخیص کارسینوم سلولهای کبدی استفاده می شود عبارت است از:

  • آزمایش خون برای ارزیابی عملکرد کبد
  • تصویربرداری ، مانند CT و MRI
  • در بعضی موارد، نمونه برداری از کبد برای آزمایش

درمان

بهترین روش درمانی برای هر فرد با توجه به اندازه و محل کارسینوم سلولهای کبدی، عملکرد کبد و سلامت کلی فرد انتخاب می شود.

درمان های هپاتوسلولار کارسینوماعبارتند از:

عمل جراحی. معمولاً در جراحی بافت سرطانی و حاشیه بافت سالم تومور برداشته می شود. همچنین این روش می تواند یک گزینه درمانی مناسب برای افرادی که در مراحل اولیه سرطان کبد هستند ولی کبد همچنان عملکرد طبیعی خود را حفظ کرده است، باشد.

جراحی پیوند کبد. جراحی برای برداشتن کل کبد و جایگزینی آن با کبد فرد اهدا کننده نیز یکی از گزینه های درمانی می باشد. که می تواند برای افرادی که سرطان کبد در آنها به سایر بافت ها گسترش نیافته است، کمک کننده باشد.

از بین بردن سلول های سرطانی با استفاده از گرما یا سرما. برای افرادی که نمی توانند تحت عمل جراحی قرار گیرند، روش های فرسایشی برای از بین بردن سلولهای سرطانی در کبد با استفاده از گرما یا سرمای شدید توصیه می شود. این روش ها به صورت فرسایش توسط امواج رادیوفرکانس (امواج رادیویی)، کرایوابلیشن و فرسایش با استفاده از الکل یا میکروویو(ریز موج) می باشند.

شیمی درمانی یا پرتو درمانی مستقیم سلول های سرطانی. پزشکان با عبور کاتتری از طریق رگ های خونی، داروهای شیمی درمانی را وارد کبد می کنند (کموامبولیزاسیون)، گاهی نیز از کره های کوچک شیشه ای پرتوزا (رادیوآمبولیزاسیون) برای پرتورسانی مستقیم به سلول های سرطانی کبد استفاده می شود.

پرتو درمانی. در صورتی که به هر دلیلی امکان جراحی وجود نداشته باشد، پرتودرمانی با استفاده از تابش اشعه ایکس یا پروتون توصیه می شود. رادیوتراپی استریوتاکتیک بدن (SBRT) نوع خاصی از پرتودرمانی است که به طور همزمان تعداد زیادی پرتو را بر روی یک نقطه از بدن متمرکز می کند.

دارو درمانی هدفمند. داروهای هدفمند نقاط ضعف خاصی را در سلول های سرطانی مورد حمله قرار می دهند و باعث کاهش روند پیشرفت بیماری در افراد مبتلا به سرطان های پیشرفته کبدی می شود.

ایمونوتراپی. داروهای ایمونوتراپی از سیستم ایمنی بدن که با میکروب ها مبارزه می کنند، برای حمله به سلولهای سرطانی استفاده می کنند. ایمنی درمانی می تواند گزینه ای برای درمان سرطان پیشرفته کبد باشد.

آزمایش های بالینی. آزمایش های بالینی به افراد این فرصت را می دهد تا روش های درمانی جدید سرطان کبد را تجربه کنند. از پزشک خود بپرسید آیا واجد شرایط شرکت در یک آزمایش بالینی هستید یا خیر.