ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

پاپیلومای اینتراداکتال (داخل مجاری) Intraductal Papilloma

نگاه کلی

تومورهای پستان همیشه نشانه سرطان پستان نمی باشند، زیرا برخی از بیماری های خوش خیم پستان نیز می توانند باعث ایجاد توده شوند. پاپیلوم داخل مجاری، یکی از این بیماری ها است.

پاپیلوم داخل مجاری یک تومور کوچک و خوش خیم است که در مجرای شیر در پستان ایجاد می شود. این تومورها از غده و بافت فیبری و همچنین رگ های خونی ساخته شده اند و بیشتر در زنان بین سنین ۳۵ تا ۵۵ سال، دیده می شود. هیچگونه عوامل خطرساز شناخته شده ای منجر به ایجاد پاپیلوم داخل مجاری نمی شود.

انواع پاپیلوم داخل مجاری

پاپیلومای داخل مجاری منفرد، نوعی تومور منفرد است که در مجاری بزرگ شیری پستان رشد می کند. این تومور معمولاً به صورت یک توده کوچک در نزدیکی نوک پستان احساس می شود و ممکن است باعث ترشح یا خونریزی از نوک پستان نیز شود. البته وجود این نوع توده، خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش نخواهد داد.

مجاری دورتر از نوک پستان کوچک‌تر هستند و پاپیلوم‌ها در این ناحیه معمولاً به صورت دسته‌هایی از تومورهای کوچک ظاهر می‌شوند. این تومورها پاپیلوم های متعدد نامیده می شوند و خطر ابتلا به سرطان پستان را به دلیل ارتباط پاپیلوم های متعدد با یک بیماری پیش سرطانی پستان به نام هیپرپلازی آتیپیک، کمی افزایش می دهند.

بیماری ای به نام پاپیلوماتوز نیز گاهی اوقات با پاپیلوم های داخل مجاری، در یک گروه قرار می گیرد. این بیماری زمانی ایجاد می شود که سلول های موجود در مجاری شیر، رشد بیش از حد و غیر طبیعی داشته باشند. همچنین پاپیلوماتوز، خطر ابتلا به سرطان پستان را نیز افزایش خواهد داد.

علائم

پاپیلوم داخل مجاری می تواند باعث بزرگ شدن پستان و توده های موجود در آن و ترشحات نوک پستان شود. برخی از افراد نیز ممکن است درد یا ناراحتی را در پستان خود تجربه کنند.

پاپیلوم داخل مجاری معمولاً به صورت یک توده بزرگتر در نزدیکی نوک پستان یا به صورت چندین توده کوچکتر دورتر از نوک پستان فرد ظاهر می شود. این توده ها معمولاً ۱ تا ۲ سانتی متر عرض دارند اما می توانند بزرگتر نیز باشند. البته اندازه توده به اندازه مجرای محل رشد آن بستگی دارد. گاهی اوقات حتی فرد نمی تواند توده را احساس کند.

علائم پاپیلوم داخل مجاری بسیار شبیه به سایر انواع تومورهای پستان می باشد. درصورت مشاهده یا احساس توده ای در پستان خود، حتماً به پزشک مراجعه نمایید. زیرا پزشک می تواند هر گونه نگرانی شما را برطرف سازد و برای کمک به تشخیص، توده را بررسی کند.

آیا این عارضه ممکن است در مادران شیرده نیز رخ دهد؟

اگر از پستان مادر شیرده خون بیاید چه؟ دلیل این خونریزی در اوایل شیردهی، زمانی که نوک پستان ها دردناک و آسیب دیده می باشند، احتمالاً شیر خوردن نوزاد می باشد. کمک گرفتن از مشاور شیردهی، این مشکل را حل خواهد کرد.

درصورتی که این خونریزی به دلیل وجود پاپیلوم داخل مجاری باشد، ترشحات خونی تنها از مجرای یک پستان می آید و بدون درد می باشد.

پستان ای را که خونریزی می کند ببندید و شیر آغشته شده با خون را دور بریزید. همچنین شیر دادن را با پستان دیگر خود ادامه دهید و درصورتی که شیر خود را با دستگاه پمپ می دوشید، این کار را به آهستگی انجام دهید.

خونریزی معمولاً بدون هیچ درمانی و به خودی خود متوقف خواهد شد اما درصورت تداوم خونریزی پس از چند روز، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است نیاز به درمان داشته باشید اما می بایست آن را با احتیاط انجام دهید تا در شیردهی تان اختلالی ایجاد نشود.

پیشگیری از بروز بیماری

هیچ راه خاصی برای جلوگیری از پاپیلوم داخل مجاری وجود ندارد. با این حال می توانید با مراجعه منظم به پزشک برای معاینه پستان، انجام معاینات ماهیانه پستان و انجام ماموگرافی غربالگری منظم، احتمال تشخیص زودهنگام را افزایش دهید. همچنین اگر درباره هر موردی مربوط به سلامت پستان خود نگران هستید باید با پزشک خود تماس بگیرید.

تشخیص

اگر پزشک به وجود پاپیلوم داخل مجاری مشکوک باشد، سونوگرافی پستان را توصیه خواهد کرد. این نوع آزمایش تصویربرداری در نشان دادن پاپیلوم موثرتر از ماموگرافی استاندارد است. با این حال، ماموگرافی نیز برای بررسی انواع دیگر ناهنجاری ها انجام می شود.

ممکن است نیاز به انجام آزمایش های اضافه تری نیز باشد که عبارتند از:

نمونه برداری از پستان می تواند برای رد کردن احتمال سرطان انجام شود. پزشک در نمونه برداری از پستان، یک سوزن نازک را در بافت پستان فرد وارد کرده و برخی از سلول‌ها را برمی‌دارد. این نوع نمونه برداری، آسپیراسیون با سوزن ظریف نامیده می شود. اما اگر بیمار از نوک پستان خود ترشح داشته باشد ممکن است پزشک بخواهد نمونه برداری با کمک جراحی را انجام دهد زیرا اینگونه می تواند بافت پستان را دقیق تر بررسی کند.

همچنین درصورت داشتن ترشح از نوک پستان، پزشک ممکن است بخواهد ترشحات پستان را به صورت میکروسکوپی بررسی کند تا بتواند به جست و جوی سلول های سرطانی بپردازد.

داکتوگرام نیز می تواند در تشخیص به پزشک کمک کند. داکتوگرام نوعی اسکن ساده است که به تعیین علت اصلی ترشحات نوک پستان کمک خواهد کرد. در طول این آزمایش، رنگ کنتراست به مجاری پستان، تزریق می شود تا پزشک بتواند آنها را راحت تر با اسکن مشاهده کند. اگرچه امروزه ممکن است در برخی موارد، از این آزمایش استفاده شود اما تا حد زیادی با سونوگرافی جایگزین شده است.

درمان

درمان استاندارد این عارضه، جراحی برای برداشتن پاپیلوم و قسمت آسیب دیده مجرای شیر می باشد. این جراحی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، به این معنی که فرد بیمار در طول جراحی خواب می باشد.

بسته به شدت بیماری، ممکن است نیاز باشد که یک شب در بیمارستان بمانید. معمولا یک زخم کوچک در نزدیکی نوک پستان خود، از برش خواهید داشت. جای زخم ممکن است در ابتدا باقی بماند اما این اسکار به مرور زمان محو خواهد شد.

بافت های برداشته شده در طول جراحی برای وجود سلول های سرطانی مورد آزمایش قرار می گیرند. در صورت یافتن سلول های سرطانی، درمان بیشتری لازم خواهد بود.

چشم انداز بلند مدت

چشم انداز افراد مبتلا به پاپیلوم داخل مجاری پس از برداشتن پاپیلوم با جراحی معمولاً خوب است اما درصورتی که پاپیلوم های متعدد دارید و سن تان نیز زیر ۳۵ سال است می بایست با پزشک خود در مورد افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان صحبت کنید.

با پزشک خود در مورد گروه های حمایتی یا مشاورانی که می توانند در روند درمان به شما کمک کنند، مشورت کنید.