ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

 آلبندازول Albendazole

نام های تجاری: بندکس آلبنزا

موارد مصرف

از این دارو برای درمان برخی عفونت های کرم پهن (مانند نوروسایستیسکوز و بیماری هیداتید) استفاده می شود.

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق تجویز پزشک و معمولاً 1 تا 2 بار در روز به صورت خوراکی مصرف کنید. اگر در بلعیدن قرص مشکل دارید، می توانید آن را خرد کرده یا بجوید و آن را با آب مصرف کنید.

برای برخی از عوارض (مانند بیماری هیداتید)، پزشک ممکن است مصرف این دارو را در یک چرخه درمانی (مثلاً دو بار در روز همراه با وعده های غذایی به مدت 28 روز و سپس قطع دارو به مدت 2 هفته) تجویز کند. طبق دستور پزشک خود عمل کنید.

دوز مصرفی این دارو بر اساس وزن، عارضه و پاسخ به درمان متفاوت است.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. اگر پزشک مصرف این دارو را در یک چرخه درمانی تجویز کرده است، می توانید روز های مورد نظر را در تقویم علامت گذاری کنید.

حتی اگر علائم آن پس از چند روز از بین رفت، مصرف این دارو را تا پایان مقدار تجویز شده ادامه دهید. قطع زود هنگام این دارو می تواند منجر به بازگشت عفونت شود.

داروهای دیگری (مانند داروهای کورتیکواستروئید و داروهای ضد تشنج) نیز ممکن است برای این عارضه تجویز شود. داروها را دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف کنید.

در طول مصرف این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب آن خودداری کنید، مگر اینکه پزشک معالج یا پزشک داروخانه ایمن بودن آن را تایید کرده باشند. مصرف گریپ فروت همراه با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

در صورت تداوم یا تشدید عارضه به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

از عوارض جانبی این دارو می توان به حالت تهوع، استفراغ، دل درد، سردرد یا ریزش موی موقت اشاره کرد. در صورت نداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: سردرد شدید و مداوم، اختلالات بینایی، زردی چشم / پوست، درد شدید معده / شکم، تیرگی ادرار، خستگی غیرعادی، کبودی / خونریزی سریع، علائم عفونت (مانند گلو درد مداوم، تب و لرز)، علائم اختلالات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، گیجی، گرفتگی گردن به سرعت به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، مانند تشنج، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: عارضه های پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو) ، سرگیجه شدید، اختلال در تنفس، به سرعت به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا سایر داروهای ضد التهابی بنزیمیدازول (مانند مبندازول)؛ پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی ابتلا به بیماری کبدی، اختلالات دستگاه صفراوی (مانند انسداد) و اختلالات خون / مغز استخوان؛ مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد بیماری های کبدی شود. از آنجا که نوشیدن الکل خطر ابتلا به بیماری های کبدی را افزایش می دهد، در طول مصرف این دارو، از نوشیدنی های الکلی استفاده نکنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به دندان پزشک خود اطلاع دهید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از آلبندازول نباید باردار شوید زیرا آلبندازول می تواند باعث آسیب به جنین شود. پیش از شروع مصرف این دارو، پزشک باید آزمایش بارداری را تجویز کند. هنگام استفاده از این دارو و به مدت 3 روز پس از قطع درمان، در مورد روش های قابل اطمینان جلوگیری از بارداری استفاده کنید. درصورت بارداری، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید .

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو فقط برای عارضه فعلی شما تجویز شده است. از مصرف آن برای عفونت های دیگر خودداری کنید؛ مگر اینکه پزشک چنین تجویزی داشته باشد.

بهتر است آزمایش های تشخیصی / یا پزشکی (مانند آزمایش عملکرد کبد، شمارش کامل خون) پیش از شروع و در حین مصرف دارو انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. وقت ملاقات ها و آزمایش های خود را نگه دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش