ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

 آمیودارون Amiodarone

نام های تجاری: پاسرون آمیوفارم کردابیت آمیودارون بایو اینداستریا ال.آی.ام آمیودارون هیکما کوردارون آمیودارون-هاملن آمیودارون هیدروکلراید بهریتمین (بیشتر)

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع استفاده از آمیودارون و هربار استفاده مجدد، برگه راهنمای دارو را که توسط پزشک داروخانه ارائه شده است بخوانید. اگر سوالی دارید می­توانید با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو را طبق دستور پزشک معالج بصورت خوراکی و معمولاً یک یا دو بار در روز تجویز می شود. ممکن است بیمار بخواهد این دارو را همراه یا بدون غذا مصرف کند، بنابراین بسیار مهم است که یک روش مصرف انتخاب و براساس آن دارو مصرف شود.

هنگام استفاده از این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر اینکه پزشک خود یا پزشک داروخانه را مطلع کرده باشید تا این کار را با خیال راحت انجام دهید. گریپ فروت می تواند میزان این دارو را در جریان خون افزایش دهد برای این منظور حتما با پزشک داروخانه مشورت کنید.

دوز مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. پزشک ممکن است دوز مصرفی شما را کنترل کند تا دوز مناسب را برای شما پیدا کند. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید. دوز مصرفی دارو را خودسرانه افزایش ندهید و این دارو را بیشتر از زمان تجویز شده مصرف نکنید.

در صورت عدم بهبودی یا تشدید وضعیت به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، یبوست، از دست دادن اشتها، لرزش یا خستگی می توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: کبودی / خونریزی آسان، عدم تعادل، گزگز / بی حسی دست ها یا پاها، حرکات ناموزون، علائم جدید یا تشدید نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا / پا، خستگی غیرمعمول، افزایش غیرمعمول / ناگهانی وزن) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: ضربان قلب سریعتر / کندتر / نامنظم، سرگیجه شدید، غش را بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

آمیودارون به ندرت ممکن است باعث مشکلات تیروئیدی شود، که این اتفاق می تواند باعث کاهش عملکرد تیروئید یا افزایش بیش از حد عملکرد تیروئید شود. در صورت مشاهده علائم افزایش یا کاهش تیروئید مانند عدم تحمل سرما یا گرما، کاهش / افزایش وزن بی دلیل، کم پشت شدن مو، تعریق بیش از حد، عصبی بودن، تحریک پذیری، بیقراری، یا برآمدگی و رشد در جلوی گردن (گواتر)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین این دارو ممکن است باعث ایجاد حساسیت پوستی بیشتر در برابر نور خورشید شود. همچنین در درمان طولانی مدت، به ندرت ممکن است پوست به رنگ خاکستری-آبی رنگ دیده شود. این اثر بر روی پوست ضرری ندارد و ممکن است پس از قطع دارو، رنگ آن به حالت طبیعی برگردد. برای جلوگیری از عوارض پوستی دیگر، سعی کنید مدت زمان کمتری را در معرض نور آفتاب قرار بگیرید. همچنین از غرفه های برنزه کننده و چراغ های خورشیدی استفاده نکنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی/ قرمزی بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

از عوارض دیگر این دارو که به ندرت ممکن است رخ دهد ایجاد تغییرات در بینایی است و حتی در بعضی موارد کوری دائمی گزارش شده است. بنابراین در صورت هرگونه تغییر در بینایی (مانند دیدن هاله یا تاری دید)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف آمیودارون، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از استفاده از این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را ازسابقه پزشکی خود خصوصاً: بیماری کبدی، بیماری ریوی، مشکلات تیروئید مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

آمیودارون ممکن است باعث ایجاد وضعیتی که بر ریتم قلب تأثیر می گذارد (طولانی شدن QT) شود. که این طولانی شدن QT باعث ایجاد علائمی همچون: ضربان قلب سریع / نامنظم (به ندرت کشنده) و علائم دیگری (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که درصورت مشاهده این علائم بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

در صورت وجود شرایط خاص پزشکی در خصوص مصرف آمیودارون یا داروهای دیگر که ممکن است باعث طولانی شدن زمان QT یا افزایش خطر طولانی شدن QT شود و همچنین قبل از مصرف آمیودارون، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی در خصوص سابقه شخصی همچون: مشکلات قلبی (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در EKG) یا سابقه خانوادگی مشکلات قلبی ( طولانی شدن QT در EKG، مرگ ناگهانی قلبی) مطلع سازید.

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. این خطر نیز ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص مانند ("قرص آب" - ادرار آورها)، از دست دادن شدید آب بدن، اسهال یا استفراغ افزایش یابد. در مورد استفاده صحیح از آمیودارون با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه حساسیت بیشتری نسبت به طولانی شدن QT، مشکلات تیروئید و مشکلات ریوی نشان می دهند.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. زیرا هنگام استفاده از آمیودارون نباید باردار شوید. آمیودارون ممکن است به جنین آسیب برساند. اگر باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو می تواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار بگذارد. بنابراین هنگام استفاده از این دارو شیردهی توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: فینگولیمود، داروهای خاص برای درمان هپاتیت C (لدی پاسویر / سوفوسبوویر، سوفوسبوویر).

بسیاری از داروها علاوه بر آمیودارون ممکن است بر ریتم قلب (طولانی شدن QT) تأثیر بگذارند که می توان به دوفتیلید، پیموزید، پروکائین آمید، کینیدین، ​​سومالول، آنتی بیوتیک ماکرولید (مانند کلاریترومایسین، اریترومایسین)، آنتی بیوتیک های کینولون (مانند لووفلوکساسین) اشاره کرد.

سایر داروها می توانند باعث از بین بردن آمیودارون از بدن شوند، که ممکن است بر نحوه عملکرد آمیودارون نیز اثر بگذارد. به عنوان مثال می توان به داروهای ضد قارچ آزول (مانند ایتراکونازول)، سایمتیدین، ​​کوبی سیستات، مهارکننده های پروتئاز (مانند فوزامپرناویر، ایندیناویر)، ریفامایسین ها (مانند ریفامپین)، گیاه گل راعی و غیره اشاره کرد.

آمیودارون می تواند باعث کاهش سرعت دفع سایر داروها از بدن شود، که می تواند بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. از این داروها می توان به کلوپیدوگرل، فنی توئین، داروهای خاص "استاتین" (آتورواستاتین، لوواستاتین)، ترازودون، وارفارین و سایر موارد اشاره کرد.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند ضعف، سرگیجه شدید، ضربان قلب بسیار کند، غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش های تشخیصی / یا پزشکی (مانند EKG، اشعه ایکس قفسه سینه، آزمایش ریه، آزمایش کبد، آزمایش تیروئید، معاینه چشم) را قبل از شروع مصرف این دارو و هنگام مصرف آن و همچنین به صورت دوره ای انجام شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش