ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

 متیل سلولز Methylcellulose

نام های تجاری: ملین سلولزی ملین سیتروسل Citrucel Clear Mix Citrucel Lax (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو برای درمان یبوست استفاده می شود. این دارو باعث افزایش حجم مدفوع می شود که همین امر منجر به دفع مدفوع می شود. همچنین با افزایش مقدار آب در مدفوع، ان را نرمتر و دفع را راحت تر می کند.
متیل سلولز، یکی از انواع ملین ها می باشد که به همراه رژیم غذایی مناسب برای درمان کلسترول بالا نیز استفاده شده است.

زمان و نحوه مصرف

این دارو به طور خوراکی طبق دستور پزشک مصرف شود. در صورت مصرف این دارو بدون نسخه، دستورالعمل های موجود در بسته مطالعه شوند. برای تکمیل اطلاعات مربوط به دارو با پزشک یا داروساز مشورت شود. برای جلوگیری از خفگی ناشی از مصرف این دارو، با یک لیوان آب یا مایع دیگر (8 اونس یا 240 میلی لیتر) مصرف شود. قبل از بلع ویفر، به طور کامل جویده شود.
برای فرم های پودری این دارو، هر دوز با توجه به دستورالعمل های روی برچسب محصول، اندازه گیری شود. در یک لیوان آب یا مایع دیگر (8 اونس / 240 میلی لیتر) شود، کاملاً هم زده و بلافاصله نوشیده شود. در صورت غلیظ شدن، به آن مایع اضافه شود. هنگام تهیه دارو، تنفس انجام نشود زیرا به ندرت باعث واکنش آلرژیک می شود.
دوز دارو براساس شرایط پزشکی، سن و پاسخ به درمان متفاوت می باشد. دارو بیشتر از حد مجاز مصرف نشود.
این محصول، جذب سایر داروهای مصرفی را کاهش می دهد. این دارو 2با فاصله ی ساعت از مصرف داروهای دیگر استفاده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز صحبت شود.
ممکن است 1 تا 3 روز طول بکشد تا این دارو اثر کند. به طور مرتب از این دارو استفاده شود تا بیشترین سود از آن حاصل شود. برای کمک به یادآوری مصرف دارو، هر روز در ساعتی مشخص مصرف شود. این دارو بیشتر از 7 روز مصرف نشود، مگر اینکه پزشک دستور دیگری داده باشد.
در صورت تداوم یا بدتر شدن وضعیت یا خونریزی از مقعد، به پزشک اطلاع داده شود. در صورت وجود مشکل جدی پزشکی، سریعاً باید به پزشک مراجعه شود.

عوارض جانبی

گاز یا گرفتگی معده از عوارض جانبی این دارو می باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن این علائم، به پزشک یا داروساز اطلاع داده شود.
در صورت تجویز این دارو توسط پزشک و بروز عوارض جانبی، فرد باید به یاد داشته باشد که پزشک بیشتر بودن مزایای مصرف این دارو را از عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند، به عوارض جانبی جدی دچار نشده اند.


این محصول باید حداقل با یک لیوان پر آب یا مایع دیگر (8 اونس / 240 میلی لیتر) مصرف شود تا از تورم گلو یا خفگی جلوگیری شود. اگر بعد از مصرف این محصول علائم خفگی مانند درد قفسه سینه، استفراغ، مشکل در بلع یا تنفس مشاهده شد، سریعاً به پزشک مراجعه شود.
واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله عارضه پوستی، خارش، تورم به خصوص صورت و زبان و گلو، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

در صورت وجود حساسیت به این دارو یا آلرژی های دیگر، قبل از مصرف به پزشک یا داروساز اطلاع داده شود. این محصول حاوی مواد غیر فعالی است که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز صحبت شود.
قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی به پزشک یا داروساز شرح داده شود، به خصوص: انسداد معده یا روده ، مشکل در بلع، آپاندیسیت یا علائم آپاندیسیت (مانند حالت تهوع یا استفراغ، درد ناگهانی معده یا شکم)، تغییر ناگهانی در دفع مدفوع که بیش از 2 هفته طول بکشد، خونریزی از مقعد.
تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.
برخی محصولات حاوی شکر یا آسپارتام می باشند. در صورت ابتلا به دیابت، فنیل کتونوریا (PKU) یا هر بیماری دیگری که لازم است از این مواد در رژیم غذایی اجتناب کرد، باید احتیاط شود. در مورد استفاده ایمن از این دارو از پزشک یا داروساز سؤال شود.
در صورت بارداری، قبل از استفاده ی دارو به پزشک اطلاع داده شود.
انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک مشورت شود.

تداخلات دارویی

اثربرخی داروها، در صورت مصرف همزمان آن ها با داروها یا محصولات گیاهی دیگر تغییر می کند که می تواند خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی یا عملکرد نادرست داروها را افزایش دهد. پزشک یا داروساز با تغییر نحوه مصرف یا میزان داروها، مانع از بروز تداخل های دارویی شده و آن ها را مدیریت می کند.
تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی متیل سلولزرا پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و مشکل تنفسی، با مرکز فوریت های پزشکی تماس گرفته شود.

توجه

تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی انجام شوند.
تغییر در سبک زندگی شامل ورزش، نوشیدن آب کافی و رژیم غذایی مناسب با غذاهای غنی از فیبر مانند سبوس، میوه ها یا سبزیجات تازه، از یبوست چلوگیری کرده یا آن را برطرف می کند. با پزشک یا پزشک داروخانه در مورد تغییر مفید سبک زندگی صحبت کنید.

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش