ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آباکاویر Abacavir

نام های تجاری: آباکاویر سولفات زیاژن

موارد مصرف

این دارو با سایر داروهای HIV برای کمک به کنترل عفونت HIV استفاده می شود. این دارو باعث می شود میزان HIV در بدن کاهش یافته و سیستم ایمنی عملکرد بهتری داشته باشد، که ابتلا به عوارض HIV (مانند عفونت های جدید، سرطان) را کاهش می دهد و کیفیت زندگی شما را بهبود می بخشد. آباکاویر به دسته ای از داروها معروف است که به عنوان بازدارنده های نوکلئوزید معکوس ترانس اسکریپتاز-NRTI شناخته می شوند.

این دارو برای درمان عفونت HIV نیست. برای اینکه خطر شیوع بیماری اچ آی وی به دیگران را کاهش دهید باید همه موارد زیر را انجام دهید:

(1) مصرف تمام داروهای اچ آی وی دقیقاً طبق دستور پزشک ادامه دهید ،

(2) همیشه در تمام فعالیتهای جنسی از(کاندوم لاتکس یا پلی اورتان) استفاده کنید ،

(3) وسایل شخصی که ممکن است با خون یا مایعات دیگر بدن (مانند سوزن، سرنگ، مسواک و تیغ) تماس داشته باشند، به اشتراک نگذارید.

برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا پزشک داروخانه مشورت کنید

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق دستور پزشک و معمولا یک الی دوبار در روز، همراه باغدا و یا بدون غذا به صورت خوراکی مصرف گردد. دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی فرد و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود، اما تعیین دوز مصرفی برای کودکان بر اساس وزن است. اگر از شربت این دارو استفاده می کنید. دوز مصرفی را با دستگاه یا قاشق مخصوص با دقت اندازه گیری کنید. و از قاشق آشپزخانه به دلیل عدم دقت کافی خوداری کنید.

از قطع کردن دارو بدون تجویز پزشک خودداری کنید و قبل از تمام شدن دارو، دارو را تهیه کنید. اگر حتی برای مدت کوتاهی استفاده از آباکاویر را متوقف کنید و سپس دارو را مجدداً شروع کنید، احتمال بروز واکنش آلرژیک بسیار جدی (احتمالاً کشنده) افزایش می یابد. قبل از شروع مجدد آباکاویر، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید و مطمئن باشید دسترسی آسان به مراقبت های پزشکی دارید.

نباید مصرف این دارو بیشتر یا کمتر از دوز تجویز شده باشد و همچنین مصرف همزمان این دارو با سایر داروهای HIV ممکن است مقدار ویروس را افزایش دهد و درمان عفونت دشوار تر شود و یا عوارض جانبی را بدتر کند، بهتر است در زمان مصرف این دارو مدتی مصرف آنها متوقف شود، مگر اینکه توسط پزشک دستور داده شود.

بیشترین اثر بخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هروز در یک زمان خاص مصرف کنید.

عوارض جانبی

مشکل خوابیدن یا از دست دادن اشتها از علائم مصرف این دارو میتواند باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده، زیرا او بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

با قوی تر شدن سیستم ایمنی بدن و یا فعال بودن بیش از حد سیستم ایمنی، دفاع مقابل عفونت موجود در بدن آغاز و به دنبال آن علائم بیماری ظاهر می شود این واکنش ممکن است هر زمانی پس از شروع به درمان HIV اتفاق بیوفتد، در صورت بروز هر گونه علائم جدی، از جمله: کاهش وزن غیر قابل توضیح، خستگی شدید، دردهای عضلانی یا ضعف برطرف نشده، سردردهای شدید یا از بین نرفته، درد مفاصل، بی حسی یا گزگز( دستها، پاها، بازوها )، تغییرات بینایی، علائم عفونت (مانند تب، لرز، تورم غدد لنفاوی، مشکل تنفس، سرفه، زخم های پوستی غیر قابل بهبود)، علائم پرکاری تیروئید (مانند تحریک پذیری، عصبی بودن، عدم تحمل گرما، ضربان قلب سریع، تپش نامنظم قلب، برجستگی چشم ها، رشد غیرمعمول در گردن یا تیروئید معروف به گواتر)، علائم یک مشکل عصبی خاص معروف به سندرم گیلن باره (مانند مشکل تنفس یا بلع، حرکت دادن چشم ها، افتادگی صورت، فلج، مشکل در تکلم)، علائم بیماری کبد (مانند حالت تهوع یا استفراغ که متوقف نمی شود، از دست دادن اشتها، درد معده یا شکم، زردی چشم یا پوست، ادرار تیره) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند : تغییرات ذهنی یا خلقی (مانند افسردگی، اضطراب)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به ندرت، باعث ایجاد مشکلات شدید (گاهی کشنده) کبدی و تجمع اسید لاکتیک در خون (اسیدوز لاکتیک) شده است. این عوارض جانبی جدی ممکن است بیشتر در خانمها و بیماران چاق دیده شود. در صورت داشتن هر یک از علائم جدی زیر، از جمله: علائم مشکلات کبدی (مانند حالت تهوع یا استفراغ که متوقف نمی شود، درد معده یا شکم، زردی چشم یا پوست، ادرار تیره)، علائم لاکتیک، اسیدوز (مانند تنفس عمیق یا سریع، خواب آلودگی، حالت تهوعیا استفراغ)، با پزشک خود صحبت کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات کبدی (مانند هپاتیت B یا C، سیروز)، مشکلات کلیوی، مصرف الکل. مطلع سازید.

این دارو ممکن است خطر حمله قلبی را افزایش دهد. درباره خطرات و مزایای درمان و راه های کاهش خطر بیماری های قلبی با پزشک خود صحبت کنید. اگر مشکلات قلبی دارید، سیگار می کشید یا سایر مواردی که خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد مانند فشار خون، دیابت یا سطح کلسترول بالا به پزشک خود بگویید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

اگر باردار هستید قبل از استفاده از این دارو درباره ی خطرات و فواید با پزشک خود مشورت کنید، درمان می تواند خطر انتقال عفونت HIV به کودک شما را کاهش دهد. درباره ی خطرات و فواید مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو و همچنین HIV می تواند از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شود، در نتیجه از شیردهی خودداری کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی آباکاویر را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: الکل، متادون، اورلیستات.

این دارو نباید با داروهای دیگری که حاوی آباکاویر هستند مصرف شود. برچسب سایر داروهای مصرفی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید حاوی آباکاویر نیستند. اگر سوالی دارید، با پزشک یا پزشک داروساز مشورت کنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند آزمایش کبد ،مقدار ویروس موجود در بدن، تعداد سلول های T) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند. هیچ یک از وقت هایی که با پزشک و آزمایشگاه دارید را پشت گوش نیاندازید

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود ،از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

شربت یا قرص آباکاویر را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و برای جلوگیری از رطوبت ماده خشک کننده را در بسته دارو نگاه داشته. شربت آباکاویر را می توان در یخچال نگهداری کرد و از یخ زدن آن جلوگیری کنید. ممکن است شربت آباکاویر با گذشت زمان از رنگ شفاف یا زرد به رنگ قهوه ای تبدیل شود. از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش