ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

زایتیگا (آبیراترون) Zytiga (Abiraterone)

نام های تجاری: زایتیگا یونسا زایبرون ابیراترون استات براتیگا ابیراترون اکتِ (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو برای درمان سرطان پروستات استفاده می شود. آبیراترون به دسته ای از داروها معروف است که به عنوان ضد آندروژن (ضد تستوسترون) شناخته می شوند. تستوسترون، یک هورمون طبیعی، به رشد و گسترش سرطان پروستات کمک می کند. آبیراترون از تولید تستوسترون جلوگیری می کند، در نتیجه رشد و گسترش سرطان پروستات را کند می کند.

این دارو نباید برای زنان یا کودکان تجویز شود.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (125 میلی گرم ؛ 250 میلی گرم ؛ 500 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

ممکن است برندهای مختلف این دارو دوزهای مختلفی داشته باشند. بدون دستور پزشک برند های این دارو را تغییر ندهید.

این دارو باید طبق دستور پزشک، معمولاً یک بار در روز، با معده خالی (حداقل 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا) مصرف گردد، مصرف ابیراترون همراه با غذا میزان این دارو و خطر عوارض جانبی را در بدن بسیار افزایش می دهد.

دارو را به صورت کامل قورت دهید .از له کردن یا جویده شدن دارو خودداری کنید. در صورت بارداری یا احتمال باردار بودن از تماس با دارو شکسته یا خرد شده بدون دستکش باید جلوگیری شود و نباید حتی گرد و غبار ان را تنفس کنند.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. حتی پس از بهبودی علائم نیز مصرف دارو نباید قطع شود. حتماً تمام داروهای مورد استفاده خود (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک و داروساز خود بگویید.

برای بهترین عملکرد به طور مرتب از این دارو استفاده کنید. برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. هیچ دارویی را برای سرطان پروستات خود متوقف نکنید، مگر اینکه دکتر گفته باشد. متوقف کردن داروها باعث می شود سرطان با سرعت بیشتری گسترش یابد.

در صورت تداوم یا بدتر شدن وضعیت خود (مانند دشوارتر شدن ادرار، افزایش درد استخوان) به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

سردرد، گرگرفتگی، درد مفاصل، دل درد یا علائم شبیه سرماخوردگی ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو ممکن است فشار خون شما را افزایش دهد. فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید و در صورت بالا بودن نتایج به پزشک اطلاع دهید. پزشک ممکن است فشار خون شما را با دارو کنترل کند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: افزایش ادرار، ادرار دردناک، گرفتگی عضلات / ضعف، درد پا، تورم در پا / پا، شکستگی استخوان، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: درد قفسه سینه، احساس تنگی نفس در حالت استراحت، ضربان قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید، غش کردن، علائم بیماری کبد (مانند حالت تهوع / استفراغ که فوراً انجام نمی شود، کاهش اشتها، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره) بلافاصله از کمک پزشکی استفاده کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، خصوصاً: سکته قلبی قبلی، فشار خون بالا، مشکلات کبدی.

آبیراترون ممکن است شرایطی ایجاد کند که بر ریتم قلب تأثیر بگذارد (طولانی شدن QT). طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث ضربان قلب سریع / نامنظم جدی (به ندرت کشنده) و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که بلافاصله به مراقبت پزشکی نیاز دارد.

در صورتیکه شرایط پزشکی خاصی داشته باشید یا داروهای دیگری مصرف کنید که ممکن است باعث طولانی شدن زمان QT شود، خطر طولانی شدن QT ممکن است افزایش یابد. قبل از استفاده از آبیراترون، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید و در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر: برخی مشکلات قلبی (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در EKG)، سابقه خانوادگی برخی مشکلات قلبی (QT طولانی شدن در EKG، مرگ ناگهانی قلب).

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. این خطر ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند داروهای ادرار آور / "قرص های آب") یا داشتن شرایطی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ افزایش یابد. با پزشک خود در مورد استفاده بی خطر از آبیراترون صحبت کنید.

استفاده طولانی مدت از داروهای کورتیکواستروئید به همراه آبیراترون می تواند پاسخ دادن به استرس های جسمی را برای بدن دشوارتر کند. بنابراین، قبل از جراحی یا درمان اضطراری، یا اگر دچار بیماری / جراحت جدی شده اید، به پزشک یا دندانپزشک بگویید که از این دارو استفاده می کنید یا طی 12 ماه گذشته از این دارو استفاده کرده اید. در صورت بروز خستگی غیرمعمول / شدید یا کاهش وزن، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. اگر به مدت طولانی از این دارو استفاده می کنید، یک کارت هشدار یا دستبند شناسه پزشکی همراه داشته باشید که استفاده شما از این دارو را مشخص می کند.

قبل از انجام جراحی، کلیه داروهای مورد استفاده خود (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه طولانی شدن QT، حساسیت بیشتری نشان دهند (نگاه کنید به بالا).

به دلیل خطر آسیب به جنین، مصرف این دارو در حین بارداری توصیه نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. (همچنین به بخش هشدار مراجعه کنید)

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

از آنجا که مشخص نیست که آیا آبیراترون به مایع منی منتقل می شود یا خیر، مردانی که از این دارو استفاده می کنند و با زنان باردار رابطه جنسی برقرار می کنند، باید حتی در صورت انجام وازکتومی، از کاندوم لاتکس استفاده کنند. مردانی که از این دارو استفاده می کنند و با زنانی که در سنین باروری هستند رابطه جنسی برقرار می کنند، باید در تمام تماس های جنسی از کاندوم لاتکس و شکل قابل اعتماد دیگری برای جلوگیری از بارداری (مانند دیافراگم با اسپرم کش) استفاده کنند. استفاده از فرم های معتبر کنترل بارداری را طبق دستورالعمل تا 3 هفته پس از قطع درمان با آبیراترون ادامه دهید.

تداخلات دارویی 

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سایر داروها می توانند بر از بین بردن آبیراترون از بدن شما تأثیر بگذارند، که ممکن است بر نحوه عملکرد آبیراترون تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین)، داروهایی که برای درمان تشنج استفاده می شود (مانند کاربامازپین، فنی توئین، فنوباربیتال، پریمیدون)، گیاه گل راعی و غیره اشاره کرد.

سوء مصرف

در صورتیکه کسی بیش از حد مصرف کرده و علائم جدی مانند از دست دادن یا مشکل تنفس دارد، با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

آزمایشات آزمایشگاهی و / یا پزشکی (مانند فشار خون، سطح پتاسیم، آزمایش عملکرد کبد، آزمایش PSA خون) باید قبل از شروع درمان، به طور دوره ای برای کنترل پیشرفت خود یا بررسی عوارض جانبی، انجام شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

در صورت فراموشی یک دوز از دارو، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و برای جلوگیری از رطوبت ماده خشک کننده را در بسته دارو نگاه داشته و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش