ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آتروپین و دیفنوکسیلات Atropine & Diphenoxylate

نام های تجاری: لوموتیل وی-آترو لوموکوت لونوکس (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو برای درمان اسهال استفاده می شود. به کاهش تعداد و دفعات مدفوع کمک کرده و با کند کردن حرکت روده کار می کند. دیفنوکسیلات به مسکن های مخدر شباهت دارد، اما عمدتا برای کند کردن حرکات روده عمل می کند. آتروپین متعلق به دسته ای از داروهای شناخته شده به عنوان آنتی کولینرژیک است که به خشک شدن مایعات بدن و همچنین کندی حرکت روده کمک می کند. این دارو نباید برای درمان اسهال ناشی از انواع خاصی از عفونت (مانند اسهال مرتبط با سی-دفیسیل به دنبال آنتی بیوتیک) استفاده شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. استفاده از این دارو در کودکان کمتر از 6 سال به دلیل افزایش خطر عوارض جانبی جدی (مانند مشکلات تنفسی) توصیه نمی شود.

زمان و نحوه مصرف

این دارو را معمولاً 4 بار در روز یا طبق دستور پزشک به صورت خوراکی مصرف کنید. دوز درمانی بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت است. در کودکان، دوز درمانی بر اساس وزن تعیین می شود. اگر پس از کنترل اسهال نیاز به ادامه درمان دارید، پزشک توصیه می کند که دوز مصرفی خود را کاهش دهید. دوز خود را افزایش ندهید، یا آن را بیش از زمان تجویز شده استفاده نکنید.

اگر از شکل مایع این دارو استفاده می کنید، دوز را با استفاده از وسایل مخصوص اندازه گیری/قاشق اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا امکان اشتباه در مقادیر دقیق دارویی وجود دارد.

نوشیدن مقدار مناسب مایعات و الکترولیت ها برای جلوگیری از کم آبی بسیار اهمتیت دارد. در صورت بروز علائم کم آبی بدن (مانند تشنگی شدید، کاهش ادرار، گرفتگی عضلات، ضعف، غش) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین در این مدت نیاز به تغییر رژیم غذایی ملایم وجود دارد تا تحریک معده/روده را کاهش دهید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

اگر به طور ناگهانی مصرف این دارو را متوقف کنید، علائم ترک مصرف دارو (مانند گرفتگی معده، حالت تهوع، استفراغ) بوجود می آید. برای کم جلوگیری از عوارض قطع ناگهانی مصرف دارو، پزشک مقادیر تجویزی را به آرامی کاهش می دهد. اگر از این دارو برای مدت طولانی یا در دوزهای بالا استفاده کرده باشید، احتمال عوارض قطع مصرف وجود دارد. در صورت ترک مصرف فورا به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

در صورت عدم بهبودی وضعیت پس از 2 روز به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

خواب آلودگی، سرگیجه، سردرد، خستگی، تاری دید، خشکی دهان و از دست دادن اشتها می تواند از عوارض این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت وجود هر گونه عارضه جانبی جدی، از جمله: درد یا تورم معده/شکم، حالت تهوع شدید، استفراغ، تغییرات روانی/خلقی (مانند گیجی، افسردگی، بی قراری)، بی حسی/ گزگز بازوها/پاها، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر عوارض جانبی بسیار جدی دارید، از جمله: درد/تورم/قرمزی چشم، تغییرات بینایی (مانند دیدن رنگین کمان در اطراف پرتوی نور در شب) فوراً به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا حساسیت به هیوسیامین یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کبد (مانند زردی انسدادی، سیروز)، کم آبی، عدم تعادل مواد معدنی، نوع خاصی از بیماری روده (کولیت اولسراتیو حاد)، سابقه شخصی یا خانوادگی گلوکوم (نوع بسته شدن زاویه) مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

 شکل شربت این محصول امکان دارد حاوی الکل باشد. اگر وابستگی به الکل یا بیماری کبدی دارید، با احتیاط مصرف کنید. از پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد استفاده ایمن از این محصول سوال کنید.

کودکان، به ویژه افراد دارای بیماری سندرم داون، نسبت به عوارض جانبی این دارو حساس تر هستند. در صورت مصرف بیش از حد این دارو توسط کودکان، اثرات بسیار جدی (احتمالاً کشنده) رخ می دهد.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری مصرف شود. خطرات و فواید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: پراملینتید، مهارکننده های MAO (ایزوکاربوکسازید، لینزولید، متاکسالون، متیلن بلو، موکلوبمید، فنلزین، پروکاربازین، رازاگیلین، سافینامید، سلژیلین، ترانیل سیپرومین)، نالترکسون، قرص پتاسیم.

اگر از داروهایی که باعث خواب آلودگی و گیجی می شوند از جمله داروهای شبه افیونی یا مسکن‌های سرفه (مانند کدئین، هیدروکودون)، الکل، ماری‌جوانا (حشیش)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم) شل کننده های عضلانی (مانند کاریزوپرودول، سیکلوبنزاپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) استفاده می‌کنید، به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

برچسب روی تمام داروهای خود را بررسی کنید (مانند آلرژی یا داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی) چرا که می توانند حاوی مواد خواب آور باشند. از پزشک داروخانه نحوه استفاده صحیح داروها را جویا شوید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت خواب آلودگی شدید، ضعف عضلانی، ضربان قلب سریع، تب بالا، تنفس غیرمعمول سریع/آهسته/نامنظم، تشنج، از دست دادن هوشیاری باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید زیرا این کار خلاف قانون است.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش