ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تسنتریک (آتزولیزوماب) Tecentriq (Atezolizumab)

نام های تجاری: آتزولیزومب تسنتریک
توضیحات صوتی:

موارد مصرف تسنتریک 

از این دارو در درمان سرطان های مختلفی (مانند مثانه، پستان، کبد، ریه، پوست) استفاده می شود، آتزولیزوماب به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا با سرطان مبارزه کند. آتزولیزوماب به دسته داروهایی که تحت عنوان آنتی بادی مونوکلونال شناخته می شوند، تعلق دارد.

 

اَشکال دارویی

محلول درون وریدی (1200 میلی گرم در 20 میلی لیتر؛ 840 میلی گرم در 14 میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف تسنتریک 

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو توسط پزشک متخصص و طی 30 تا 60 دقیقه به آرامی در ورید تزریق می شود. امکان بروز واکنش های جدی حین تزریق این دارو وجود دارد به همین دلیل، در صورت بروز علائمی همچون لرز، گرگرفتگی یا سرگیجه، فوراً پزشک یا پرستار خود را در جریان قرار دهید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. در صورت بروز عوارض جانبی جدی، ممکن است پزشک برای مدتی درمان را متوقف کرده و برای بهبود این عوارض، داروهای دیگری (از جمله کورتیکواستروئیدها مانند متیل پردنیزولون یا پردنیزون) را برای فرد تجویز کند.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

عوارض جانبی تسنتریک 

خستگی، از دست دادن اشتها، حالت تهوع یا یبوست می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به خاطر داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: علائم بیماری کبد (مانند حالت تهوع / استفراغ که متوقف نمی شود، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره)، بروز / تشدید سرفه، اسهال، خون / مخاط در مدفوع، مشکلات چشم / بینایی (مانند تاری دید، تغییرات بینایی، درد چشم)، سردرد شدید / مداوم، خشکی /  درد گردن، افزایش / کاهش غیرمعمول وزن، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند گیجی)، عدم تحمل سرما / گرما، ضربان قلب سریع / آهسته / کوبنده / نامنظم، افزایش تشنگی / حجم ادرار، ضعف عضلانی، اختلال تکلم، بی حسی / گزگز دست / پا / بازوها / پا، درد / قرمزی / تورم بازوها / پاها، علائم مشکلات کلیوی (مانند ادرار صورتی / خونی، تغییر در مقدار ادرار، سوزش / ادرار دردناک / غیر قابل کنترل) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: درد قفسه سینه، تشنج

این دارو توانایی فرد در مبارزه با عفونت ها را کاهش داده و احتمال ابتلا به عفونت جدی (به ندرت کشنده) و یا بدتر شدن عفونت های فعلی را افزایش می دهد. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند گلودردی که برطرف نمی شود، تب، لرز)، بلافاصله با پزشک خود صحبت کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف تسنتریک 

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص ابتلا به اختلال سیستم ایمنی بدن (مانند بیماری کرون، کولیت اولسراتیو، لوپوس)، پیوند اعضا، بیماری کبد، اختلالات سیستم عصبی (مانند میاستنی گراویس، سندروم گیلن باره)، عفونت، دیابت، بیماری های قلبی (مانند میوکاردیت) مطلع سازید.

این دارو با کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن، فرد را در معرض ابتلا به عفونت جدید یا تشدید عفونت های پیشین قرار می دهد. از تماس با افراد مبتلا به بیماری های واگیردار (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونتی قرار گرفته اید با پزشک خود صحبت کنید.

بدون موافقت پزشک واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود، زیرا می تواند به جنین آسیب برساند. بنابراین از اشکال قابل اطمینان جلوگیری از بارداری (مانند کاندوم، قرص های ضد بارداری) در طول درمان و حداقل 5 ماه پس از اتمام آن استفاده کنید. اگر باردار شده اید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی هنگام استفاده از این دارو و حداقل 5 ماه پس از آخرین دوز، توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی تسنتریک 

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف تسنتریک 

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

حین مصرف این دارو تست های آزمایشگاهی یا پزشکی (مانند تست های عملکرد کبد و تیروئید، رادیوگرافی قفسه سینه) انجام شود. تمام قرار های پزشکی و آزمایشگاهی را به خاطر داشته باشید.

دوز فراموش شده

مصرف هر دوز طبق برنامه تجویز شده اهمیت زیادی دارد. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک یا داروساز بخواهید تا برنامه جدیدی تجویز کنند.

نگهداری

این دارو در بیمارستان یا کلینیک استفاده می شود و در خانه نگه داری نمی شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش