ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آتنولول Atenolol

نام های تجاری: آتنلول اتنولول اکتولول آتنوکیم آتنولول-شفا آتنولول-جالینوس آتنولول-تدافارم آتنولول-ندا تنورمین (بیشتر)

موارد مصرف

از آتنلول به تنهایی یا همراه با دارو های دیگر در درمان فشار خون بالا استفاده می شود. درمان به موقع فشار خون بالا می تواند از سکته های مغزی، حملات قلبی و بیماری های کلیوی جلوگیری نماید. این دارو همچنین برای درمان درد قفسه سینه (آنژین صدری) و بهبود پس از حمله قلبی استفاده می شود.آتنلول به دسته ای از داروها به نام بتا بلاکرها تعلق دارد که با مسدود کردن عملکرد ماده طبیعی ای مانند اپی نفرین در قلب و رگ ها باعث کاهش ضربان قلب و فشار خون و در نهایت کاهش آسیب به قلب می شود.

 

زمان و نحوه مصرف

دارو را به صورت خوراکی طبق دستور پزشک معمولا 1 الی 2 بار در روز همراه یا بدون غذا مصرف کنید.
آب سیب و پرتقال از جذب کامل دارو به بدن جلوگیری می کنند.بنابراین بهتر است تا 4 ساعت پس از مصرف دارو، از آب سیب یا پرتقال استفاده نکنید مگر به دستور پزشک.
دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.
این دارو برای بیشترین اثرگذاری نیاز به مصرف منظم دارد.بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. همچنین به مصرف دارو حتی در زمان بهبود علائم ادامه دهید. بیشتر افراد مبتلا به فشار خون بالا هیچ علائمی از بیماری ندارند.

این دارو برای اثرگذاری بر روی آنژین، باید به طور مداوم مصرف شود. طبق دستور پزشک برای تسکین حمله آنژین از داروهای دیگر (مانند نیتروگلیسیرین زیر زبانی) استفاده کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.
دارو برای شروع اثرگذاری به یک الی دو هفته زمان، نیاز دارد.در صورت عدم بهبود و بدتر شدن وضعیتتان، پزشک خود را در جریان قرار دهید (برای مثال فشار خون افزایش پیدا کرده است یا بالا باقی مانده است).

عوارض جانبی

سبک سری و سرگیجه، حالت تهوع و خستگی می تواند از عوارض مصرف دارو باشد، تا زمانی که بدن به آن عادت کند. در صورت بدتر شدن علائم و یا استمرار آنها با پزشک خود مشورت کنید.
برای کاهش خطر سرگیجه، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی این کار را انجام دهید.


این دارو باعث کاهش جریان خون در دست و پاها می شود و ممکن است باعث ایجاد احساس سردی در آنها شود.همچنین سیگار کشیدن می تواند این عاطرضه را تشدید کند.بنابراین از سیگار کشیدن خودداری کنید و لباس گرم بپوشید.
به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: علائم جدید یا بدتر نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا یا پا، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرمعمول یا ناگهانی)، ضربان قلب بسیار کند، سرگیجه شدید، غش، مشکل تنفسی، آبی شدن انگشتان دست یا پا (کبودی)، تغییرات خلق و خوی (مانند گیجی، تغییرات خلقی، افسردگی) به پزشک مراجعه کنید.
بروز واکنش جدی آلرژیک به این محصول نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش جدی آلرژیک، از جمله: جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
مواردی که ذکر شد، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عوارض جانبی دیگر به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

در صورت حساسیت به این دارو یا حساسیت به موارد دیگر، پزشک خود را قبل از مصرف دارو، در جریان قرار دهید.همچنین این محصول می تواند شامل عناصر غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک ویا مشکلات دیگر شود.برای اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: انواع خاصی از مشکلات ریتمیک قلب (مانند ضربان قلب آهسته، بلوک دهلیزی - بطنی درجه دو یا سوم)، مشکلات تنفسی (مانند آسم، برونشیت مزمن، آمفیزم)، مشکلات گردش خون (مانند بیماری رینود، بیماری عروق محیطی)، بیماری های کلیوی، نارسایی قلبی، واکنش های آلرژیک جدی از جمله مواردی که نیاز به درمان با اپی نفرین دارند و یک بیماری عضلانی خاص (میاستنی گراویس) مطلع سازید.
این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا تاری دید شود. الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند باعث تشدید سرگیجه شود.تا زمانی که از امن بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری و دید واضح دارد،اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید.مصرف الکل را محدود کنید و در صورت مصرف ماریجوانا با پزشک خود صحبت کنید.
نام تمام محصولاتی ای که مصرف میکنید را قبل ازانجام جراحی به پزشک و یا دندان پزشک ارائه دهید. (محصولاتی از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی)
این دارو به بهبود علائمی مانند ضربان قلب تند و تپش قلب افراد مبتلا به دیابت، معمولاً هنگام پایین آمدن قند خون (هیپوگلیسمی) کمک می کند. سایر علائم کاهش قند خون، مانند سرگیجه و تعریق، تحت تأثیر این دارو قرار نمی گیرند.همچنین این محصول ممکن است کنترل قند خون را دشوارتر کند. قند خون خود را طبق دستور پزشک به طور منظم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. در صورت مشاهده علائم افزایش قند خون مانند افزایش تشنگی یا ادرار، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد تا پزشک داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی شما را تنظیم کند.
اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از این دارو نباید باردار شوید. آتنولول ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. اگر حین استفاده از این دارو باردار شدید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.
این دارو از شیر مادر به نوزاد منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر کودک شیرخوار داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی آتنلول را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.
از محصولاتی که می تواند باعث ایجاد تداخل دارویی شود می توان به دولاسترون اشاره کرد.
مواد تشکیل دهنده برخی از داروها می توانند باعث افزایش فشار خون شوند. نام هر آنچه که مصرف می کنید را در اختیار پزشک داروخانه قرار داده و در رابطه با بی خطر بودن مصرف آنها سوال کنید.( به خصوص داروهای مربوط به سرفه و سرماخوردگی، مکمل های غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن).

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی ای مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.علائم سوء مصرف دارو می تواند شامل ضربان قلب بسیار کند، سرگیجه شدید، ضعف شدید، غش و اختلال در تنفس باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.
تغییراتی در شیوه زندگی – مانند ورزش کردن، ترک سیگار و تغییر رژیم غذایی - می تواند اثر دارو را افزایش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
فشار خون و ضربان قلب خود را حین مصرف این دارو به طور منظم چک کنید و کنترل فشار خون و ضربان قلب خود را بیاموزید و همچنین نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید.همه دارو ها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.
دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش