ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آداپالن Adapalene

نام های تجاری: آدالن آداپالن آکنوپال آکنالن (بیشتر)

موارد مصرف

از ژل آداپالن برای درمان آکنه استفاده می شود. این دارو، تعداد و شدت جوش های صورت را کاهش داده و بهبودی آن ها را تسریع می کند. این دارو از دسته ی دارو های رتینوئیدی می باشد که بر روی رشد سلول ها تاثیر گذاشته و تورم و التهاب را کاهش می دهد.

زمان و نحوه مصرف

پیش از مصرف دارو راهنمای آن را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید. دارو را مطابق نظر پزشک مصرف کنید.

این دارو باید روزی یکبار و پیش از خواب استفاده شود. قبل از استفاده پوست خود را با یک پاک کننده ملایم غیر دارویی شسته و خشک کنید .

اگر از کرم، ژل یا لوسیون دیگری استفاده می کنید؛ قبل و بعد از استفاده از این دارو دستان خود را بشویید. برای استفاده از دارو کافی است یک لایه ی نازک از ژل را روی پوست خود قرار دهید .

این دارو فقط جهت استفاده موضعی روی پوست می باشد. از تماس این دارو با چشم، ناحیه ی مخاطی بینی و دهان اجتناب کنید. در صورت تماس دارو با چشم، آن را با مقدار زیادی آب بشویید. در صورت بروز التهابات چشم با پزشک خود تماس بگیرید. از این دارو بر روی محل زخم، اگزما، خراشیدگی و آفتاب سوختگی استفاده نکنید.

در چند هفته ی اول استفاده از آداپالن ممکن است آکنه تشدید شود؛ زیرا دارو بر روی جوش های زیر پوست تاثیر می گذارد. ممکن است 8_12 هفته طول بکشد تا علائم پوستی فرد بهبود یابد.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.  بیشتر از حد مجاز از دارو استفاده نکنید زیرا در این صورت پوست نه تنها بهبود پیدا نمی کند بلکه خطر بروز عوارض جانبی مانند قرمزی و درد افزایش می یابد.

این دارو در اشکال مختلف ژل، کرم و لوسیون در دسترس است. انتخاب بهترین گزینه به وضعیت پوست و پاسخ پوست به درمان بستگی دارد. در صورت عدم بهبودی و تشدید عارضه، پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست جذب می شود و ممکن است به جنین آسیب برساند پس نباید در دوران حاملگی از آن استفاده شود..

عوارض جانبی

ممکن است بلافاصله بعد از استفاده از دارو، گرما یا سوزشی روی پوست احساس شود. قرمزی پوست، خشکی، خارش، پوسته پوسته شدن، سوزش خفیف یا  تشدید آکنه در 2 تا 4 هفته ی اول مصرف دارو ممکن است مشاهده شود که معمولاً با ادامه مصرف کاهش می یابد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید. ممکن است پزشک تعداد دفعات یا مقدار مصرف در هر نوبت را کاهش داده یا  از شما بخواهد مصرف دارو را متوقف کنید .

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله قرمزی/التهاب شدید پوست، احساس سوزش شدید، آبریزش و قرمزی چشم (کونژونکتیویت/التهاب ملتحمه)، تورم پلک و تغییر رنگ پوست را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش شدید آلرژیک به این دارو نادر است با این حال در صورت مشاهده علائم آلرژیک جدی از جمله راش (عارضه پوستی )، خارش/ تورم ( به ویژه در صورت/ زبان / گلو )، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی فورا به پزشک مراجعه کنید .

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا دارو های حاوی ویتامین A یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص اگزما مطلع سازید .

این دارو ممکن است حساسیت پوست را نسبت به آفتاب افزایش دهد، در نتیجه نباید مدت زمان زیادی را زیر نور آفتاب ماند. در دوره درمان، از آفتاب گرفتن یا سولاریوم باید خودداری شود. باد یا سرما نیز می تواند به عنوان محرکی بر روی پوست عمل کند. روزانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و پوست را با لباس مناسب بپوشانید. در صورت مشاهده آفتاب سوختگی، تاول یا قرمزی پوست فورا به پزشک خود اطلاع دهید و تا بهبود کامل آفتاب سوختگی از دارو استفاده نکنید .

هنگام استفاده از این محصول از الکترولیز، اپیلاسیون و مصرف موبر های شیمیایی در مناطق تحت درمان خودداری کنید .

اگر اخیراً از محصولاتی حاوی سولفور، رزورسینول یا سالیسیلیک اسید استفاده کرده اید، آداپالن را با احتیاط مصرف کنید. پیش از مصرف آداپالن کمی صبر کنید تا آثار داروها کم شود.

از آنجا که این دارو از طریق پوست جذب می شود و می تواند به جنین آسیب برساند، پیش از بارداری یا در دوران بارداری از این دارو استفاده نکنید .

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید فورا در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک معالج خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً پیش از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی آداپالن را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید؛ بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: محصولات حاوی آلفا هیدروکسی اسید، محصولات حاوی گلیکولیک اسید، محلول های پرم مو، محصولات حاوی الکل/ لیمو/ منتول (مانند آسترینجنت، تونرها، لوسیون های اصلاح)، صابون ها و پاک کننده های دارویی، صابون ها و مواد آرایشی با اثر خشک کنندگی قوی.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. بلعیدن این دارو می تواند خطرناک باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید

اگر از مواد آرایشی استفاده می کنید قبل از استفاده از دارو، پوست را کاملا پاک کنید .

مصرف بعضی از مواد آرایشی و صابون ها می توانند آکنه را تشدید کنند اما استفاده از مرطوب کننده ها معمولاً بی خطر است. هنگام خرید مواد آرایشی، مرطوب کننده ها یا سایر محصولات مراقبت از پوست، به برچسب "غیر کمدوژنیک" یا "غیر آکنه زا" دقت کنید. این محصولات به ندرت آکنه را تشدید می کنند، با این حال از پزشک خود در این مورد که کدام محصول بی خطر است مشورت بگیرید. آکنه در اثر آلودگی ایجاد نمی شود؛ اما تمیز کردن بیش از حد پوست باعت تحریک پوست و تشدید آکنه می شود .

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن در همان روز آن را مصرف کنید، اما اگر تا روز بعد به خاطر نیاوردید از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید، و توجه داشته باشید که دارو نباید یخ بزند. ممکن است نوع نگه داری اشکال مختلف این دارو متفاوت باشد. توضیحات روی دارو را مطالعه کنید یا با پزشک داروخانه خود در مورد نحوه نگهداری دارو صحبت کنید. دارو را در معرض گرما یا آتش قرار ندهید و در حین مصرف دارو سیگار نکشید، زیرا ژل قابل اشتعال است. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش