ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آدفوویر  Adefovir

نام های تجاری: بایوفوویر هپسرا

موارد مصرف

از این دارو در درمان یک عفونت ویروسی مزمن کبدی (هپاتیتB) در افراد بالای ١٢ سال، استفاده می شود. این دارو با کاهش سرعت رشد ویروس، به کم شدن میزان ویروس در بدن کمک می کند. این دارو، داروی درمان قطعی هپاتیت B نیست و از انتقال هپاتیت B به سایر افراد جلوگیری نمی کند.


این دارو آنالوگ نوکلئوتید است.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.
این دارو باید روزی یک بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد.دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.
بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. میزان دوز مصرفی را، مگر به دستور پزشک کم، زیاد و یا متوقف نکنید. قبل از اتمام دارو آن را تهیه کنید.
این دارو به تنهایی برای درمان بیماران آلوده به هپاتیت B و HIV مناسب نمی باشد. به منظور اطمینان از مناسب بودن درمان، انجام آزمایش HIV قبل از شروع و در حین درمان، توصیه می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.
امکان بدتر شدن وضعیت یا کاهش پاسخ به درمان یا تشدید عفونت، در حین درمان یا بعد از آن وجود دارد.
بروز هرگونه عارضه جدید در حین یا پس از درمان را فورا به پزشک اطلاع دهید.

عوارض جانبی

ضعف، سردرد، تب، افزایش سرفه، حالت تهوع، استفراغ، اسهال یا دفع گاز می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.


به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: علائم وجود مشکلات کلیوی(مانند تغییر در مقدار ادرار)، را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص ابتلا به ویروس HIV، مشکلات کلیوی و سابقه انجام پیوند کبد مطلع سازید.
تنها در صورت لزوم، از این دارو در دوران بارداری استفاده کنید. همچنین در رابطه با خطرات و فواید دارو، با پزشک خود صحبت کنید.
هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی آدفوویر را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.
برخی محصولات که می توانند با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: سیدوفوویر، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (مانند ایبوپروفن).
از مصرف محصولات حاوی تنوفوویر همراه با این دارو خودداری کنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.
به منظور جلوگیری از سرایت هپاتیت B به دیگران، سعی کنید "روابط جنسی حفاظت شده" داشته باشید و در حین رابطه جنسی از روش های موثر پیشگیری (مانند کاندوم لاتکس) استفاده کنید. از استفاده از یک سوزن سرنگ به صورت مشترک خودداری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.
ممکن است در حین مصرف این دارو تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند آزمایش های بررسی عملکرد کلیه و یا کبد و آزمایش های مربوط بهHIV) انجام شوند. از انجام منظم آزمایش های پزشکی و مراجعات پزشکی دوره ای در طول درمان و چندین ماه پس از درمان غافل نشوید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معالج خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید .
دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش