آردپارین ardeparin

نام های تجاری:

اطلاعات کلی

آردپارین یک ضد انعقاد هپارینی با وزن مولکولی پایین (LMWH) است که برای پیشگیری از ترومبوز وریدی بعد از عمل استفاده می شود. آردپارین از طریق تخریب پراکسیدی هپارین استخراج شده از مخاط روده خوک حاصل می شود. وزن مولکولی آن بین 2000 تا 15000 با وزن مولکولی میانگین 5500 تا 6500 است.

مکانیسم اثر


آردپارین به آنتی ترومبین III متصل و باعث تسریع فعالیت آن در تخریب فاکتور Xa و لخته می شود، بنابراین ترومبوز را مهار می کند. آردپارین همچنین به هپارین کوفاکتور II، متصل می شود و لخته را مهار می کند. آردپارین بر زمان پروترومبین (PT) اثر ندارد و ممکن است زمان ترومبوپلاستین نسبی فعال (APTT) را افزایش دهد.
داروی آردپارین فعالیت آنتی فاکتور Xa دو برابری در مقابل آنتی فاکتور IIa ، در مقایسه با هپارین غیر اشباع شده دارد که تقریبا فعالیت آنتی فاکتور Xa و فعالیت آنتی فاکتور IIa یکسان دارد.

فارماکودینامیک


آردپارین در مکان های مختلف سیستم های انعقادی نرمال عمل می کند تا واکنش هایی را که منجر به لخته شدن خون و تشکیل لخته های فیبرینی در برون تن و درون تن می شود را مهار کند.

فارماکوکینتیک


- جذب: خوب پس از تزریق زیر جلدی، با فراهمی زیستی متوسط 92٪ (بر اساس فعالیت آنتی فاکتور Xa) جذب می شود.

- متابولیسم: سیستم های کبد و رتیکولو اندوتلیال، محل های بیوترانسفورماسیون هستند.

نیمه عمر: نیمه عمر مفید برای فعالیت آنتی فاکتور Xa به طور متوسط 3/3 ساعت پس از یک تزریق داخل وریدی است، در حالی که نیمه عمر حذف برای فعالیت آنتی فاکتور IIa به طور متوسط 1.2 ساعت پس از یک دوز وریدی است.

موارد مصرف

پیشگیری ترومبوز وریدهای عمقی

مقدار مصرف


برای جلوگیری از لخته شدن خون در رگ ها پس از جراحی عمومی شکم در بیماران با خطر متوسط ترومبوآمبولی وریدی
دوز توصیه شده تزریق زیر جلدی 2500 واحد آردپارین در روز است.
درمان پروفیلاکتیک حداقل برای 7-10 روز پس از عمل جراحی و تا زمانی که بیمار به طور کامل تحرک داشته باشد یا خطر بیماری ترومبوتیک کاهش یابد، ادامه یابد.
دوز اولیه باید 2 ساعت قبل یا 6 ساعت بعد از عمل تجویز شود.
پیشگیری از بیماری ترومبو آمبولیک در بیماران غیر جراحی:
دوز توصیه شده از آردپارین 2500 یا 3500 واحد در روز زیرجلدی با توجه به مجموعه ای از عوامل خطر در بیماران است.

پیشگیری از لخته در طی همودیالیز:
2500 یا 3500 واحد آردپارین معمولا به صورت بولوس در جهت شریانی دستگاه دیالیز تزریق می شود.

برای جلوگیری از لخته شدن خون در رگ ها پس از جراحی ارتوپدی مهم در بیماران با خطر بالای ترومبوآمبولی وریدی:
دوز توصیه شده تزریق زیر جلدی 3500 واحد آردپارین در روز است.
درمان پروفیلاکتیک حداقل برای 7-10 روز پس از عمل جراحی و تا زمانی که بیمار به طور کامل تحرک داشته باشد یا خطر بیماری ترومبوتیک کاهش یابد، ادامه یابد.
دوز اولیه باید 2 ساعت قبل یا 6 ساعت بعد از عمل تجویز شود.

پیشگیری ثانویه از عود مجدد ترومبوآمبولی وریدی در بیماران مبتلا به ترومبوز ورید عمقی و خطر بالا گذرا:
آردپارین را می توان با دوز ثابت 3500 واحد روز (تا حداکثر 3 ماه) در بیمارانی که درمان ضد انعقادی برای ترومبوز ورید عمقی با یا بدون آمبولی ریوی دریافت کرده اند، به عنوان جایگزین داروی ضد انعقاد خوراکی و یا در موارد منع مصرف آنها استفاده کرد.
درمان ترومبوز ورید عمقی بزرگسالان:
به عنوان یک قاعده کلی، 5000، 7500 یا 10000 واحد آردپارین باید با دوز 115 واحد بر کیلوگرم در روز ، یک بار در روز، برای 2 ± 7 روز تزریق زیرجلدی شود. این رژیم با توجه به وزن بدن - به محدوده های زیر مربوط می شود:
مقدار وزن بدن

<50 کیلوگرم 0.2 میلی لیتر (5000 واحد)

50-70 کیلوگرم 0.3 میلی لیتر (7500 واحد)

> 70 کیلوگرم 0.4 میلی لیتر (10،000 واحد)

در بیماران با وزن بیش از 100 کیلوگرم ، دوز باید بسته به وزن، در سطح 115 واحد بر کیلوگرم در روز تنظیم شود.

معمولا داروهای ضد انعقادی خوراکی 3-5 روز پس از اولین تزریق 5000 واحد، 7500 واحد یا 10000 واحد آردپارین شروع می شود و دوز تنظیم خواهد شد تا سطح INR بین 2-3 حفظ شود. ضد انعقاد خوراکی معمولا حداقل برای 3 ماه مصرف می شود.

استفاده در کودکان زیر 18 سال توصیه نمی شود.

موارد منع مصرف


خونریزی فعال , اندوکاردیت باکتریایی , بیماری کبدی شدید , سابقه ترومبوسایتوپنی ناشی از هپارین با یا بدون ترومبوز , انعقاد داخل عروقی منتشر
حساسیت به آردپارین یا هپارین، وجود شرایط افزایش خونریزی، بیماری پانکراس شدید، دارای آسیب یا قصد جراحی مغز، نخاع، چشم و یا گوش، بی حسی نخاعی یا اپیدورال در بیماران مصرف کننده آردپارین منع مصرف دارد.

عوارض جانبی


لک پوستی غیر عادی , درد در محل تزریق , کبودی , افزایش ترانس آمینازها
خارش محل تزریق

تداخلات دارویی


داساتینیب , ایپیلی موماب , بتریکسابان , اکساپروزین , ایبوپروفن , تیکلوپیدین , وارفارین , کلوپیدوگرل , آسپیرین , آسنوکومارول , پردنیزولون , اوروکیناز | یوروکیناز , آنیسیندیون , راموسیروماب , برمفناک , بنوریلات , کانگرلور , دفیبروتاید
هر دارویی با تزریق عضلانی، سایر ضدانعقادها، NSAID ها، استروئیدها، مهارکننده های پلاکت، داروهای افزایش دهنده پتاسیم خون مانند دیورتیک ها و ضدفشارخون ها، داروهای افزایش دهنده حجم خون مانند دکستران، گلیسریل نیترات

هشدارها


- هپارین های با وزن مولکولی پایین نباید به جای هم دیگر استفاده شوند، زیرا فرآیند تولید، وزن مولکولی، فعالیت های ضد Xa خاص، واحدها و دوز متفاوت است.

- عضلانی تزریق نکنید.

- در صورت استفاده از بیهوشی اپیدورال، آردپارین باید 4 ساعت پس از برداشتن کاتتر شروع شود. دوز بعدی باید بعد از اتمام جراحی داده شود.

در بیماران مبتلا به نارسایی کبد یا نارسایی کلیه، فشار خون بالا کنترل نشده، سابقه بیماری زخم معده-دوازدهه، ترومبوسیتوپنی یا سایر شرایط با افزایش خطر خونریزی یا در بیماران تحت بیهوشی نخاعی یا اپیدورال و / یا سوراخ لومبار، بایستی احتیاط شود.

نکات قابل توصیه


دستها را به خوبی بشوید و در وضعیت راحتی بنشینید یا دراز بکشید.

ناحیه ای از کمر، حداقل 5 سانتیمتر دور از ناف و زخم یا کبودی را انتخاب کنید و با دقت تمیز کنید.

- در روزهای مختلف از مکان های مختلف برای تزریق استفاده کنید، به عنوان مثال، برای اولین بار در سمت چپ، دفعه بعد در سمت راست.

- کلاهک سوزن را از سرنگ آردپارین بردارید.

- برای استریل نگه داشتن سوزن ، مطمئن شوید که با چیزی تماس پیدا نکند.

سرنگ را در یک دست نگهدارید و با دست دیگر خود، با استفاده از انگشت اشاره و انگشت شست، به آرامی پوست ناحیه ای که تمیز کرده اید را بالا بکشید.

- سوزن را به طور کامل با زاویه 90 درجه در پوست فرو کنید.

- تزریق را انجام دهید.

- سوزن را مستقیم بیرون بکشید سپس پوست را رها کنید.

-پوستی که در آن تزریق کرده اید را نمالید تا کبود نشود.

- سعی نکنید کلاهک سوزن را روی سرنگ قرار دهید. آن را در یک سطل بیندازید و درب را محکم ببندید و دور از دسترس کودکان قرار دهید.

اگر تصور می کنید که دوز بیش از حد قوی است (به عنوان مثال، شما خونریزی غیر منتظره ای دارید) یا خیلی ضعیف است (به عنوان مثال، به نظر می رسد دوز اثر نمی کند)، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

این دارو را دسترس کودکان دور نگهدارید. بالای 30 درجه سانتی گراد نگهداری نکنید.منجمد نکنید.

مصرف در بارداری

گروه N ( طبقه بندی نشده )

دارو های مشابه

انوکساپارین , دالتپارین , تینزاپارین , داناپاروئید

منبع

موسسه خدمات دارویی رضوی

 

 

با قوانین سین سا موافقم.