ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آرسنیک تری اکسید Arsenic Trioxide

نام های تجاری: آرسنیک تری اکساید تریزنوکس آرسنیک تریسنال

موارد مصرف

آرسنیک تری اکسید، برای درمان نوعی سرطان خون (لوسمی پرومیلوسیتیک حاد-APL) مصرف می شود.

اَشکال دارویی

محلول داخل وریدی (۱ میلی گرم/میلی لیتر، ۲ میلی گرم/میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو به صورت داخل وریدی توسط پزشک، بیش از ۲ ساعت، معمولاً یک بار در روز یا طبق دستور پزشک، به بیماران تزریق می شود. در صورت واکنش به دارو مانند سرگیجه، گرگرفتگی یا ضربان قلب سریع، تزریق با سرعت کمتری انجام خواهد شد(مثلاً بیش از ۴ ساعت).

دوز، برنامه درمان و طول دوره درمان براساس وزن، وضعیت پزشکی فرد بیمار و میزان پاسخ دهی او به درمان، تعیین خواهد شد. پزشک، آزمایش هایی(برای مثال الکتروکاردیوگرام، مواد معدنی خون) را برای یافتن دوز مناسب برای فرد بیمار، تجویز می کند. در صورت غیر طبیعی بودن ضربان قلب یا آزمایش خون، ممکن است نیاز به تجویز مجدد دوز بعدی باشد.

عوارض جانبی

درد / قرمزی / تورم در محل تزریق، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، معده / شکم درد، خستگی، سرفه، سردرد یا سرگیجه ممکن است ایجاد شود. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

افرادی که این دارو را مصرف می کنند ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوند.با این وجود، پزشک معالجتان این دارو را برایتان تجویز کرده است چرا که براین باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. نظارت دقیق توسط پزشک، خطرات ناشی از این دارو را کاهش خواهد داد.

لوسمی و این دارو، هردو توانایی بدن برای مبارزه با عفونت را کاهش می دهند‌ در صورت بروز علائم عفونت مانند تب بدون دلیل، لرز یا گلودرد مداوم، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

در صورت وقوع هریک از عوارض جانبی جدی زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: خونریزی آسان / کبودی، خونریزی بینی، افزایش تشنگی، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، درد استخوان / مفصل، کاهش اشتها، از دست دادن غیرعادی وزن، درد عضلانی / سفتی / اسپاسم، بی حسی / سوزن سوزن شدن، تورم دست ها / پاها، علائم بیماری کبدی (مانند حالت تهوع / استفراغ مزمن، درد شدید معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره).

در صورت وقوع هریک از عوارض جانبی جدی زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: درد قفسه سینه، سرگیجه شدید / غش کردن، ضربان قلب سریع / نامنظم، سرفه خونی، تغییرات ذهنی / خلقی (به عنوان مثال گیجی)، ضعف عضلانی، مدفوع خونی / سیاه / قیر مانند، استفراغی شبیه به تفاله قهوه.

افرادی که با این دارو درمان می شوند به ندرت ممکن است به سرطان های دیگر مبتلا شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

واکنش جدی آلرژیک نسبت به این محصول، به ندرت رخ می دهد.با این وجود، در صورت مشاهده علائم واکنش جدی آلرژیک از جمله موارد زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: راش، خارش / تورم (مخصوصاً صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی ناشی از واکنش های آلرژیک را در برنمی گیرد.درصورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف آرسنیک در صورت داشتن حساسیت به آن و یا هرگونه حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.این محصول حاوی اجزا غیرفعالی است که منجربه ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات خواهد شد.برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر مطلع سازید: بیماری کلیوی، دیابت.

آرسنیک تری اکسید، باعث ایجاد بیماری های تاثیرگزار بر ریتم قلب نیز می شود(طولانی شدن QT). طولانی شدن QT به ندرت باعث ایجاد علائم جدی(به ندرت کشنده) مانند ضربان قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید، غش کردن می شود.در صورت وقوع این عوارض، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

ابتلا به بیماری خاص و یا مصرف داروهای به خصوصی، خطر ابتلا به بیماری طولانی شدن QT را افزایش خواهد داد.پیش از مصرف آرسنیک تری اکسید، نام تمامی داروهای مصرفی تان را به اطلاع پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه برسانید.همچنین در صورتی که به هریک از بیمادی های زیر مبتلا هستید، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید: مشکلات قلبی خاصی ( نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در الکتروکاردیوگرام)، داشتن سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص ( طولانی شدن QT در الکتروکاردیوگرام، ایست قلبی).

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز، خطر طولانی شدن QT را افزایش خواهد داد. این خطر ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند داروهای ادرار آور / " قرص های آب ") یا داشتن عارضه هایی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ افزایش یابد. در مورد استفاده بی خطر از آرسنیک تری اکسید با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو باعث سرگیجه می شود. الکل یا ماری جوانا ( شاهدانه ) این سرگیجه را تشدید خواهند کرد. تا زمانی که نتوانسته اید فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین آلات و سایر فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند را با دقت انجام دهید، از انجام آنها خودداری نمایید.نوشیدنی های الکل دار را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود صحبت کنید.

آرسنیک تری اکسید، خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد و یا عفونت های فعلی را تشدید می کند. بنابراین برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان خود را به خوبی بشویید. از تماس با افراد مبتلا به عفونت های مسری (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا ) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت قرار گرفته اید یا برای کسب اطلاعات بیشتر، با پزشکتان مشورت کنید.

بدون تائید پزشک، از انجام هرگونه ایمن سازی/واکسیناسیون خودداری نمایید.همچنین از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده را دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) اجتناب کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ ریش تراشی و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری نمایید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو مخصوصاً طولانی شدن QT، حساسیت بیشتری نشان می دهند.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، پزشکتان را مطلع سازید. بیماران زن قبل از شروع مصرف این دارو باید آزمایش بارداری انجام دهند و هنگام مصرف آرسنیک تری اکسید، نباید باردار شوند زیرا این دارو ممکن است به جنین آسیب برساند. همچنین باید در طول مصرف این دارو و به مدت ۶ ماه پس از قطع درمان، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند. بیماران مردی که با زنی در ارتباط هستند، باید هنگام مصرف این دارو و به مدت ۳ ماه پس از قطع درمان، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند. اگر شما یا همسرتان باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو، وارد شیر مادرمی شود. بنابراین به دلیل خطرات احتمالی که نوزاد شیرخوار را تهدید می کند، شیردهی در هنگام مصرف این دارو و به مدت ۲ هفته بعد از مصرف آخرین دوز، توصیه نمی شود.پیش از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد. این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمام داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

علاوه بر آرسنیک تری اکسید، داروهای زیر نیز خطر ابتلا به بیماری طولانی شدن QT را افزایش می دهند: آمیودارون، دافتلید، پیموزاید، پروکائین آمید، کینیدین، سوتالول، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین )، زیپرازیدون و غیره.بنابراین پیش از مصرف آرسنیک تری اکسید، نام تمامی داروهای مصرفی تان را به اطلاع پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه برسانید.

برخی از محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: آسپیرین و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی(مانند ایبوپروفن )، داروهایی که مواد معدنی خون را کاهش می دهند (مانند آمفوتریسین B)، داروهایی که ممکن است به سیستم ایمنی بدن آسیب برسانند (مانند داروهای شیمی درمانی ).

تمامی برچسب های داروهای با نسخه و بدون نسخه را به دقت بررسی کنید زیرا بسیاری از این داروها حاوی تسکین دهنده درد / کاهش دهنده تب (داروهای ضدالتهاب غیر مانند ایبوپروفن، ناپروکسن یا آسپیرین ) هستند که ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهند. در صورتی که پزشک آسپیرین را برای حمله قلبی یا جلوگیری از سکته مغزی، تجویز کند، مصرف آن باید با دوز کم ادامه یابد (معمولاً در دوزهای ۳۲۵-۸۱ میلی گرم در روز). برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه، صحبت کنید.

سوء مصرف

مصرف بیش از حد این دارو می تواند باعث بروز علائم جدی مانند غش کردن یا دشواری در تنفس شود، در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. سایر علائم سوء مصرف این دارو عبارتند از: تشنج، ضعف عضلانی، گیجی.

توجه

تست های آزمایشگاهی/پزشکی (مانند الکترولیت، شمارش کامل سلول های خونی، الکتروکاردیوگرام، گلوکز خون، آزمایش عملکرد کبد، سطح تیامین) حین مصرف این دارو باید انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی تان را حفظ کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز از این دارو طبق دستورالعمل، بسیار حائز اهمیت است و اثرگزاری آن را افزایش خواهد داد. تمام قرارهای پزشکی / آزمایشگاهی را حفظ کنید.در صورت فراموشی مصرف یک دوز از دارو با پزشکتان تماس بگیرید تا برایتان یک برنامه دوز جدید، تعیین کند.

نگهداری

این دارو در کلینیک به بیماران تزریق می شود و قابل نگهداری در خانه نیست.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش