ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آزلاستین (قطره چشمی) Azelastine ophthalmic

نام های تجاری: اوپتیوار

موارد مصرف

این دارو برای درمان خارش چشم ناشی از آلرژی (ورم ملتحمه آلرژیک) استفاده می شود. آزلاستین به گروهی ازداروها با عنوان آنتی هسیتامین ها تعلق دارد. این ماده با مسدود کردن برخی از مواد طبیعی به نام هیستامین که منجر به بروز علائم بینی می شوند، عمل می کند.

از این دارو برای درمان قرمزی و تحریک ناشی از استفاده از لنزهای تماسی استفاده نکنید.

زمان و نحوه مصرف

این دارو را برای چشم آسیب دیده معمولا ًدوبار در روز، طبق تجویز پزشک استفاده کنید.

برای استفاده از قطره های چشمی، ابتدا دست ها را بشویید. برای جلوگیری از ایجاد آلودگی، از لمس نوک قطره چکان و تماس آن با چشم یا هر سطح دیگری خودداری کنید.

اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید، آنها را قبل از استفاده از این دارو از چشم ها خارج کنید و بعد از هر بار مصرف دارو حداقل 10 دقیقه لنز ها را در چشم قرار ندهید. سر خود را به عقب متمایل کنید ، به سمت بالا نگاه کنید و پلک پایین را پایین بکشید تا حالت کیسه ای ایجاد شود. قطره چکان را مستقیماً روی چشم خود نگه دارید و مقدار قطره تجویز شده را بچکانید. به سمت پایین نگاه کنید و به آرامی چشم خود را به مدت 1 تا 2 دقیقه ببندید. یک انگشت خود را در گوشه داخلی چشم که نزدیک بینی می باشد، قرار دهید و فشار ملایمی وارد کنید. این کار از تخلیه دارو جلوگیری می کند. از پلک زدن و مالش چشم ها خودداری کنید. اگر دز بیش از یک قطره است، این مراحل را تکرار کنید. در صورت استفاده از این دارو برای هر دو چشم، این مراحل را برای چشم دیگر خود تکرار کنید. قطره چکان را هرگز نشویید. درپوش قطره چکان را بعد از هر بار استفاده تعویض کنید.

حداقل 5 دقیقه بین استفاده از این دارو و سایر داروهای چشمی (به عنوان مثال قطره یا پماد) که ممکن است استفاده کنید، صبر کنید. از قطره های چشمی قبل از پمادهای چشمی استفاده کنید تا قطره های چشمی به چشم وارد شوند.

بیشترین اثر دارو در صورت استفاده ی منظم آن حاصل خواهد شد. برای پرهیز از فراموشی، آن را هر روز در ساعتی مشخص مصرف کنید. این دارو را طبق زمان تجویز شده مصرف کنید.

از افزایش دوز یا زمان تجویز شده پرهیز کنید. در این صورت نه تنها وضعیت سریع تر بهبود نمی یابد، بلکه خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش خواهد یافت.

در صورت بعدم بهبودی یا تشدید وضعیت با پزشک صحبت کنید.

عوارض جانبی

این دارو ممکن است به مدت یک یا دو دقیقه پس از استفاده به طور موقت سبب خوردگی یا سوزش چشم شود. تاری دید موقتی، سردرد یا طعم تلخ دهان نیز ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هریک از عوارض، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این محصول را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این محصول بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این محصول، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، از جمله درد چشم ها با پزشک صحبت کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش یا تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مطلع سازید.

بعد از استفاده از این دارو، ممکن است بینایی به طور موقت تار شود. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به دید واضح دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید.

قبل از عمل جراحی، تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.

هنگام بارداری، این دارو تنها در صورت نیاز مصرف شود. در مورد خطرات و مزایای این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

مصرف خوراکی این دارو ممکن است مضر باشد. در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از پزشک در مورد روش هایی برای کاهش قرار گرفتن در معرض مواد تشدید کننده علائم آلرژی ( مانند گرده، شوره حیوانات خانگی، ریزگردها، کپک، دود) سؤال کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

بطری حاوی دارو را به صورت ایستاده قرار دهید و در آن را به طور محکم ببندید. مارک های مختلف این دارو وش های نگهداری متفاوتی دارند. برای کسب راهنمایی در مورد نحوه نگهداری انواع تجاری دارو بسته بندی محصول را بررسی کنید یا از پزشک داروخانه سؤال کنید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

داروها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش