ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آسبوتولول Acebutolol

نام های تجاری: اسبوتولول سکترال

موارد مصرف

از آسبوتولول در درمان فشار خون بالا و ضربان ‌قلب ‌نامنظم (آریتمی) استفاده می شود. درمان فشار خون بالا می تواند منجر به جلوگیری از سکته های مغزی، حملات قلبی و بیماری های کلیوی شود. همچنین درمان آریتمی منجر به بهبود عملکرد قلب و کاهش آسیب آن می شود. ضربان قلب نامنظم میتواند بسیار جدی باشد و حتی در مواردی باعث حمله قلبی شود. این دارو از دسته داروهای بتا بلاکر ها است. این دارو با مسدود کردن عملکرد مواد طبیعی ای در بدن مانند اپی نفرین در قلب و رگ ها باعث کاهش ضربان قلب و فشار خون و به دنبال آن کاهش آسیب به قلب می شود.

زمان و نحوه مصرف

دارو را به صورت خوراکی طبق دستور پزشک ۱ یا ۲ بار در روز همراه یا بدون غذا مصرف کنید. دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.
بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.
همچنین برای درمان فشار خون بالا و اثرگذاری دارو به چند هفته زمان نیاز می باشد، بنابراین باید به مصرف دارو حتی در زمان بهبودی علائم نیز ادامه داد. بیشتر افراد مبتلا به فشار خون بالا هیچ علائمی از بیماری ندارند.
دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود (برای مثال فشار خون افزایش پیدا کرده است یا بالا باقی مانده است).

عوارض جانبی

سبکی سر و سرگیجه، حالت تهوع، ناراحتی معده، ضربان قلب کند، اختلال در خواب می تواند از عوارض مصرف دارو باشد، تا زمانی که بدن به آن عادت کند. در صورت تشدید علائم و یا تداوم آنها با پزشک خود مشورت کنید.


این دارو باعث کاهش جریان خون در دست و پاها شده و ممکن است باعث ایجاد احساس سردی در آنها شود. همچنین سیگار کشیدن می تواند این عارضه را تشدید کند. بنابراین از سیگار کشیدن خودداری کرده و لباس گرم بپوشید.
به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: علائم آسم (به عنوان مثال، احساس تنگی در قفسه سینه، تنگی نفس، سرفه، خس خس سینه)، آبی شدن انگشتان دست و پا(کبودی)، بیهوشی، ضربان قلب بسیار کند، ضربان قلب سریع، بدتر شدن یا علائم نارسایی قلبی جدید (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا یا پا، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرمعمول یا ناگهانی)، تغییرات ذهنی و خلقی (مانند گیجی، افسردگی، مشکلات حافظه)، اختلال در دید، علائم بیماری کبدی (مانند ادرار تیره، حالت تهوع مداوم، استفراغ، درد معده یا شکم، زردی چشم یا پوست) فورا به پزشک مراجعه کنید.
بروز واکنش جدی آلرژیک به این محصول نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش جدی آلرژیک، از جمله: جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
مواردی که ذکر شد، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عوارض جانبی دیگر به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

در صورت حساسیت به این دارو یا حساسیت به موارد دیگر، پزشک خود را قبل از مصرف دارو، در جریان قرار دهید،  این محصول می تواند شامل عناصر غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص : مشکلات گردش خون (مانند بیماری رینود، بیماری عروق محیطی)، مشکلات تنفسی (مانند آسم، برونشیت مزمن، آمفیزم)، مشکلات قلبی (مانند نارسایی قلبی، حمله قلبی در گذشته، مشکلات ریتم قلب)، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، اختلالات روحی و خلقی (مانند افسردگی)، یک بیماری عضلانی خاص (میاستنی گراویس)، بیماری تیروئید بیش فعال (پرکاری تیروئید) و واکنش های آلرژیک جدی، از جمله مواردی که نیاز به درمان اپی نفرین دارند مطلع سازید.
این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا تاری دید شود. الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند باعث تشدید سرگیجه شود. تا زمانی که از امن بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری و دید واضح دارد،اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کنید و در صورت مصرف ماریجوانا با پزشک خود صحبت کنید.
نام تمام محصولاتی ای که مصرف می کنید را قبل از انجام جراحی به پزشک و یا دندان پزشک ارائه دهید.

محصولاتی از جمله این دارو به بهبود علائمی مانند ضربان قلب تند و تپش قلب افراد مبتلا به دیابت، معمولاً هنگام پایین آمدن قند خون (هیپوگلیسمی) کمک می کند. سایر علائم کاهش قند خون، مانند سرگیجه و تعریق، تحت تأثیر این دارو قرار نمی گیرند. همچنین این محصول ممکن است کنترل قند خون را دشوارتر کند. قند خون خود را طبق دستور پزشک به طور منظم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. در صورت مشاهده علائم افزایش قند خون مانند افزایش تشنگی یا ادرار، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد تا پزشک داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی شما را تنظیم کند.
تنها در صورت لزوم از این دارو هنگام بارداری استفاده کنید. زیرا نوزادان متولد شده از مادرانی که از این دارو استفاده می کنند، ممکن است با وزن کم متولد شده و نیاز به کنترل و بررسی مشکلاتی از جمله فشار خون پایین و ضربان قلب آهسته دارند. همچنین منافع و عوارض این دارو با پزشک خود بررسی کنید.
این دارو از شیر مادر به نوزاد منتقل می شود. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی آسبوتولول را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.
از محصولاتی که می تواند باعث ایجاد تداخل دارویی شود می توان به فینگولیمود اشاره کرد.
مواد تشکیل دهنده برخی از داروها می توانند باعث افزایش فشار خون شوند. نام هر آنچه که مصرف می کنید را در اختیار پزشک داروخانه قرار داده و در رابطه با بی خطر بودن مصرف آنها سوال کنید. ( به خصوص داروهای مربوط به سرفه و سرماخوردگی، مکمل های غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن. )

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی ای مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند شامل کندی غیر معمول ضربان قلب، سرگیجه شدید، غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.
تغییراتی در شیوه زندگی – مانند ورزش کردن، ترک سیگار و تغییر رژیم غذایی - می تواند اثر دارو را افزایش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
فشار خون و ضربان قلب خود را حین مصرف این دارو به طور منظم چک کنید و کنترل فشار خون و ضربان قلب خود را بیاموزید و همچنین نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید.
دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش