ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آسپاراژیناز Asparaginase

نام های تجاری: السپار آسپاراژیناز اشریشیا کلای آسپاراژیناز ای کلای ال-آسپاراژیناز اسپاداس لئوناز لیوناز بیونیز بیوناز اویناز سلژیناز لاجیکد اسپکتریلا آسپاراژیناز اروینیا کریزانتمی (بیشتر)

موارد مصرف

از آسپاراژیناز برای درمان لوسمی لنفوسیتی حاد (ALL) استفاده می شود. این ماده با محدود سازی رسیدن مواد مغذی مورد نیاز به سلول های تومورال و کند کردن رشد آن ها عمل می کند.

اَشکال دارویی

پودر برای تزریق (10000 واحد بین المللی)

نحوه مصرف 

این دارو به صورت عضلانی، زیر پوستی و یا وریدی توسط متخصص، معمولاً در محیط بیمارستان تزریق می شود. دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است.

ممکن است پزشک برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک، پیش دارو تجویز کند.

در صورتی که پزشک تجویز دیگری برای شما نکرده باشد، هنگام مصرف این دارو مایعات زیادی بنوشید.

عوارض جانبی

درد یا تورم در محل تزریق، حالت تهوع، استفراغ، گرفتگی عضلات شکم، از دست دادن اشتها، سردرد، کمبود انرژی یا خواب آلودگی میتوانند از عوارض مصرف این دارو باشند. حالت تهوع و استفراغ می تواند شدید باشد و در بعضی موارد ممکن است به مصرف داروهای ضد تهوع نیاز داشته باشید. خودداری از خوردن غذا قبل از مصرف این محلول می تواند به رفع حالت تهوع و استفراغ کمک کند. تغییر در رژیم غذایی، مانند خوردن چندین وعده غذایی کوچک، یا محدود کردن فعالیت ممکن است به کاهش برخی از این اثرات کمک کند. در صورت تداوم یا بدتر شدن این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده است چراکه بر این باور است منافع این دارو بیشتر از عوارض آن می باشد بیشتر افراد با مصرف این دارو دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید : درد شدید معده همراه با حالت تهوع / استفراغ، تغییرات ذهنی / خلقی، لرزش، اسپاسم عضلات، درد مفصل، تورم دست ها / پاها / ساق پاها، زردی چشم / پوست، خونریزی غیرمعمول / کبودی (مانند خونریزی بینی، مدفوع سیاه یا خونی)، علائم قند خون بالا (مانند تشنگی غیرمعمول، تکرر ادرار).

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی، فوراً به پزشک مراجعه کنید : تب غیرطبیعی، تغییرات بینایی، غش، سردرد شدید، سرگیجه شدید، تشنج، درد قفسه سینه.

این دارو می تواند توانایی بدن در مبارزه با عفونت را کاهش دهد. در صورت بروز علائم عفونت مانند تب، لرز، زخم های دهان یا لب ها یا گلودرد مداوم، فوراً پزشک خود را مطلع کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو بعید است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: تحریکات پوستی، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور تمام عوارض جانبی این دارو را در بر نمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگر، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

در صورت حساسیت به آسپاراژیناز یا هر نوع حساسیت دیگری، پیش از مصرف آن پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید، خصوصاً : پانکراتیت و بیماری های کبدی.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن فلج اطفال یا واکسن آنفولانزا را از طریق بینی دریافت کرده اند خودداری کنید. همچنین دست های خود را به خوبی بشویید تا از شیوع عفونت جلوگیری شود.

هنگام استفاده از اشیا تیز مانند تیغ یا ناخن گیر احتیاط کنید و برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، از فعالیت هایی مانند ورزش هایی که افراد با یکدیگر در تماس هستند خودداری کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بارداری یا قصد بارداری، پیش از مصرف این محلول به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از آسپاراژیناز نباید باردار شوید. آسپاراژیناز ممکن است به زن باردار و نوزاد آسیب برساند. هنگام استفاده از این دارو و حداقل 3 ماه پس از قطع درمان، در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری تحقیق کنید. همچنین در صورت بارداری، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که آیا آسپاراژیناز به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی آسپاراژیناز را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

مصرف این محصول می تواند نتایج برخی آزمایشات را تغییر دهد. در نتیجه اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و پزشکان شما از مصرف این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

 در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند شمارش کامل سلول های خون، آزمایشات عملکرد کبد، سطح آمیلاز، قند خون) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر به پزشک خود مراجعه کنید.

دوز فراموش شده

مهم است که طبق برنامه پزشک خود آسپاراژیناز را مصرف کنید. در صورت فراموشی مصرف یک دوز، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید تا یک برنامه دوز جدید دریافت کنید.

نگهداری

این دارو در بیمارستان ها و یا کلینیک ها تجویز می شود و در خانه نگهداری نمی شود.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش