ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آفاتینیب Afatinib

نام های تجاری: ژیلوتریف

موارد مصرف

آفاتینیب برای درمان نوع خاصی از سرطان ریه (سرطان ریه سلول غیر کوچک) استفاده می شود. این دارو به دسته ای از داروها است که تحت عنوان بازدارنده های کیناز شناخته می شوند، تعلق دارد. این دارو، رشد سلول های سرطانی را کند می کند و یا متوقف می سازد.این دارو، در برخی از تومورها به پروتئین خاصی (گیرنده فاکتور رشد) متصل می شود.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (۲۰ میلی گرم، ۳۰ میلی گرم، ۴۰ میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف آفاتینبیب و در هربار شروع مجدد آن، برگه راهنما دارو را، در صورت موجود بودن، مطالعه نمایید.درصورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشک معالجتان و یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو، طبق تجویز پزشک، معمولا یک بار در روز حداقل ۱ ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از غذا، مصرف می شود.

دوز مصرفی دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار، میزان پاسخ دهی او به درمان و سایر داروهای مصرفی اش، تعیین خواهد شد‌. حتماً نام تمامی داروهای مصرفی تان را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک معالجتان و یا پزشک داروخانه برسانید.

بیشترین اثرگزاری این دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود.برای کمک به یادآوری این امر، دارو را هر روز و در یک زمان خاص مصرف کنید.

دوز دارو و مقدار مصرفی آن را افزایش ندهید و از آن، طولانی تر از زمان تجویز شده، استفاده نکنید‌. با این کار، بیماری تان سریع تر بهبود نمی یابد بلکه خطرات ناشی از عوارض جانبی، افزایش خواهد یافت.

از آنجاییکه این دارو از طریق پوست و ریه ها نیز قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف و یا گرد قرص آن را تنفس کنند.

عوارض جانبی

زخم های دهان، درد / قرمزی / تورم لب ها، خشکی / خارش پوست، آکنه، خونریزی بینی، آبریزش بینی، حالت تهوع / استفراغ یا از دست دادن اشتها، ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان و یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده است، چرا که براین باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند. اسهال، عارضه جانبی شایعی است.برای کاهش خطر از دادن بیش از حد آب بدن (کمبود آب بدن )، بنابر دستور پزشک، مقدار زیادی مایعات بنوشید.برای کنترل علائم، پزشک ممکن است داروی ضد اسهال (مانند لوپرامید ) تجویز کند. در صورت وقوع موارد زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: اسهال شدید یا مداوم، علائم کم آبی بدن (مانند کاهش غیرعادی ادرار، خشکی دهان / تشنگی غیرعادی، ضربان قلب سریع، سرگیجه / سبکی سر ).

در صورت مشاهده هریک از عوارض جانبی جدی زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: نشانه هایی از بیماری های چشمی (مانند تغییرات در بینایی، قرمزی / درد چشم، حساسیت به نور، ترشحات چشم)، نشانه هایی از سطح پایین پتاسیم در خون (مانند گرفتگی عضلات، ضعف، ضربان نامنظم قلب)، علائم عفونت مثانه (مانند سوزش / درد هنگام دفع ادرار، ادرار مکرر، تب)، علائم عفونت پوستی در اطراف ناخن های دست / ناخن های پا (مانند سوزش پوست / قرمزی در اطراف ناخن، تغییر در رنگ ناخن).

در صورت وقوع هریک از عوارض جانبی جدی زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید:علائم مشکلات ریوی (مانند دشواری تنفس، درد قفسه سینه )، علائم نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا / پا، خستگی غیر عادی / افزایش ناگهانی/غیرعادی وزن )

آفاتینیب به ندرت منجر به ایجاد بیماری های جدی (احتمالاً کشنده) کبد یا پارگی در معده یا دیواره روده (سوراخ شدن) می شود.در صورت مشاهده علائم زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید:ادرار تیره، تهوع مداوم / استفراغ / از دست دادن اشتها، معده / شکم درد، زردی چشم / پوست.

آفاتینیب معمولا باعث ایجاد راش هایی می شود که جدی نیستد. با این وجود، ممکن است نتوانید آن را از راش هایی که نشانه ای از واکنش های شدید هستند، تشخیص دهید. بنابراین، در صورت بروز هرنوع راشی، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

واکنش جدی آلرژیک نسبت به این محصول، به ندرت رخ می دهد.با این وجود، در صورت مشاهده علائم واکنش های جدی آلرژیک از جمله موارد زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: عارضه های پوستی، خارش / تورم (مخصوصاً صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی ناشی از واکنش های آلرژیک را دربر نمی گیرد.در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

در صورت داشتن حساسیت به این دارو و یا هرنوع حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیرفعالی است که منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سابقه پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر مطلع سازید: مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، مشکلات معده / روده (مانند زخم، بیماری دیورتیکول)، بیماری های چشم (مانند خشکی شدید چشم، التهاب قرنیه)، استفاده از لنزهای تماسی. این دارو، حساسیت نسبت به آفتاب را افزایش خواهد داد بنابراین باید زمان کمتری را در آفتاب سپری کنید. از استفاده از اتاقک های برنزه کننده و چراغ های آفتاب پرهیز کنید. در فضای باز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا ایجاد تاول های پوستی یا قرمزی، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک یا دندانپزشک خود برسانید.

مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. پیشگیری از بارداری در حین مصرف این دارو و حداقل برای ۲ هفته پس از قطع درمان بسیار حائز اهمیت است. بنابراین زنان باید از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری (مانند کاندوم، قرص های جلوگیری از بارداری ) در طول درمان و حداقل به مدت ۲ هفته پس از پایان درمان، استفاده کنند. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

از آنجاییکه این دارو از طریق پوست و ریه ها نیز قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف و یا گرد قرص آن را را تنفس کنند.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطرات احتمالی که نوزاد شیرخوار را تهدید می کند، شیردهی هنگام مصرف این دارو و ۲ هفته پس از قطع این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد. این یادداشت، حاوی تمامی تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

سوء مصرف

اگر فردی بیش از حد این دارو را مصرف کند، دچار علائم جدی مانند غش کردن و دشواری در تنفس می شود.در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. سایرعلائم سوء مصرف دارو عبارتند از: حالت تهوع / استفراغ شدید / درد معده، سرگیجه شدید، ضعف.

توجه

این دارو را بصورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

پیش از شروع درمان، برای بررسی پروتئین EGFR در تومور، می بایست تست های آزمایشگاهی خاصی انجام شود.

از انجام منظم تست های آزمایشگاهی/پزشکی دوره ای (مانند تست های عملکرد کبد) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می تواند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، با پزشکتان مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر مصرف یک دوز از دارو را فراموش کرده اید و کمتر از ۱۲ ساعت از زمان معمول مصرف دوز گذشته است، به محض به یاد آوردن، آن را مصرف کنید اما اگر بیش از ۱۲ ساعت از زمان معمول مصرف دوز گذشته است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کنید و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق، در ظرف اصلی اش و دور از نور و رطوبت نگه دارید و از آن در حمام و دستشویی نگهداری نکنید. همواره همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

هیچ گاه داروها را داخل توالت یا چاه های فاضلاب نیندازید مگر اینکه در دستورالعمل مصرف آن، ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن محصول و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش