ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آفلیبرسپت چشمی Aflibercept Ophthalmic

نام های تجاری: آیلیا سرنگ از پیش پر شده آیلیا تیالیا

موارد مصرف

این دارو برای درمان برخی بیماری های خطرناک در چشم (مانند تخریب ماکولای وابسته به سن پیری، رتینوپاتی دیابتی / ورم ماکولا، ادم ماکولا به دنبال انسداد ورید شبکیه) استفاده می شود و می تواند به حفظ قدرت بینایی و جلوگیری از نابینایی کمک می کند.

این دارو متعلق در دسته داروهای بازدارنده های فاکتور رشد شناخته می شوند و نحوه اثر آن با کاهش رشد رگهای خونی غیرطبیعی جدید در چشم و کاهش نشت از این رگهای خونی می باشد.

اَشکال دارویی

محلول داخل چشمی (40 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک متخصص چشم تجویز و تزریق می گردد. چشم آسیب دیده قبل از هر بار تزریق بی حس شده و پس از تزریق، نیاز هست مدتی در مطب پزشک بمانید تا اثر دارو کنترل شود.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود و معمولا پزشک هر 1 یا 2 ماه یکبار این دارو را تجویز می کند، بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم و طبق تجویز پزشک حاصل می شود.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

درد در محل تزریق، احساس وجود جسم خارجی در چشم یا افزایش اشک می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله اشکالی که تار که به نظر می رسد و روی چشم دیده می شوند و پلک های متورم بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، تنگی نفس، تعریق غیرمعمول، ضعف در یک طرف بدن، اختلال تکلم، گیجی.

این دارو به ندرت خطر ابتلا به برخی بیماری های جدی در چشم (اندوفتالمیت یا جدا شدن شبکیه) را افزایش می دهد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم در چشم آسیب دیده، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید: درد، قرمزی، حساسیت به نور، تاری دید، تغییر ناگهانی بینایی، از دست دادن بینایی

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: عفونت چشم فعلی مطلع سازید

این دارو ممکن است باعث تاری دید شود لذا تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. درباره اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری و خطرات مصرف دارو با پزشک مشورت کنید. اگر قصد بارداری دارید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً در مورد خطرات مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.

انتقال این دارو به شیرمادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: محصولات استفاده شده بر روی چشم (مانند قطره های چشم).

سوء مصرف

مصرف بیش از حد این دارو به دلیل تزریق زیر نظر پزشک بعید است با این حال در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

پزشک معاینه های دوره ای چشم را برای نظارت بر پیشرفت و بررسی عوارض جانبی انجام می دهد.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز از این دارو طبق برنامه اهمیت زیادی دارد. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک بخواهید تا یک برنامه تجویز نماید.

نگهداری

این دارو در بیمارستان یا مطب پزشک تزریق می شود و در خانه نگهداری نمی شود.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش