ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آلبوترول Albuterol

نام های تجاری: پرو ایر اچ اف ای پرو ایر رسپی کلیک اکیونب آستالین سالبوایر سالبوترکس ونتالکس سالبومد سالبوتامول سالبودیک ونتولین اچ اف ای ونتولین سالبوتامول سالبوتامول-اکسیر (بیشتر)

موارد مصرف

از آلبوترول (که به آن سالبوتامول نیز گفته می شود) جهت پیشگیری و درمان خس خس سینه و تنگی نفس ناشی از مشکلات تنفسی (از جمله آسم، بیماری انسدادی مزمن ریوی) استفاده می شود. همچنین از این دارو به منظور جلوگیری از آسم ناشی از ورزش، می توان استفاده کرد.

این دارو، یک داروی تسکین دهنده سریع الاثر است و متعلق به دسته ای از داروهاست که به عنوان گشاد کننده برونش شناخته می شوند. این دارو با کاهش انقباضات ماهیچه های اطراف مجاری تنفس را تسهیل می کند. کنترل علائم مشکلات تنفسی می تواند مدت زمان غیبت از محل کار یا مدرسه را کاهش دهد.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. جهت استفاده صحیح از این دارو و تمیز کردن صحیح دهانه، دستورالعمل ها را دنبال کنید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

قبل از مصرف، قوطی را به خوبی تکان دهید. اگر برای اولین بار از قوطی استفاده می کنید یا به مدت ٢ هفته یا بیشتر از آن استفاده نکرده اید و در صورت از کار افتادن اسپری استنشاقی، مطابق دستورالعمل ها، اسپری ها را جهت بررسی در هوا اسپری کنید. وجود غبار نشانه عملکرد صحیح اسپری است. از اسپری کردن دارو در داخل چشم خودداری کنید.

این دارو باید طبق دستور پزشک، معمولاً هر ۴ تا ۶ ساعت بسته به نیاز بیمار از طریق دهان استنشاق می شود. دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. از افزایش میزان دوز مصرفی بدون تأیید پزشک و مصرف طولانی تر از میزان تجویز شده خودداری کنید. استفاده بیش از حد از این دارو خطر بروزعوارض جانبی جدی (احتمالا کشنده) را افزایش می دهد.

در صورت مصرف این دارو به منظور جلوگیری از آسم ناشی از ورزش، مطابق دستور پزشک، معمولاً ١٥تا ٣٠ دقیقه قبل از ورزش ٢ پاف مصرف کنید.

توصیه می شود که از این دارو همراه با اسپیسر (محفظه ای از جنس پلاستیک که از طریق آن می‌توان داروهای استنشاقی مربوط به بیماران آسمی یا بیماری انسدادی مزمن ریه COPD را به خوبی به ریه ها رساند.) استفاده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک خود یا پزشک داروخانه سوال کنید.

در صورتی که 2 پاف از دارو تجویز شده است، حداقل ١ دقیقه بین هر پاف صبر کنید.

اگر به طور همزمان از دستگاه های استنشاقی دیگری نیز جهت مصرف داروهای مختلف استفاده می کنید، حداقل ١ دقیقه بین مصرف هر دارو صبر کنید.

همیشه اسپری استنشاقی تسکین دهنده سریع الاثر را همراه داشته باشید. تعداد دفعاتی که از اسپری استنشاقی استفاده می کنید را در نظر بگیرید و بعد از اتمام تعداد دفعات مصرف، بر طبق تعداد یادداشت شده بر روی بسته بندی، اسپری استنشاقی را از دسترس خارج کنید. همچنین تعداد دفعاتی که اسپری را آزمایش کرده اید را به خاطربسپارید.

لازم است استفاده ی به جا از هر کدام یک از اسپری های استنشاقی خود را بیاموزید و بدانید کدام اسپری را باید به صورت روزانه (داروهای کنترل کننده) و کدام یک را در صورت بدتر شدن ناگهانی وضعیت تنفس(داروهای تسکین دهنده سریع الاثر) استفاده کنید. پیشاپیش در رابطه با انجام اقدامات لازم در صورت ابتلا به سرفه یا تنگی نفس جدید یا وخیم تر، خس خس سینه، افزایش خلط، نتایج نا خوشایند حاصل از بررسی پیک فلومتر، بیدار شدن از خواب شبانه با مشکل تنفسی، استفاده زیاد از اسپری استنشاقی تسکین دهنده سریع الاثر خود، (بیش از ٢ روز در هفته)، یا اگر به نظر می رسد اسپری استنشاقی تسکین دهنده سریع الاثر شما بخوبی کار نمی کند، از پزشک خود سوال کنید. همچنین بدانید که کدام یک از مشکلات تنفسی ناگهانی را خودتان می توانید برطرف کنید و کدام یک نیازمند مراجعه فوری به پزشک می باشد.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

عصبی شدن، رعشه (ترمور)، سردرد، خشکی یا تحریک دهان یا گلو، تغییرات در حس چشایی، سرفه، حالت تهوع یا سرگیجه می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به خاطر داشته باشید که به علت وجود مزایایی بیشتر از خطر عوارض جانبی، پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است. بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

این دارو می تواند منجر به افزایش فشار خون شود. بنابراین مرتبا فشار خون خود را بررسی کنید و در صورت بالا بودن نتایح، به پزشک اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: ضربان قلب سریع یا تند، بلافاصله پزشک خود را مطلع سازید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی نادر اما بسیار جدی، از جمله: درد قفسه سینه، ضربان قلب نامنظم، تنفس سریع، گیجی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

این دارو، به ندرت باعث ایجاد مشکلات شدید و ناگهانی تنفسی یا آسم (برونکوسپاسم پارادوکسیکال) می شود (به ندرت کشنده می باشد). در صورت احساس خس خس سینه، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا داروهای مشابه (ازجمله لوالبوترول،متاپروترنال، تربوتالین) و هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات قلبی (مانند ضربان قلب نامنظم، آنژین،حمله قلبی)، فشار خون بالا، تشنج مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

تنها در صورت لزوم از این دارو در دوران بارداری استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی آلبوترول را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

آلبوترول بسیار شبیه به لوالبوترول می باشد. در صورت استفاده از آلبوترول، از مصرف داروهای حاوی لووالبوترول خودداری کنید.

سوء مصرف 

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت ضربان سریع و نامنظم قلب، تپش قلب، لرزش شدید (ترمور)، تشنج باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند آزمایش ریه، تنفس، فشار خون) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

از تماس با موادی که از طریق ایجاد تحریک یا واکنش آلرژیک باعث تشدید مشکلات تنفسی می شوند، مانند دود سیگار، گرده، شوره موی حیوانات خانگی، گرد و غبار و قارچ ها خودداری کنید.

نحوه استفاده از پیک فلومتر(وسیله ای مناسب جهت اندازه گیری حجم تنفسی که شاخص مهمی برای تشخیص سلامت ریه ها می باشد.) را بیاموزید تا بتوانید به صورت روزانه از آن استفاده کنید و وخیم تر شدن مشکلات تنفسی (مانند قرار گرفتن نشانگر در محدوده زرد یا قرمز، افزایش استفاده از اسپری های تسکین دهنده سریع الاثر) را فوراً گزارش کنید.

از آنجایی که ویروس آنفلوانزا می تواند مشکلات تنفسی را تشدید کند، با پزشک خود یا پزشک داروخانه در رابطه با تزریق سالیانه ی واکسن آنفلوانزا مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و برای نگهداری اسپری استنشاقی ماسک تنفسی آن را جدا کنید. روش نگهداری این دارو میان برند های مختلف آن متفاوت است. برای کسب اطلاعات در رابطه با نحوه نگهداری دارو از هر شرکت دارویی، از دستور العمل های مربوط به شیوه نگهداری داخل بسته بندی یا پزشک داروخانه کمک بگیرید. و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید.

از سوراخ کردن قوطی دارو و قرار دادن آن در معرض حرارت زیاد یا شعله باز پرهیز کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش