ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آلدسلوکین Aldesleukin

نام های تجاری: اینترلوکین-2 آی ال -2 پرولوکین اینترلوکین انسانی نوترکیب-2

موارد مصرف

آلدسلوکین برای درمان سرطان های کلیه یا پوست استفاده می شود. این ماده به نام اینترلوکین 2 در بدن تولید شده و تصور می شود بر سیستم ایمنی بدن اثر می گذارد که منجر به توقف رشد سلول های سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

پودر تزریق داخل وریدی (22000000 واحد بین المللی)

زمان و نحوه مصرف

تجویز این دارو معمولاً به صورت داخل وریدی و طی 15 دقیقه توسط پزشک متخصص می باشد.

این دارو معمولاً هر 8 ساعت و به مدت 5 روز متوالی تجویز می شود. با این حال، پزشک میتواند درمان را به تاخیر انداخته یا یا بسته به نحوه پاسخ بدن به این دارو آن را متوقف کند.

بعد از این دوره درمانی، قبل از استفاده بیشتر از این دارو به فرد زمانی برای استراحت و بهبودی می دهند. یک دوره درمانی که است شامل حداکثر 28 دوز از این دارو باشد.

برای اطمینان از نحوه مصرف دارو طبق دستور العمل تجویزی پزشک زمان های ملاقات خود با پزشک را طبق برنامه انجام دهید. بسته به پاسخ، پزشک تصمیم میگیرد که دوره بعدی را تجویز کند.

میزان داروی مصرفی براساس شرایط پزشکی، وزن، پاسخ به درمان و عوارض جانبی دارو متفاوت است.

عوارض جانبی

تب، لرز، ناراحتی معده، خشکی پوست، سفتی عضلات، اسهال، زخم های دهان، سرگیجه، خواب آلودگی، سردرد، افزایش وزن، حالت تهوع، استفراغ و از دست دادن اشتها می تواند از عوارض این دارو باشند. حالت تهوع و استفراغ می تواند شدید باشد همینطور خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا قبل از شروع مصرف یا محدود کردن فعالیت به کاهش برخی از این اثرات کمک می کند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

حین مصرف این دارو احتمال وقوع عوارض جانبی وجود دارد. با این حال،به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: تورم شکم، درد / ضعف عضلانی، گیجی، اشکال در گفتار، مشکل در راه رفتن، تغییرات بینایی (از جمله کوری موقت)، تغییرات ذهنی / خلقی (به عنوان مثال، افسردگی، تحریک، توهم)، خونریزی / کبودی غیرمعمول، تشنگی، گرگرفتگی، تنفس سریع، علائم نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا / پا، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرمعمول / ناگهانی).

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی زیر، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: ضربان قلب سریع، زردی چشم / پوست، ادرار تیره، استفراغی که شبیه محلول قهوه است.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، تشنج.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات کلیوی، بیماری قلبی (به عنوان مثال، ضربان قلب سریع / نامنظم، حمله قلبی اخیر، آنژین)، بیماری کبدی، بیماری ریوی، مشکلات معده (به عنوان مثال روده ایسکمیک)، سوراخ شدن، زخم خونریزی دهنده)، مقادیر بالای کلسیم (هیپرکلسمی)، سابقه پیوند اعضا، تشنج مطلع سازید

این دارو میتواند انواع خاصی از اختلالات سیستم ایمنی بدن (نوع خودایمن و التهابی) را وخیم تر نماید. قبل از استفاده از این دارو، در در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: بیماری روده خاص (بیماری کرون)، بیماری بافت همبند (اسکلرودرمی)، اختلالات تیروئید، آرتروز، دیابت، بیماری عضلانی / عصبی خاص (میاستنی گراویس)، یک اختلال کلیوی خاص (گلومرولونفریت)، مشکلات کیسه صفرا (کوله سیستیت)، بیماری خاصی از رگهای خونی در مغز (واسکولیت مغزی).

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

درصورت استفاده از رنگ تزریقی (به عنوان مثال، ماده حاجب ید) با استفاده از اشعه ایکس یا روش اسکن، به پزشک خود اطلاع دهید که از این دارو استفاده می کنید.

با افزایش سن عملکرد کلیه کاهش می یابد و این دارو نیز توسط کلیه ها از بدن دفع می شود. بنابراین افراد مسن در هنگام استفاده از این دارو بیشتر در معرض خطر عوارض کلیوی یا تنگی نفس قرار دارند.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید. زنانی احتمال وقوع بارداری در آنها وجود دارد باید هنگام استفاده از این دارو از یک فرم موثر جلوگیری از بارداری استفاده کنند. در مورد استفاده از پیشگیری از بارداری و خطرات و مزایای استفاده از این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل آسیب احتمالی به کودک شیرخوار، در هنگام استفاده از این دارو شیردهی توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: داروهای فشار خون (از جمله مسدود کننده های بتا مانند متوپرولول)، کورتیکواستروئیدها (به عنوان مثال، هیدروکورتیزون، متیل پردنیزولون، پردنیزون)، اینترفرون آلفا، تاموکسیفن، داروهایی که می توانند باعث مشکلات کلیوی شوند (از جمله ایندومتاسین، آمینو گلیکوزیدها مانند به عنوان جنتامایسین)، سایر داروهای ضد سرطان (به عنوان مثال، آسپاراژیناز، سیس پلاتین، داكربازین، متوتركسات).

اگر از داروهایی که باعث خواب آلودگی و گیجی می شوند از جمله الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی و مسکن های افیونی (مانند کدئین) استفاده می کنید، حتماً آن را به پزشک خود اطلاع دهید. برچسب روی تمام داروهای خود را بررسی کنید (مانند آلرژی یا داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی) چرا که می توانند حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شود. از پزشک داروخانه نحوه استفاده صحیح داروها را جویا شوید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تپش قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

از آنجا که امکان بروز وقفه هایی در درمان وجود دارد، تمام قرارهای ملاقات پزشکی / تزریقی را نگه داری کنید.

پیش از شروع درمان با این دارو، پزشک باید قلب، ریه ها، کلیه ها، کبد و وضعیت روانی شخص را بررسی کند. همچنین تست های آزمایشگاهی یا پزشکی (به عنوان مثال، شمارش کامل خون، عملکرد کلیه / کبد / ریه، رادیوگرافی قفسه سینه، فشار خون، نبض، وضعیت ذهنی، وزن، خروجی ادرار) نیز باید به صورت دوره ای انجام شود تا پیشرفت کنترل شده یا عوارض جانبی بررسی شود

برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز از این دارو طبق برنامه اهمیت زیادی دارد. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک یا داروساز خود بخواهید تا برنامه جدیدی تنظیم کند.

نگهداری

قابل انجام نیست. این دارو در بیمارستان تجویز شده و در خانه نگه داری نمی شود.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش