ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آلفوزوسین Alfuzosin

نام های تجاری: یوروکساترال

موارد مصرف

آلفوزوسین در مردان برای درمان علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات-BPH استفاده می شود.

این دارو پروستات را کوچک نمی کند اما با شل شدن عضلات پروستات و مثانه به تسکین علائمی مانند مشکلات در شروع ادرار، جریان ضعیف و نیاز فوری به ادرار کردن کمک می کند.

آلفوزوسین به دسته ای از داروها به عنوان آلفا بلاکر شناخته می شوند.

از این دارو برای درمان فشار خون بالا استفاده نکنید.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق دستور پزشک و معمولاً یکبار در روز بعد از غذا مصرف کنید. بهترین بازدهی این دارو مصرف آن همراه غذا میباشدو مصرف آن با معده خالی اثر آن را کاهش میدهد.

قرص هایی که سرعت انتشار پایینی دارند را نجویید یا خرد نکنید زیرا با انجام این کار تمام دارو سریعا ازاد میشود و خطر عوارض جانبی را افزایش می یابد.

همچنین، قرص ها را تقسیم نکنید، مگر اینکه خط تقسیم داشته باشند و با نظر پزشک یا داروساز باشد. قرص کامل یا خرد شده را بدون خرد کردن یا جویدن قورت دهید.

آلفوزوسین باعث افت ناگهانی فشار خون می شود، که منجر به سرگیجه یا غش کردن میشود، معمولاً چند ساعت پس از مصرف آن هنگام شروع مصرف یا شروع مجدد دوره درمانی، این خطر بیشتر است. در این مواقع به علت امکان بیهوشی مراقب شرایط فیزیکی خود باشید

برای جلوگیری از آسیب ناشی از سرگیجه یا غش، پزشک توصیه میکند که اولین دوز آلفوزوسین را قبل از خواب همراه غذا مصرف کنید تا بدن به عوارض آن عادت کند.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

سرگیجه یا سبکی سر می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده، به آرامی بلند شوید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله سرگیجه شدید، غش کردن، ضربان قلب سریع / نامنظم، درد قفسه سینه به پزشک اطلاع دهید

درمردان، این دارو به ندرت ممکن است باعث نعوظ دردناک یا طولانی مدت برای 4 ساعت یا بیشتر شود. اگر این اتفاق افتاد، استفاده از این دارو را متوقف کرده و بلافاصله به پزشک مراجعه کنید، در غیر این صورت امکان دائمی شدن اختلالات وجود دارد

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف آلفوزوسین، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کبدی، بیماری کلیوی، مشکلات قلبی (مانند درد قفسه سینه / آنژین، حمله قلبی)، فشار خون پایین، برخی مشکلات چشمی (آب مروارید، گلوکوم)مطلع سازید

آلفوزوسین شرایطی ایجاد میکند که بر ریتم قلب تأثیر دارد(مانند طولانی شدن QT). طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث ضربان قلب سریع یا نامنظم جدی (به ندرت کشنده) و علائم دیگری (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که بلافاصله به مراقبت پزشکی نیاز دارد.

درصورت داشتن بیماری خاص یا مصرف داروهای دیگری که باعث طولانی شدن زمان QT شود، این خطر افزایش می یابد.

پیش از مصرف این دارو، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید و در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر: برخی مشکلات قلبی (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در EKG)، سابقه خانوادگی برخی مشکلات قلبی (QT) طولانی شدن در EKG، مرگ ناگهانی قلب)پزش را مطلع سازید

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز خطر طولانی شدن QT را افزایش می دهد. این خطر ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند داروهای ادرار آور / "قرص های آب") یا داشتن شرایطی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ افزایش یابد

در مورد استفاده صحیح از این محصول با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله این دارو یا داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی(از جمله جراحی چشم آب مروارید / گلوکوم) به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه سرگیجه و فشار خون پایین هنگام برخاستن از حالت نشسته یا دراز کش، و طولانی شدن QT حساسیت بیشتری نشان دهند (اشاره شده در بالا). این عوارض جانبی همچنین می تواند خطر افتادن را افزایش دهد.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. مزایا و معایب آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست، قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که با این دارو تداخل دارند مثل: داروهای مسدودکننده آلفای دیگری (مانند پرازوسین، ترازوسین).

اگر شما همچنین دارویی برای درمان اختلال نعوظ-ED یا فشار خون ریوی (مانند سیلدنافیل، تادالافیل) مصرف می کنید، فشار خون شما ممکن است خیلی پایین بیاید که می تواند منجر به سرگیجه یا غش شود. برای کاهش این خطرات پزشک نیاز به تنظیم داروهای شمادارد

این دارو می تواند باعث کاهش سرعت دفع سایر داروها از بدن شود، که می تواند بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. از این داروها می توان به داروهای ضد قارچ آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، بوپسرویر، کوبی سیستات، کلاریترومایسین، نفازودون، مهارکننده های پروتئاز HIV (مانند لوپیناویر، ریتوناویر)، ریبوسیکلب، تلاپراویر، تلیترومایسین و سایر موارد اشاره کرد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

سایر علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تپش قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند آزمایشات پروستات، فشار خون) باید به صورت دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما کنترل شود یا عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش