ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آلمتوزوماب Alemtuzumab

نام های تجاری: کامپث لمترادا

موارد مصرف

المتوزوماب برای درمان نوع خاصی از سرطان خون (لوسمی لنفوسیتی مزمن سلول B، همچنین به عنوان B-CLL نیز شناخته می شود) استفاده می شود. این دارو با کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی کار می کند.

اَشکال دارویی

محلول تزریق داخل وریدی (30 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو از طریق تزریق داخل وریدی در طی 2 ساعت توسط پزشک متخصص تجویز و انجام می شود. دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت است. پزشک جهت کاهش خطر بروز عوارض جانبی، دوز درمانی را به آرامی افزایش می دهد.

قبل از مصرف این دارو، پزشک به شخص داروهای دیگری (مانند استامینوفن، دیفن هیدرامین، کورتیکواستروئیدها) را تجویز می کند تا از بروز عوارض جانبی جلوگیری کند.

همچنین پزشک داروهای دیگری (مانند آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد ویروس) را برای جلوگیری از عفونت در بدن تجویز خواهد کرد. از این داروها طبق دستور پزشک استفاده کنید.

عوارض جانبی

تب، لرز، گرگرفتگی، سرگیجه، تنگی نفس، حالت تهوع، استفراغ یا عارضه های پوستی / خارش خفیف ممکن است در طول تزریق یا پس از آن می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

این واکنش ها بیشتر در هفته اول درمان رخ می دهد. در صورت بروز هر یک از این عوارض فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. گاهی پزشک داروهای دیگری برای کمک به کنترل این علائم تجویز می کند.

احتمال بروز اسهال، درد معده / شکم، خستگی، سردرد، لرزش (لرزش)، اختلال در خواب یا زخم های دهان نیز درشخص وجود دارد. در صورت تداوم یا وخیم شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

احتمال بروز عوارض جانبی در فرد مصرف کننده دارو وجود دارد. با این حالبه یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله : تغییرات ذهنی / خلقی (مانند افسردگی، اضطراب)، درد عضلانی / استخوانی، بی حسی / گزگز شدن بازوها / پاها، ضربان قلب سریع / آهسته / نامنظم، تغییر وزن غیر عادی، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار، ادرار دردناک، ادرار صورتی / خونی، تورم مچ پا / پا)، علائم بیماری کبد (مانند حالت تهوع / استفراغ که متوقف نمی شود، از دست دادن اشتها، شدید معده / شکم درد، زردی چشم / پوست) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو میتواند خطر بروز نوعی عفونت مغزی نادر اما کشنده (لکوآنسفالوپاتی چند کانونی مترقی-PML) را افزایش دهد. در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی، سریعاً به پزشک مراجعه کنید: کلافگی، از دست دادن هماهنگی / تعادل، ضعف، تغییر ناگهانی در تفکر (مانند گیجی، مشکل در تمرکز، از دست دادن حافظه)، صحبت کردن / راه رفتن، تشنج، تغییرات بینایی.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: بیهوشی، درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، گردن درد، ضعف در یک طرف بدن، سردرد شدید و ناگهانی.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: عارضه های پوستی،خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: مشکلات سیستم ایمنی بدن (مانند اچ آی وی)، عفونتهای اخیر / فعلی (مانند سل)، خونریزی / خون، فشار خون بالا، سکته مغزی، سایر سرطان ها، مشکلات کلیوی، مشکلات قلبی، بیماری رگهای خونی (مانند پارگی عروق)، مشکلات تیروئید مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

قبل از تزریق خون، به پزشک اطلاع دهید که از این دارو استفاده می کنید.

بدون موافقت پزشک واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

دست های خود را به خوبی بشویید تا از شیوع عفونت جلوگیری شود.

این دارو همچنین خطر ابتلا به عفونت بسیار جدی ناشی از باکتری لیستریا را افزایش می دهد. در طول درمان و مدتی پس از درمان با این دارو، یا از مصرف غذاهایی که ممکن است حاوی لیستریا باشند (مانند گوشت غذاهای خوشمزه، محصولات شیر ​​و پنیر غیر پاستوریزه، پنیرهای نرم، گوشت / غذاهای دریایی / مرغ نیم پز یا نپخته) خودداری کنید، یا اطمینان حاصل کنید که آن را به خوبی گرم می کنید. جزئیات بیشتر را از پزشک خود بخواهید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های فیزیکی شدید خودداری کنید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از این دارو نباید باردار شویدزیرا این دارو میتواند به جنین آسیب برساند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید آزمایش بارداری را تجویز کند. هنگام استفاده از این دارو و حداقل 3 ماه پس از قطع درمان، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنید. اگر باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک مشورت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در طول درمان و حداقل 3 ماه پس از قطع درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی داروهایی که با این دارو تداخل مصرف عبارتند از سیستم ایمنی را تضعیف کرده و با این کار خطر ابتلای شخص به بیماری را افزایش می دهد (مثل ناتالیزوماب، ریتوکسیماب).

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تپش قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

تست های ازمایشگاهی یا پزشکی (مانند شمارش کامل خون، عملکرد کلیه / کبد / تیروئید، فشار خون) باید قبل از شروع دوره درمانی انجام شود. حین مصرف دارو یا بلافاصله پس از قطع مصرف تمام معاینات پزشکی و آزمایشگاهی را نگه داری کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز از این دارو طبق برنامه تجویز شده اهمیت زیادی دارد. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک یا داروساز خود بخواهید تا برنامه دارویی جدید تنظیم نماید.

نگهداری

این دارو در بیمارستان یا کلینیک تجویز و مصرف می شود و در خانه نگه داری نمی شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش