ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آلپلیزیب Alpelisib

نام های تجاری: پیکرای ویجویس

موارد مصرف

از این دارو برای درمان برخی انواع سرطان پستان استفاده می شود. آلپلیزیب به گروهی از داروها بنام مهارکننده های کیناز تعلق دارد و از طریق کند کردن یا متوقف ساختن رشد سلول های سرطانی عمل می کند.

اَشکال دارویی

قرص (150 میلی گرم، 200 میلی گرم، 50 میلی گرم، 200میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع به مصرف آلپلیزیب و قبل هر بار تکرار دوره مصرف، برگه اطلاعات دارویی را که توسط دکتر داروساز داده می شود را مطالعه کنید و برای دریافت اطلاعات بیشتر با پزشک یا دکتر داروساز صحبت کنید.

این دارو را بصورت خوراکی همراه با غذا و طبق دستور پزشک، معمولی روزی یک عدد، مصرف نمایید. قرص باید بلعیده شود و از جویدن،خورد کردن، و یا نصف کردن آن خودداری کنید. از مصرف قرص های آسیب دیده، خورد شده و ترک دار بپرهیزید.

دز دارو به وضعیت پزشکی بیمار و پاسخ او به درمان بستگی دارد.

دارو زمانی حداکثر فایده خود را دارد که به طور منظم مصرف شود. برای یادآوری بهتر، هر روز دارو را در زمان ثابت و مشخصی مصرف کنید.

در صورت استفراغ بعد از مصرف یک دوز، از مصرف دوز بعدی در همان روز خودداری کنید و آنرا روز بعد در زمان مشخص شده مصرف نمایید.

از افزایش خودسرانه دوز دارو، دفعات مصرف دارو و یا طولانی کردن خودسرانه دوره درمان خودداری نمایید چرا که با این اقدامات نه تنها بیماری شما سریعتر بهبود نمی یابد بلکه خطر ایجاد عوارض جانبی افزایش خواهد یافت.

از آنجاییکه این دارو از طریق پوست و ششها نیز جذب شده و می تواند به جنین آسیب بزند، زنان باردار و یا کسانی که قصد باردار شدن دارند نباید با این دارو تماس داشته باشند و یا ذرات آن را تنفس کنند.

عوارض جانبی

عوارض جانبی که ممکن است در اثر مصرف این دارو بروز کنند عبارتند از: تهوع، استفراغ، خستگی، تغییر در حس چشایی، بی اشتهایی،کاهش وزن، و خشکی پوست. در صورت تداوم ویا بدتر شدن هر یک از این عوارض فورا پزشک یا دکتر داروساز را مطلع سازید.

یکی از عوارض رایج این دارو اسهال است. اسهال شدید می تواند به از دست رفتن آب زیاد از بدن (دهیدراسیون) و مشکلات کلیوی منجر شود. در صورتی که به اسهال مبتلا شدید فورا پزشک را مطلع سازید و برای پیشگیری از دهیدراسیون مایعات کافی بنوشید. همچنین درباره داروهای بهبود دهنده اسهال با پزشک یا دکتر داروساز صحبت کنید.

ممکن است عوارضی مانند احساس درد یا ایجاد زخم در دهان نیز در اثر مصرف این دارو بروز کند. بنابراین دندانها را به دقت و به آرامی مسواک بزنید، از مصرف دهانشویه های حاوی الکل خودداری کنید، دهانتان را با مخلوط آب ولرم وجوش شیرین یا نمک شستشو دهید. بهتر است از غذاهای نرم و آبدار استفاده نمایید.

ریزش موی موقتی نیز ممکن است رخ دهد ولی بعد از اتمام درمان رشد موها به حالت عادی برخواهد گشت.

بیمارانی که این دارو را مصرف میکنند ممکن است عوارض جانبی جدی را تجربه کنند. با این حال پزشک شما با در نظر گرفتن برتری فواید این دارو بر عوارضش آنرا برای شما تجویز نموده است. نظارت دقیق پزشک بر بیمار از ریسک ایجاد این عوارض میکاهد.

در صورت بروز عوارض جدی شامل علائم مشکلات ریوی (مانند تنگی نفس، سرفه،درد قفسه سینه) فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف این دارو می تواند سبب افزایش قند خون شده و از این طریق باعث ایجاد یا بدتر شدن دیابت گردد. در صورت بروز علائم قند خون بالا همچون افزایش حس تشنگی/ تکرر ادرار فورا پزشک خود را مطلع سازید. در صورتی که مبتلا به دیابت هستید باید طبق دستور پزشک قند خون خود را بطور منظم چک کرده و نتیجه را با پزشک خود در میان بگذارید تا در صورت لزوم داروهای دیابت، تمرینات ورزشی یا رژیم غذایی شما را تغییر دهد.

بروز واکنش آلرژیک بسیار شدید به این دارو نادر است. با این حال در صورت بروز هر یک از علائم واکنش آلرژیک جدی که در ادامه اورده شده، فورا به مراکز درمانی مراجعه کنید یا با اورژانس تماس بگیرید: عارضه های پوستی (راش)، علائم شبه آنفولانزا (مانند تب، بدن درد)، تورم غدد لنفاوی، پوسته پوسته شدن پوست، خارش/تورم بخصوص در نواحی صورت/زبان/گلو، سرگیجه شدید، سخت شدن تنفس.

موارد گفته شده لیست کاملی از عوارض جانبی این دارو نمیباشد و در صورت بروز سایر عوارض جانبی با پزشک یا دکتر دارو ساز تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

قبل از مصرف آلپلیزیب پزشک یا داروساز را در جریان حساسیت خود به این دارو و یا ابتلا به سایر انواع آلرژی قرار دهید. این فرآورده دارویی ممکن است حاوی مواد سازنده غیر فعالی باشد که سبب بروز واکنشهای آلرژیک یا سایر مشکلات در بیمار گردد.برای دریافت اطلاعات بیشتر با دکتر داروساز صحبت کنید.

قبل از مصرف این دارو پزشک یا دکتر داروساز را در جریان سوابق پزشکی خود قرار دهید بخصوص سوابق مربوط به: دیابت، بیماری های کبدی، واکنشهای شدید پوستی ( مانند سندرم استیونز-جانسون، اریتم مولتی فرم، نکرولیز اپیدرمی سمی).

قبل از جراحی، لیست تمام محصولات دارویی خود شامل داروهای با نسخه، بدون نسخه و محصولات دارویی را در اختیار پزشک یا دندانپزشک قرار دهید.

افراد مسن تر ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو بویژه افزایش قند خون حساس تر باشند.

مصرف این دارو بر توانایی باروری هم در مردان و هم در زنان تاثیر میگذارد. برای دریافت جزئیات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

از آنجاییکه این دارو از طریق پوست و ریه ها نیز جذب شده و می تواند به جنین آسیب بزند، زنان باردار و یا کسانی که قصد باردار شدن دارند نباید با این دارو تماس داشته باشند و یا ذرات آن را تنفس کنند.

در صورتی که حامله هستید و یا تصمیم به بار داری دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید. زنان باید قبل از مصرف این دارو تست بارداری بدهند و در دوره مصرف این دارو نباید باردار شوند. آلپلیزیب می تواند به جنین آسیب بزند. زنانی که در سن باروری هستند و مردانی که همسران آنها در سن باروری است باید درباره روشهای قابل اعتماد پیشگیری از بارداری برای استفاده در دوره درمان با این دارو و یک هفته بعد از اتمام درمان، با پزشک خود صحبت کنند. در صورتی که شما یا همسرتان در دوره مصرف این دارو باردار شدید درباره فواید و خطرات مصرف این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

نفوذ این دارو به داخل شیر مادر نامشخص است در نتیجه بدلیل خطر احتمالی این دارو برای نوزاد، شیردادن به نوزاد در دوره درمان با این دارو و یک هفته بعد از آخرین دوز توصیه نمی شود. قبل از شیر دادن به نوزاد با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف

در صورت استفاده بیش از حد بیمار از دارو (اووردوز) و بروز علائم جدی مانند بیهوش شدن یا سخت شدن تنفس، فورا با مرکز فوریتهای پزشکی تماس بگیرید.

توجه

 از دادن داروی تجویزی برای شما به دیگران خودداری نمایید.

در دوره مصرف دارو، باید تست های آزمایشگاهی و/یا پزشکی (مانند تست شمارش کامل سلولهای خونی، تست قند خون، تست عملکرد کلیه/کبد) انجام شود.

دز فراموش شده

در صورت فراموشی یک دز، تا 9 ساعت بعد از زمان مصرف دز به محض یادآوری، دز فراموش شده را مصرف نمایید. اگر این زمان بیشتر از 9 ساعت باشد از مصرف دز فراموش شده خودداری کرده و دز بعدی را در زمان خود مصرف نمایید. از دوبرابر کردن دز مصرفی خودداری نمایید.

روش نگهداری

دارو را داخل بسته خود در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. از نگه داشتن آن در محیط حمام یا دستشویی بپرهیزید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

از ریختن دارو به داخل چاه فاضلاب یا دستشویی خودداری کنید مگر اینکه دستورالعمل های موجود این کار را پیشنهاد دهند. در صورت منقضی شدن دارو یا عدم نیاز به آن، دارو را با استفاده از روش های مناسب دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش