ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آلی ترتینوئین موضعی Alitretinoin Topical

نام های تجاری: پنرتین

موارد مصرف

این دارو برای درمان زخم های پوستی در بیماران مبتلا به نوع خاصی از سرطان مربوط به ایدز (سارکوم کاپوزی) استفاده می شود. آلترتینوئین به گروهی از داروها به نام رتینوئیدها تعلق دارد. این دارو بر رشد سلولهای پوستی تأثیر می گذارد.

این دارو همراه با مصرف داروهای خوراکی برای درمان سارکوم کاپوزی (به عنوان مثال، اگر در ماه گذشته به بیش از 10 زخم پوستی دچار شده باشید، یا اگر ریه ها یا سایر اندام ها را تحت تأثیر قرار داده باشد) استفاده می شود.

اَشکال دارویی

ژل موضعی (0.1٪)

زمان و نحوه مصرف

این دارو فقط نحوه استعمال خارجی دارد. قبل از استفاده از دارو حداقل 20 دقیقه بعد از استحمام یا دوش گرفتن صبرکنید تا بدن به خوبی خشک باشد. از میزان کافی دارو برای پوشاندن زخم و معمولاً 2 تا 4 بار در روز یا طبق دستور پزشک استفاده کنید. تماس دارو به داخل زخم الزامی نیست. قبل از پوشاندن ناحیه آسیب دیده با لباس، 3 تا 5 دقیقه فرصت دهید تا دارو خشک شود.

دارو را بر روی پوست سالم قرار ندهید زیرا انجام این کار باعث افزایش تحریک می شود. از برخورد دارو به چشم، بینی، دهان، مقعد، واژن یا نوک آلت تناسلی خودداری کنید. و درصورت تماس با این مناطق آن را با آب و صابون شست وشو دهید.

دستان خود را بعد از استفاده بشویید، مگر اینکه از این دارو برای درمان موضعی دست استفاده می کنید. بعد از استفاده از دارو حداقل 3 ساعت استحمام و شنا نکنید.

ناحیه آسیب دیده را تحت فشار قرار ندهید،آن را نپوشانید و از پانسمان مناسب استفاده کنید،مگر اینکه پزشک نظر دیگری داشته باشد

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

از سایر محصولات پوستی، به جز روغن معدنی، روی جای زخم استفاده نکنید. شما می توانید حداقل 2 ساعت قبل یا بعد از استفاده از این دارو از روغن های معدنی استفاده کنید تا از خشکی و خارش پوست جلوگیری کند.

از آنجا که این دارو از طریق پوست جذب شده و میتواند به جنین آسیب رسان باشد، لذا این دارو در زنانی که باردار هستند یا احتمال بارداری در آنها وجود دارد منع مصرف دارد.

در صورت عدم بهبودی یا وخیم شدن شرایط بیماری به پزشک خود اطلاع دهید. باید در کمتر از 2 هفته درمان شاهد بهبود وضعیت پوست خود باشید، اما امکان دارد دوره درمانی 14 هفته طول بکشد تا فواید آن مشخص شود.

عوارض جانبی

قرمزی، ضایعات پوستی، درد، سوزش، خارش، گزگز یا گزگز در محل استفاده می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: تاول زدن / پوسته پوسته شدن / از بین بردن پوست / لایه برداری پوست، سوزش / سوزش شدید پوست، تورم پوست.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: ضایعات پوستی، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

این لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. در صورت مشاهده سایر عوارض ذکر شده در بالا، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، به خصوص: انواع خاصی از سرطان (لنفوم سلول T پوست).

این دارو ممکن است حساسیت فرد را نسبت به نورخوشید بالا ببرد. کمتر در معرض تابش نور خوشید قرار بگیرید و همچنین استفاده از غرفه های برنزه کننده و چراغ های خورشید خودداری کنید.

در فضای باز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و لباس مناسب بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی یا قرمزی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو برای استفاده در دوران بارداری توصیه نمی شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست جذب شده و میتواند به جنین آسیب رسان باشد، لذا این دارو در زنانی که باردار هستند یا احتمال بارداری در آنها وجود دارد منع مصرف دارد.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. به دلیل وجود خطر احتمالی برای نوزاد، هنگام استفاده از این دارو شیردهی توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

این دارو را نباید با محصولات زیر استفاده کرد زیرا امکان بروز تداخلات بسیار جدی وجود دارد این محصولات شامل: محصولات حاوی DEET (به عنوان مثال، برخی از مواد دافع حشرات).

اگر در حال حاضر از محصولات ذکر شده در بالا استفاده می کنید، قبل از شروع مصرف این دارو به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا داروساز خود اطلاع دهید.

این اطلاعات دارویی شامل تمام متابولیسم دارویی در بدن نمی باشد. بنابراین، قبل از استفاده از این محصول، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. لیستی از تمام داروهایتان را همراه خود داشته باشید و آن لیست را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تپش قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق در دمای 77 درجه فارنهایت (25 درجه سانتیگراد) دور از نور و رطوبت نگهداری شود. نگه داری کوتاه مدت بین 59-86 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) مجاز است. این محصول قابل اشتعال است. از حرارت و شعله آتش دور محافظت شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش