ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آملودیپین Amlodipine

نام های تجاری: آملودیپین- سبحان آملودیپین آملوپرس آملوتیدی نوروسک آملودیپین مینو آملودیپین آریا آملودیپین سها آملوتد آملوبر نوروین آنژیوواسک مداوسک آملوژین آملودیپین-شفا (بیشتر)

موارد مصرف

از آمیلودیپین به تنهایی یا همراه با دارو های دیگر در درمان فشار خون بالا استفاده می شود. درمان به موقع فشار خون بالا می تواند از سکته های مغزی ، حملات قلبی و بیماری های کلیوی جلوگیری نماید.این دارو از دسته ی داروهای مسدود کننده ی کانالهای کلسیمی می باشد.که با کاهش انقباضات عروقی باعث تسهیل جریان خون می شود.همچنین از آملودیپین در جلوگیری از درد قفسه سینه (آنژین صدری ) استفاده می شود.این دارو می تواند باعث افزایش توانایی فرد در ورزش کردن و کاهش درد قفسه سینه شود.از این دارو برای تسکین حمله آنژین صدری استفاده نمی شود. بنابراین برای تسکین حمله آنژین صدری از داروهای دیگر (مانند نیتروگلیسیرین زیر زبانی)، طبق دستور پزشک استفاده کنید.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.
این دارو باید روزی یک بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد.
در برخی برندها ، فرم مایع این دارو باید قبل از مصرف تکان داده شوند ، در حالی که در سایر برندها نیازی به تکان دادن نمی باشد. بنابراین قبل از مصرف دارو ، اطلاعات تولید کننده را بررسی کرده یا از پزشک داروخانه راهنمایی بگیرید. دوز مصرفی را با دستگاه یا قاشق مخصوص و با دقت اندازه گیری کنید و از استفاده از قاشق آشپزخانه به دلیل عدم دقت کافی خودداری کنید.دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.ممکن است پزشک دارو را با دوز پایین شروع کرده و به آرامی میزان آن را افزایش دهد.بنابراین با دقت از دستورات پزشک پیروی کنید.
بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو ، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. حتی پس از بهبودی علائم نیز مصرف دارو نباید قطع شود. بیشتر افراد مبتلا به فشار خون بالا هیچ علامتی از بیماری ندارند. پس از گذشت یک الی دو هفته از مصرف دارو، اثر آن مشخص می شود.
این دارو برای اثرگذاری بر روی آنژین صدری (درد قفسه سینه )، باید به طور مداوم مصرف شود. همچنین برای تسکین حمله آنژین صدری از داروهای دیگر (مانند نیتروگلیسیرین زیر زبانی)، طبق دستور پزشک استفاده کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

عوارض جانبی

سرگیجه ، سبکی سر ، تورم مچ پا یا پا و گرگرفتگی می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض ، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.
برای کاهش خطر سرگیجه، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی این کار را انجام دهید.


به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
بروز هرگونه عارضه جانبی جدی ، از جمله غش کردن و ضربان قلب سریع ، نامنظم یا تپش قلب را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
اگرچه این دارو در پیشگیری از درد قفسه سینه (آنژین صدری ) موثر است ، اما در موارد نادری دیده شده است که افراد مبتلا به بیماری های قلبی شدید ، پس از شروع این دارو یا افزایش دوز ، دچارتشدید درد قفسه سینه یا حمله قلبی می شوند. در صورت تشدید درد قفسه سینه ، علائم حمله قلبی (مانند درد قفسه سینه ، فک یا بازوی چپ ، تنگی نفس ، تعریق غیرمعمول) بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال ، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا داروی دیگری از دسته ی دی هیدروپیریدین ها که مسدودکننده ی کانال های کلسیمی هستند (مانند نیسولدیپین ، نیفدیپین) و هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکل ساختاری قلب (تنگی دریچه آئورت) ، فشار خون بسیار پایین ، بیماری کبدی مطلع سازید.
این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه ، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.
افراد مسن حساسیت بیشتری به عوارض دارو بخصوص سرگیجه که احتمال زمین خوردن را افزایش می دهد ، نشان می دهند.
تنها در صورت لزوم از این دارو هنگام بارداری استفاده کنید و همچنین منافع و عوارض این دارو با پزشک خود بررسی کنید.
این دارو از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شود. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی آملودیپین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.
مواد تشکیل دهنده برخی از داروها می توانند باعث افزایش فشار خون شوند. نام هر آنچه که مصرف می کنید را در اختیار پزشک داروخانه قرار داده و در رابطه با بی خطر بودن مصرف آنها سوال کنید.( به خصوص داروهای مربوط به سرفه و سرماخوردگی، مکمل های غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن.)

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.
تغییراتی در شیوه زندگی – مانند ورزش کردن، ترک سیگار و رژیم غذایی کم کلسترول/کم چربی - می تواند اثر دارو را افزایش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند آزمایش فشار خون) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.
فشار خون خود را حین مصرف این دارو به طور منظم چک کنید. نحوه کنترل فشار خون خود را بیاموزید و نتایج را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. فرم مایع دارو را در یخچال و به دور از نور نگهداری کنید و از یخ زدن آن جلوگیری کنید.
دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش