ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آموکسی سیلین Amoxicillin

نام های تجاری: آموکسیل آموراکس آفاموکس ایراموکس ایراموکس بی دی فاراموکس بی دی تریموکس موکساتگ فاراموکس (بیشتر)

موارد مصرف

آموکسی سیلین نوعی آنتی بیوتیک می باشد که برای درمان گروه های مختلفی از عفونت های باکتریایی کاربرد دارد که باعث توقف عملکرد باکتری ها می شود و بیماری های ناشیاز آن ها را درمان می کند. این دارو برای درمان عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا و جلوگیری از عفونت های احتملی آینده به کار نمی رود.


آموکسی سیلین و برخی دارو های درمان کننده ی زخم معده که ناشی از باکتری اچ پیلوری روده می باشد، می توانند باهم مصرف شوند.

زمان و نحوه مصرف

این دارو باید هر 8 یا 12 ساعت یکبار، طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد. دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.
هنگام مصرف این دارو، مایعات زیاد مصرف کنید مگر آنکه پزشک خلاف آن را تجویز کرده باشد. بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود.
درصورت رفع عفونت، تا زمانی که پزشک مصرف این دارو را تجویز کرده باشد باید آن را مصرف کنید زیرا احتمال بازگشت عفونت می باشد.
در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، اسهال و استفراغ می تواند از عوارض جانبی مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.
به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
استفاده ی طولانی مدت و مکرر از این دارو می تواند باعث برفک دهانی یا عفونت مخمری واژن و یا قارچ های مربوط به این ناحیه شود. در صورت مشاهده لکه های سفید در دهان، ترشحات واژن یا سایر علائم، به پزشک خود اطلاع دهید.


در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: ادرار تیره، حالت تهوع یا استفراغ دائمی، درد معده و ناحیه ی شکمی، زردی چشم یا پوست، کبودی یا خونریزی، گلودرد دائمی یا تب.
ایجاد عفونت باکتریایی روده (اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسیل) توسط این دارو نادر می باشد. در این شرایط از داروهای ضد اسهال یا مواد مخدر استفاده نکنید زیرا مصرف آنها می تواند باعث بدتر شدن علائم شود. در صورت بروز علائمی مانند اسهال مداوم، درد و گرفتگی ناحیه ی شکمی یا معده، تب، خونی و مخاطی بودن مدفوع، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.
واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش یا تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.
آموکسی سیلین معمولاً می تواند راش خفیفی ایجاد کند که اغلب مسئله ی جدی نیست. با این حال، امکان تشخیص راش از آلرژی برای شما امکان پذیر نیست. بنابراین در صورت مشاهده ی راش، به پزشک خود مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا به دارو های دیگر مانند آنتی بیوتیک های پنی سیلین یا سفالوسپورین یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کلیوی، عفونت ویروسی (مونونوکلئوز عفونی) مطلع سازید.
آموکسی سیلین باعث کاهش عملکرد واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن تیفوئید) می شود. اگر از این دارو استفاده می کنید، هیچ گونه واکسیناسیونی انجام ندهید مگر آنکه پزشک به شما توصیه کرده باشد.
تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.
هنگام بارداری، این دارو تنها در زمان نیاز مصرف شود. به همین دلیل باید در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک صحبت شود.
این دارو به شیر مادر منتقل می شود، بنابراین پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی آموکسی سیلین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.
یکی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد متوترکسات می باشد. 
مصرف آموکسی سیلین در آزمایش های ادرار دیابتی از نوع سولفات کاپریک می تواند تداخل ایجاد کند و نتایج مثبت کاذبی را به دنبال داشته باشد. از اطلاع مسئول آزمایشگاه و پزشک در مورد مصرف دارو، مطمئن شوید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف این دارو شامل استفراغ شدید، اسهال مداوم، کاهش شدید میزان دفع ادرار یا تشنج می باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.
این دارو فقط برای درمان بیماری کنونی شما تجویز شده است. در موارد بعدی از آن برای درمان عفونت های دیگر استفاده نکنید، مگر آنکه پزشک به شما تجویز کرده باشد.
تست های آزمایشگاهی یا پزشکی (مانند تست های عملکرد کلیه و کبد، شمارش تعداد سلول های خونی) در زمان درمان با این دارو انجام می شوند تا بتوانند شرایط شما را بررسی یا عوارض جانبی مصرف این دارو را کنترل کنند برای اطلاع از جزئیات، با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

این دارو باید مطابق دستورالعمل برچسب درج شده، در دمای اتاق، دور از نور و رطوبت نگهداری شود. برند های مختلف این دارو، نیازهای نگهداری متفاوتی دارند. بسته بندی دارو را برای دستورالعمل های نگهداری از آن بررسی کنید یا از پزشک داروخانه سوال کنید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.
دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش