ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آمپی سیلین Ampicillin

نام های تجاری: آمپی سیلین (خوراکی) آمپیرال آفامپی آمپیکسیل آمپی ویل (بیشتر)

موارد مصرف

آمپی سیلین آنتی بیوتیکی از نوع پنی سیلین است و برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی استفاده می شود. این دارو با جلوگیری از رشد باکتری ها عمل کرده و فقط عفونت های باکتریایی را درمان می کند. این دارو برای عفونتهای ویروسی (مانند: سرماخوردگی و آنفولانزا) موثر نمی‌باشد. توجه داشته باشید استفاده از هر آنتی بیوتیک در صورت عدم نیاز، می‌تواند از تاثیر دارو برای عفونت های آینده بکاهد.

زمان و نحوه مصرف

این دارو را معمولاً 4 بار در روز (هر 6 ساعت) یا طبق دستور پزشک به صورت خوراکی، با معده خالی (1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از وعده غذا) با یک لیوان آب کامل مصرف کنید. در طول استفاده از این دارو مایعات زیادی بنوشیدمگر اینکه پزشک تجویز خلاف این را تجویز کرده باشد.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به درمان تعیین می شود.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم و با فواصل مساوی آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

حتی در صورتی که علائم پس از چند روز از بین بروند، مصرف این دارو را تا پایان مقدار تجویز شده ادامه دهید زیرا قطع سریع دارو ممکن است باعث ادامه رشد باکتری شده و ممکن است منجر به تشدید عفونت شود.

در صورت تداوم یا تشدید وضعیت، موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، اسهال یا زخم های دهان و زبان می‌توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید پزشک معالجتان این دارو را به دلیل بیشتر بودن منافع این دارو نسبت به عوارض آن برای شما تجویز کرده است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی، مانند:ادرار تیره، حالت تهوع یا استفراغ مداوم، درد معده یا شکم، زردی چشم یا پوست، کبودی یا خونریزی زود هنگام، گلودرد مداوم یا تب فوراً موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به دلیل وجود باکتری به نام سی دیفیسیل (C. difficile)، به ندرت ممکن است باعث بیماری روده ای شدید شود. در صورت بروز هرگونه علائمی مانند: اسهال مداوم، درد یا گرفتگی شکم یا معده، خون یا مخاط در مدفوع، موضوع را سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید. این شرایط ممکن است در طول درمان یا هفته‌ها و ماه‌ها پس از قطع درمان رخ دهد.

در صورت بروز این علائم، از محصولات ضد اسهال یا مواد اوپیوید استفاده نکنید زیرا ممکن است موجب تشدید علائم گردند.

استفاده طولانی مدت یا مکرر از این دارو ممکن است منجر به بروز برفک دهانی یا عفونت مخمر واژن (عفونت قارچی دهان یا واژن) شود. بنابراین در صورت مشاهده لکه های سفید در دهان، تغییر ترشحات واژن یا سایر علائم جدید با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

آمپی سیلین معمولاً می تواند باعث بروز راش پوستی شود که معمولاً جدی نیست. با این حال،ممکن است تشخیص آن از سایر راش ‌های پوستی که می‌تواند نشانه‌ای از واکنش شدید بدن باشد، میسر نباشد. بنابراین در صورت بروز راش پوستی به پزشک مراجعه نمایید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف آمپی سیلین، در صورت حساسیت به این دارو، آنتی بیوتیک های سفالوسپورین یا پنی سیلین ها و موارد دیگر، موضوع را با پزشک معالج خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید. این دارو ممکن است حاوی مواد غیرفعالی باشدکه می توانند باعث بروز واکنش های آلرژیکیا سایر مشکلات شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص:بیماری کلیه، نوع خاصی از عفونت ویروسی (مونونوکلئوز عفونی) مطلع سازید.

آمپی سیلین ممکن است باعث شود که واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن تیفوئید) کارایی خود را از دست بدهند. بنابراین در طول استفاده از این دارو به جز موارد تجویز شده توسط پزشک معالج، از انجام هرگونه واکسیناسیون خودداری نمایید.

با افزایش سن، عملکرد کلیه‌ کاهش یافته و این دارو توسط آن‌ها حذف می شود. بنابراین، ممکن استافراد مسن هنگام استفاده از این دارو بیشتر در معرض خطر عوارض جانبی باشند.

استفاده از این دارو در دوران بارداری، تنها در موارد اضطراری مجاز می‌باشد. درباره مزایا و خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

تداخلات دارویی

پزشکان متخصص (مانند پزشک معالج یا پزشک داروخانه) از هرگونه تداخلات دارویی احتمالی آگاه بوده و ممکن است شما را برای این امر تحت نظر داشته باشند. بنابراین بدون هماهنگی با آن‌ها، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید. همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

قبل از مصرف آمپی سیلین، تمام داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی مصرفی خود به ویژه متوترکسات و تتراسایکلین‌ها را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید.

آمپی سیلین ممکن است با برخی آزمایش های ادرار دیابتی (از نوع سولفات کاپریک) نتایج مثبت کاذبی ایجادکند و بر نتایج برخی آزمایش های پزشکی تأثیر بگذارد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است قبل از مصرف آمپی سیلین نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکلات تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می‌توانند به صورت استفراغ شدید، اسهال مداوم، تغییر غیرمعمول در مقدار ادرار یا تشنج باشند.

توجه

از تجویز سرخودانه این دارو به دیگران بپرهیزید.

 توجه داشته باشید این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده و از مصرف آن در موارد بعدی ابتلا به بیماری، بدون تجویز و راهنمایی پزشک، خودداری نمایید.

جهت کنترل وضعیت و بررسی عوارض جانبی در درمان طولانی مدت، آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند آزمایش عملکرد کبد و کلیه، شمارش واحد خون) باید به صورت دوره ای انجام شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر با پزشک معالج خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق بین 59-86 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) دور از گرما و رطوبت زیاد نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش